Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Historyk: Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ponad 1,5 tys. polskich sportowców z ostatniej chwili
Historyk: Podczas II wojny światowej Niemcy zamordowali ponad 1,5 tys. polskich sportowców

Niemcy zamordowali podczas II wojny światowej ponad 1,5 tys. polskich sportowców. Ginęli oni również z rąk sowietów. Wśród ofiar zbrodni katyńskiej było ponad 260 sportowców i działaczy sportowych – podkreślili uczestnicy dyskusji z cyklu "Tytani sportu" organizowanej przez stołeczny IPN.

Mazurek nie pozostawił suchej nitki na Protasiewiczu z ostatniej chwili
Mazurek nie pozostawił suchej nitki na Protasiewiczu

Robert Mazurek opublikował nagranie na Kanale Zero, w którym skomentował zachowanie byłego wicewojewody Jacka Protasiewicza.

Paweł Jędrzejewski: Przymusowa relokacja imigrantów. Polska przestanie być bezpiecznym krajem Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Przymusowa relokacja imigrantów. Polska przestanie być bezpiecznym krajem

39-letni Polak, zamieszkały w Szwecji, został - na oczach 12-letniego syna - zamordowany przez członków młodzieżowego gangu. Stało się to przed paroma dniami w Skarholmen - dzielnicy Sztokholmu.

Burza w Pałacu Buckingham. Sąd podjął decyzję ws. księcia Harry’ego z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Sąd podjął decyzję ws. księcia Harry’ego

Brytyjski książę Harry przegrał w poniedziałek pierwszą próbę odwołania się od orzeczenia sądu w sprawie dotyczącej odebrania mu policyjnej ochrony podczas pobytów w Wielkiej Brytanii.

Olbrychski nie poszedł do kościoła ze święconką: „Żona wystawiła koszyczek do ogrodu” z ostatniej chwili
Olbrychski nie poszedł do kościoła ze święconką: „Żona wystawiła koszyczek do ogrodu”

– Ja nigdy nie odchodziłem z Kościoła. Chociaż w tym roku po raz pierwszy nie poszliśmy do kościoła ze święconką – stwierdził w rozmowie z serwisem Onet słynny aktor Daniel Olbrychski.

Marek Sawicki chce wyrzucenia minister ds. równości: „Działanie nawołujące do zabijania” z ostatniej chwili
Marek Sawicki chce wyrzucenia minister ds. równości: „Działanie nawołujące do zabijania”

– My dziś mamy sytuację, w której spóźnioną antykoncepcję próbuje się zastąpić wczesną aborcją i ministra reklamuje coś, co zgodnie z prawem, Konstytucją i ustawami jest zabronione – stwierdził poseł PSL Marek Sawicki.

„Trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał”. Kulisy odwołania dyrektora Instytutu Pileckiego z ostatniej chwili
„Trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał”. Kulisy odwołania dyrektora Instytutu Pileckiego

„Dymisji się spodziewałam, znam reguły gry, odeszłabym sama. Zwalniała mnie Joanna Scheuring-Wielgus, trwało to dwie minuty, nikt o nic nie zapytał” – pisze Magdalena Gawin, była dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego.

Trener Polaka zamordowanego w Strefie Gazy: Zginął, wioząc chleb głodującym tylko u nas
Trener Polaka zamordowanego w Strefie Gazy: Zginął, wioząc chleb głodującym

– To był piękny człowiek. Może to zabrzmi górnolotnie, ale uważam, że być może w przyszłości zostanie nawet ogłoszony świętym. Został zamordowany, kiedy wiózł chleb głodującym. Czy można jeszcze pełniej wcielić Ewangelię w życie? – pyta w rozmowie z portalem Tysol.pl Henryk Łaskarzewski, trener śp. Damiana Sobola zamordowanego w Strefie Gazy przez armię izraelską.

Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis z ostatniej chwili
Nie żyje prof. Jadwiga Staniszkis

W wieku 81 lat zmarła wybitna socjolog i analityk polityczny prof. Jadwiga Staniszkis. Informację o śmierci przekazała jej córka.

Rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Romanem Giertychem. Poszło o aborcję z ostatniej chwili
Rzecznik dyscyplinarny zajmuje się Romanem Giertychem. Poszło o aborcję

– Sprawdzamy, czy ten „ważny powód” był rzeczywiście tak ważny, że Roman Giertych może zostać usprawiedliwiony – mówi o nieobecności Romana Giertycha podczas piątkowego głosowania ws. aborcji rzecznik dyscyplinarny KO Izabela Mrzygłocka.

REKLAMA

Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?

Młodzież była i jest przeciwna pracowaniu do sześćdziesiątego siódmego roku życia. Uważa, że powinno pracować się krócej. Dobrze ilustrują to badania prowadzone przed i po uchwaleniu reformy podwyższającej wiek emerytalny.
fot. karenwarfel Kiedy młodzież chce iść na emeryturę?
fot. karenwarfel / pixabay.com
Opinie i spostrzeżenia młodzieży dotyczące wieku emerytalnego i samej emerytury, obok instytutów i firm badawczych, stały się przedmiotem zainteresowaniu kilku autorów prac magisterskich. Prace te obroniono w roku 2015. Powstały one zatem już po wprowadzeniu reformy podwyższającej wiek emerytalny. Aleksandra Gozdecka, która badała osoby w wieku od dwudziestu do trzydziestu lat, twierdzi, że pracować do sześćdziesiątego siódmego roku życia chce niewielki odsetek badanych. Taką postawę zadeklarowało zaledwie piętnastu na stu siedmiu ankietowanych, przy czym cześć z nich wskazała, iż niektóre grupy zawodowe powinny móc przechodzić wcześniej na emeryturę. Czterdzieści siedem procent respondentów oczekuje obniżenia wieku emerytalnego. Największy procentowy udział w tej grupie mają dwudziestolatkowie (62%), najmniejszy zaś trzdziestolatkowie (21%). Wynika z tego, że najmłodsi, jeszcze bez doświadczenia zawodowego, chcą pracować najkrócej. Dwudziestu jeden młodych respondentów sądzi, że wiek emerytalny w ogóle nie powinien być określony. Ci ostatni są zdania, że każdy powinien sam decydować, kiedy chce zakończyć pracę. U wszystkich ankietowanych wiedza na temat systemu emerytalnego była słaba, jednak osoby, które są zwolennikami samodecydowania o wieku emerytalnym, wykazały się brakiem znajomości nawet podstawowych jego zasad. Jeden dwudziestoletni respondent deklaruje, że „już chce przejść na emeryturę”. Kobiety i mężczyźni powinni przechodzić na emeryturę w tym samym wieku – tak sądzi 95% badanych. 

Młodzież pytano o stosunek do wieku emerytalnego także przed wprowadzeniem reformy. Przeprowadzone w roku 2011 badania firmy StudentsWatch wskazywały, że ponad trzy czwarte (76,7 %) osób w wieku od 18 do 30 lat była przeciwna podwyższeniu wieku emerytalnego, z czego połowa była temu zdecydowanie przeciwna. Zaledwie 17,3 procent respondentów nie widziało nic złego w wydłużeniu czasów pracy. Podobnie jak w badaniach Gozdeckiej, najbardziej przeciwni podwyższeniu wieku emerytalnego byli osiemnasto i dwudziestolatkowie (89,7%). 
W badaniu pytano również, co rząd mógłby zrobić, aby zdobyć poparcie dla reformy. Młodzi Polacy wskazali, że rząd powinien podnieść zarobki, spowodować powstanie nowych miejsc pracy, zmniejszyć podatki lub obniżyć wysokość składek emerytalnych. 
Młodzi Polacy uważają, że obecne progi emerytalne są odpowiednie - w przypadku kobiet za progiem 60 lat opowiada się co trzecia osoba; a w przypadku mężczyzn próg 65 lat wyznaczyło 29 proc. osób.  Jednak, gdyby młodzież sama wyznaczała by progi emerytalne, to kobiet pracowały by do pięćdziesiątego piątego roku życia, a mężczyźni do sześćdziesiątego. 

Jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów?

Aleksandra Gozdecka pytała też, jak młodzi wyobrażają siebie w roli emerytów. Największa grupa badanych (32%) nie myśli „o tak odległej przyszłości”. Bardzo pesymistycznie widzi swoją przyszłość aż 16% badanych. Twierdzą oni, że nie dożyją wieku emerytalnego. „Trudno ocenić” - zauważa badaczka - „czy stale zwiększające się tempo życia, stan zdrowia, czy może jeszcze inne przyczyny miały wpływ na taką opinię respondentów”. 40% badanych planuje wypoczynek, podróże i realizację swojego hobby. W roli babci lub dziadka wyobraża siebie tylko ośmiu badanych. 18% osób planuje na emeryturze podjąć dodatkową prace, ponieważ świadczenia emerytalne nie zapewnią im godziwego życia. 

Głos OECD w światowej debacie na temat wieku emerytalnego

Na świecie toczy się debata dotycząca wieku emerytalnego. Paradoksalnie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która uchodzi za instytucje liberalną i dążącą do urynkowienia wszelkich aspektów życia publicznego, wypowiedziała się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnemu. Zdaniem OECD podwyższenie wieku emerytalnego przyczyni się do wzrostu liczby bezrobotnych wśród osób między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. „Opóźnienie momentu przechodzenia starszych osób na emeryturę” - twierdzą autorzy właściwego raportu - spowalnia proces wymiany pracowników na rynku”. Warto, aby osoby zwykle uzasadniające raportami OECD liberalizację ustaw, a teraz popierające podwyższenie wieku emerytalnego, wsłuchały się w ten głos. 

Andrzej Berezowski


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe