Rafał Górski: Wspólnie przenieśmy tiry na tory

"PKP SA, PKP Cargo SA oraz Instytut Spraw Obywatelskich (INSPRO) – twórca kampanii obywatelskiej Tiry na tory – chcą rozwijać transport intermodalny na polskim rynku.” To początek komunikatu prasowego, który wysłaliśmy do mediów po spotkaniu 28 sierpnia w siedzibie INSPRO w Łodzi. Celem narady było ustalenie wspólnego planu działań wspierających transport intermodalny w Polsce
mat. prasowe Rafał Górski: Wspólnie przenieśmy  tiry na tory
mat. prasowe / mat. prasowe
Spotkaliśmy się z przedstawicielami PKP SA i PKP Cargo SA. Spółkom kolejowym chodzi o zwiększenie wolumenu transportowanych koleją ładunków – zwłaszcza tranzytowych, oraz wykorzystanie posiadanej infrastruktury bocznicowej i przeładunkowej. Z kolei INSPRO akcentuje przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz ochronę mieszkańców miejscowości położonych przy drogach tranzytowych.

Jednym z głównych celów tworzonej strategii PKP powinno być dążenie do powrotu na tory transportu towarowego.
„Aby to osiągnąć, musimy nie tylko zaoferować opłacalną dla przedsiębiorcy, wysokiej jakości usługę transportową, ale także współpracować z samorządami i organizacjami przedsiębiorców, tak aby dostosowywać infrastrukturę transportową, przeładunkową czy terminale do ich potrzeb. Skoro w ostatnich dekadach zmieniła się struktura transportu, wymaga to także odpowiednich działań na kolei, a przykład Szwajcarii, Austrii czy Niemiec, gdzie ładunki wracają na tory, pokazuje, że jest to możliwe” – mówi dr Michał Beim z Zarządu PKP SA.

PKP jest posiadaczem ponad 500 bocznic, a także ponad100 tys. działek często położonych bezpośrednio przy torach kolejowych. Ta infrastruktura, odpowiednio doinwestowana, może stać się atrakcyjnym rozwiązaniem, z którego będą korzystać firmy do przewozu swoich towarów. Swojej szansy w transporcie intermodalnym upatruje także PKP CARGO SA.
Adam Zyzman podkreśla, iż „elementy transportu intermodalnego będą miały coraz większe znaczenie w polityce handlowej i strategii spółki. Dodatkowo, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk jest nie tylko otwarty na postulaty związane z ułatwieniem dostępu do transportu intermodalnego, ale wręcz inspiruje tego typu działania na kolei”.

Cieszy, że po 20 latach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”, rząd chce realizować jej założenia w praktyce. Współpraca PKP i INSPRO ma opierać się na działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych zarówno do przedsiębiorców, jak i samorządów czy opinii publicznej, ale także na działaniach kolei zmierzających do szybkiego stworzenia atrakcyjnej oferty intermodalnej. Cdn.

Rafał Górski

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli sensacyjną decyzję

Brytyjskie media donoszą o kolejnej zaskakującej decyzji, jaka płynie z Pałacu Buckingham. Tym razem książę William i Kate Middleton zdecydowali się na sensacyjny ruch. Sprawa dotyczy zbliżającej się ceremonii koronacji króla Karola III.

„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego Wiadomości
„Na pewno wszyscy czują żal”. Apoloniusz Tajner o dramacie Dawida Kubackiego

Dawid Kubacki w ostatnich dniach przeżywa trudne chwile. Na początku bieżącego tygodnia skoczek poinformował o swojej rezygnacji z dalszych występów w PŚ. 33-latek swoją decyzję uzasadnił dramatycznym stanem zdrowia żony. Teraz głos w tej sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc Wiadomości
Ważny apel żony Kamila Stocha. Napisała, jak można pomóc

Żona Kamila Stocha, Ewa Bilan-Stoch, dodała wpis na Twitterze. W mediach społecznościowych zaapelowała do fanów, którzy mają taką możliwość, o oddawanie krwi.

Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE Wiadomości
Szydło: Nie ma zgody na uzależnienie od Chin i zubożenie UE

– To, co w tym momencie proponują unijni urzędnicy, doprowadzi do tego, że Europa zostanie uzależniona tym razem od Chin, a europejskie społeczeństwo zubożeje – powiedziała na łamach „Gazety Polskiej Codziennie” była premier, europoseł PiS Beata Szydło.

Wiadomości
Czym jest przeszczep włosów i kiedy jest stosowany?

Podstawowym wskazaniem do wykonania przeszczepu włosów jest ich utrata z przyczyn naturalnych, dolegliwości związanych z chorobą albo urazem. Brak naturalnych włosów stanowi duży problem dla osób płci obojga, zwłaszcza w młodszym wieku. Obecnie coraz częściej zdarzają się choroby wywołujące wypadanie włosów, dużo więcej jest też przypadków nadmiernego wypadania włosów spowodowanego stresem, zaburzeniami gospodarki hormonalnej czy stosowaniem niewłaściwych preparatów do pielęgnacji.

„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją Wiadomości
„Uwielbiam to”. Keanu Reeves zachwycony polską produkcją

– Uwielbiam głębię, wyrafinowanie, ambicję tej historii i jej warstwę wizualną. To produkt na naprawdę wysokim poziomie – tak skomentował grę komputerową Cyberpunk 2077 wyprodukowaną przez polskie studio aktor Keanu Reeves.

Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej Wiadomości
Dramat Dawida Kubackiego. Akcja internautów na profilu Marty Kubackiej

W niedzielę media obiegły przykre wiadomości. Dawid Kubacki z powodu poważnych problemów osobistych niespodziewanie zrezygnował z konkursu w norweskim Vikersund i powrócił do Polski. Szybko okazało się, co było tego powodem.

Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka Wiadomości
Ważny ukraiński polityk nie wytrzymał i zrugał publicznie Siemoniaka

Ważny ukraiński polityk w ostrych słowach zareagował na komentarz byłego szefa MON za czasów rządu PO-PSL, a obecnie wiceprzewodniczącego Platformy Tomasza Siemoniaka.

„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim Wiadomości
„Wracaj do Brukseli. Merkel czeka”. Tusk przywitany w Wodzisławiu Śląskim

Donald Tusk podobnie jak wielu innych polityków rozpoczął objazdy po Polsce w ramach kampanii przedwyborczej. Tym razem odwiedził Wodzisław Śląski, by podczas spotkania z mieszkańcami wygłosić m.in. postulaty swojej partii.

Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny” Wiadomości
Szokujące słowa Bilewicza. „Polska jest winna Niemcom przeprosiny”

„Nie zgadzam się. Polska jest coś winna Niemcom. Jest winna Niemcom przeprosiny” – zareagował na wpis partii Razem dr Michał Bilewicz, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, psycholog społeczny z Wydziału Psychologii UW i kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe