REKLAMA

Zbigniew Kuźmiuk: Po raz pierwszy od 9 lat wydamy wszystkie pieniądze na zakup uzbrojenia

Wczoraj na konferencji prasowej zastępca dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska poinformowała, że po raz pierwszy od wielu lat w roku 2016 resort obrony wyda na zakup nowego uzbrojenia wszystkie pieniądze przewidziane na ten cel.
M. Żegliński Zbigniew Kuźmiuk: Po raz pierwszy od 9 lat wydamy wszystkie pieniądze na zakup uzbrojenia
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

Przypomnijmy, że na obronę narodową od dwóch lat przeznaczamy środki w wysokości 2% PKB z roku poprzedzającego dany rok budżetowy, co więcej zgodnie z ustawą o przebudowie i modernizacji technicznej sił zbrojnych 20% z tych środków powinniśmy przeznaczać na zakup nowego uzbrojenia.

W roku 2016 środki na modernizację to kwota 7 mld zł i jak zapewniła dyrektor Perkowska całość tych pieniędzy będzie przeznaczona „na realizację podpisanych już umów lub umów znajdujących się w stadium finalizacji”.

2. Wcześniej od roku 2001 Polska przeznaczała na finansowanie obrony narodowej 1,95% PKB z roku poprzedzającego dany rok budżetowy, a po przejęciu władzy przez rząd PO-PSL jesienią 2007 roku wspomniana ustawa była corocznie łamana, bowiem faktyczne wydatki na armię były wyraźnie niższe od tych, które corocznie były planowane.

Portal Defence24.pl zajmujący się bezpieczeństwem i obronnością, opublikował dane dotyczące wydatków na obronę narodową w latach 2008-2013, pokazując wielkości wydatków planowane w budżecie zgodnie z regułą 1,95% PKB i wydatków faktycznie zrealizowanych w poszczególnych latach.

W roku 2008 wydano 2,9 mld zł mniej niż zaplanowano (22,6 mld zł plan – 19,7 mld zł wydatki), w roku 2009 o 1,7 mld zł mniej (24,7 mld zł plan -23 mld zł wydatki), w 2010 roku o 0,5 mld zł mniej (25,7 mld zł plan – 25,2 mld zł wydatki), w 2011 roku o 0,8 mld zł mniej (27,5 mld zł plan – 26,7 mld zł wydatki), w 2012 roku o 1,4 mld zł mniej (29,5 mld zł plan – 28,1 mld zł wydatki) i w 2013 roku o 3,3 mld zł mniej ( 31,4 mld zł plan – 28,1 mld zł wydatki), w roku 2014 i 2015 także nie udało się wydać wszystkich środków na ten cel.

Sumarycznie w całym tym okresie, faktycznie wydano na modernizację polskiej armii o ponad 13 mld zł mniej niż planowano, a ustawa o finansowaniu armii była regularnie łamana przez koalicję PO-PSL.

Trzeba przy tym podkreślić, że te niewydane miliardy to środki, które były przeznaczone na modernizację armii i jej uzbrojenie, bo inne wydatki na tzw. bieżące utrzymanie czy emerytury wojskowe (te są płacone z budżetu MON, a nie z ZUS), zostały w pełni zrealizowane.

3. Ministerstwo Obrony Narodowej w ostatnich dniach ze strony opozycji spotyka wręcz fala krytyki w związku z zakończeniem negocjacji z Francuzami w sprawie zakupu śmigłowców Caracal za astronomiczną kwotę 13,5 mld zł i jednoczesne połajanki, że znacząco opóźni to zakup tego sprzętu dla polskiego wojska.

Tyle tylko, że zgodnie z decyzjami resortu już w 2017 roku na wyposażeniu wojsk specjalnych pojawią się nowe śmigłowce, podobnie będzie z helikopterami dla misji poszukiwawczo-ratowniczych i będzie to wręcz oznaczało 3-letnie przyspieszenie tzw. programu śmigłowcowego, ustalonego jeszcze przez poprzedni rząd w 2012 roku.

W tej sytuacji cała ta krytyka opozycji i związanych z nią mediów dotycząca zakupów nowego sprzętu na potrzeby wojska w sytuacji, kiedy poprzednia koalicja PO-PSL przez 8 lat rządzenia na modernizację armii nie wydała, aż dwóch rocznych budżetów przeznaczonych na ten cel jest kompletnie niewiarygodna.

Zbigniew Kuźmiuk

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura