Młodzież polska najbardziej wierząca w Europie - szczegółowy raport Uniwersytetu St. Mary's

Uniwersytet St. Mary's w Londynie przeprowadził badania dotyczące wiary wśród młodzieży europejskiej. Największy odsetek wierzących ludzi w wieku 16-29 lar jest w Polsce, najmniejszy w Czechach. Badano osoby z 21 krajów Europy.
 Młodzież polska najbardziej wierząca w Europie - szczegółowy raport Uniwersytetu St. Mary's
/ pexels.com
Wśród badanych młodych Polaków 83% utożsamia się z chrześcijaństwem w tym 82% z katolicyzmem, 17% deklaruje ateizm, nikt z ankietowanych nie był wyznawcą innej religii. Na drugim miejscu uplasowała się Litwa - 74% chrześcijan. Dalej Austria i Słowenia, a pierwszą piątkę zamyka Irlandia - 58% chrześcijan (w tym 54% katolików), 3% osób wyznających inną religię, 39% niewierzących.

Na przeciwległym biegunie znajdują się Czesi - 91% ateistów, reszta to chrześcijanie. Następne miejsce zajmuje Estonia z 80% ateistów i 20% wierzących - w tym 13% to prawosławni. Dalej Szwecja, gdzie 75% ankietowanych nie utożsamiało się z wiarą w Boga, 18% z chrześcijaństwem, a 7% z innymi wyznaniami. Na czwartej lokacie od końca znalazła się Holandia z 72% populacją ateistów, 19% chrześcijan i 9% innowierców. Na piątym miejscu od końca znalazł się Wielka Brytania - 70% osób niewierzących, 21% chrześcijan, w tym co ciekawe 10% katolików, 9% protestantów i 2% osób o innym niż wymienione wyznaniu chrześcijańskim oraz 6% muzułmanów i 3% wyznawców innych religii niechrześcijańskich.

Regularne życie religijne z przynajmniej cotygodniowym uczestnictwem w mszy prowadzi w Polsce 39% młodzieży, 50% się modli, natomiast 60% ogółu polskich katolików modli się także poza uczestnictwem w liturgii. Co warte podkreślenia - Polska prowadzi we wszelkich zestawieniach dotyczących wiary wśród Europejczyków.

Bardziej szczegółowe dane dostępne po kliknięciu TUTAJ

aj

źródło: stmarys.ac.uk

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe