REKLAMA

Piękny gest naszych bratanków. W Budapeszcie stanął pomnik smoleński

Dziś w Budapeszcie odsłonięto pomnik Memento Smoleńsk. W uroczystości brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński i przemierzy – Viktor Orban i Mateusz Morawiecki.
 Piękny gest naszych bratanków. W Budapeszcie stanął pomnik smoleński
/ twitter @pisorgpl

Prezes PiS podkreślał przyjaźń polsko-węgierską. – Jeśli przyjaźń między narodami ma dotyczyć nie tylko przeszłości, ale i teraźniejszości musi być umacniana i odnawiana, być przedmiotem działań, przedsięwzięć i „gestów”. Ten pomnik jest niczym innym, jak właśnie takim pięknym gestem, który ma umacniać naszą przyjaźń. Pięknym gestem także dlatego, że ci, którzy go budowali, którzy zainicjowali jego budowę wiedzą, pamiętają o tym, iż tragedia smoleńska wiąże się ściśle z inną tragedią – z tragedią Katynia – powiedział prezes PiS.

Inicjatorem budowy pomnika był szef Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolta Nemeh, który był wspierany przez węgierski rząd, który na budowę przekazał 1,7 mln złotych i samorządowe władze XXII dzielnicy Budapesztu.

Pomnik swoim wyglądem nawiązuje do zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Pomnik nawiązuje do kurhanu, składa się z pagórka, czarnego krzyża i marmurowej bramy.

 

 

nnkos

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura