Odszedł Julian Zydorek
26.03.2018 11:49

Komentarzy: 0
Udostępnij:
W sobotę 24 marca zmarł Julian Zydorek. Był jednym z tych działaczy wielkopolskiej Solidarności, dzięki którym Związek w Regionie powstał i później trwał w czasie, gdy jego obrona wymagała poświęcenia. Wymagała odwagi, za którą płaciło się wysoką cenę – internowania, więzienia, ciągłej inwigilacji, pozbawienia pracy. Julian był wierny swoim wyborom i wierny ludziom. W sprawach zasadniczych zdecydowany i bezkompromisowy. Gdy trzeba było komuś pomóc pełen łagodności i ciepła. I taki pozostanie w myślach i sercach tych wszystkich, którzy spotkali Go na swojej drodze.
- Pogrzeb odbędzie się 4 kwietnia o godz. 13.10 na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.
- Msza św. o godz. 11.00 w kościele św. Anny przy ul.Limanowskiego.
-----------------------------
Julian ZydorekWe wrześniu 1980 r. stał na czele Komitetu Założycielskiego w poznańskim zakładzie Telkom-Teletra był członkiem Prezydium MKZ Wielkopolska szefem informacji i kolportażu. Założył pierwszą w kraju sieć bibliotek wydawnictw niezależnych przy KZ (ponad 300 placówek w Wielkopolsce).
13 grudnia 1981 r. został internowany w Ośrodku Odosobnienia w Gębarzewie k. Gniezna, następnie w Ostrowie Wlkp. (8-21 III 1982 uczestnik głodówki), w Kwidzynie (14 VIII 1982 pobity, do 30 VIII 1982 uczestnik głodówki protestacyjnej), 4 grudnia 1982 r. został zwolniony z internowania. Pozbawiony pracy.
W 1983 r. podpisał list do Sejmu PRL ws. uwolnienia więźniów politycznych;. Od 1983 r. drukarz, kolporter wydawnictw podziemnych.
Był wydawcą podziemnego miesięcznika "Rezonans" i współtwórcą wydawnictwa Awers. W kwietniu 1984 r. aresztowany, zwolniony w lipcu tego samego roku na mocy amnestii. W latach 1984-1989 był członkiem poznańskiej Międzyzakładowej Rady "Solidarności".
Po roku 1989 r. był pracownikiem Ośrodka Karta Oddział Poznań, dyrektorem poznańskiego Radia Obywatelskiego, kierownikiem produkcji TVP3 Poznań, pracownikiem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. W ostatnich latach - już na emeryturze - gromadził i udostępniał materiały dokumentujące historię "Solidarności" szczególnie w Regionie Wielkopolska.
Za swoją działalność niepodległościową został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności.
Region Wielkopolska

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Data publikacji: 26.03.2018 11:49
Wielkopolska „S” uczciła ofiary niemieckiego obozu KL Posen
13.04.2026 05:46
Kongres Pracy w Gdańsku. Plan debat i lista panelistów
12.04.2026 17:21

Komentarzy: 0
22 kwietnia 2026 roku w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbędzie się Kongres Pracy – wydarzenie, które zgromadzi przedstawicieli świata polityki, nauki, związków zawodowych i biznesu. W programie znalazły się cztery kluczowe debaty dotykające najważniejszych wyzwań stojących przed polskim i europejskim rynkiem pracy.
Czytaj więcej
44 lata temu uruchomiono podziemne Radio Solidarność
12.04.2026 08:32
Wysokie koszty pracy w Polsce? Eurostatu pokazał nowe dane
11.04.2026 15:25
"Niech nie będzie nam obojętne, jaka jest Polska". Ulicami Nowego Sącza przeszedł zorganizowany przez "S" marsz
11.04.2026 15:21



