Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Monografie o islamie

Jeśli chodzi o podręczniki i monografie wprowadzające w światy mahometańskie, to jest tego strasznie dużo. Zawężam arbitralnie do kilkunastu znaczących pozycji o rozmaitej orientacji. Proszę zauważyć, że odzwierciedlają one rozmaite opcje ideowe, wojny kulturowe oraz mają rozmaity stosunek do poprawności politycznej. Ogólnie: im mniej poprawne politycznie, tym zwykle bardziej solidne, chociaż naturalnie w drugą stronę też są przegięcia.
 Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Monografie o islamie
/ pixabay.com
Karen Armstrong „Islam: A Short History” to synkretyczny i politycznie poprawny pean dla religii muzułmańskiej. Autorka, była siostra katolicka, wychwala egalitaryzm tego wyznania i jest pełna podziwu dla jej Proroka z powodu świetnego traktowania przez niego kobiet. Ktokolwiek się z nią nie zgadza, jest naturalnie nietolerancyjnym faszystą. Tamim Ansary „Destiny Disrupted: A History of the World Through Islamic Eyes” to niezwykle cwana praca propagandowa maskująca się jako historia pióra długoletniego rezydenta USA wywodzącego się z Afganistanu. Używając amerykańskiej wyobraźni, symbolu i idiomu, autor w rozrywkowy i przystępny sposób przekonuje o świetności i wyższości islamu nad wszelkim innym stworzeniem.

John L. Esposito „Islam: The Straight Path” to wybitnie promahometański podręcznik liberalnego katolickiego uczonego, który może być agentem wpływu. Po apologetycznym wstępie szeroko malującym historię tej cywilizacji autor koncentruje się w dużym stopniu na współczesnej problematyce mahometanizmu na całym świecie. Islam jest naturalnie religią pokoju. W podobnym tonie jest utrzymany zredagowany przez niego tom głosów naukowych życzliwych islamowi: John L. Esposito, ed. „The Oxford History of Islam”.

Marshall G. S. Hodgson „The Venture of Islam”, Volume 1: „The Classical Age of Islam”; Volume 2: „The Expansion of Islam in the Middle Periods”; Volume 3: „The Gunpowder Empires and Modern Times” to monumentalne dzieło, zredagowane i pośmiertnie wydane, pióra liberalnego protestanta zakochanego w światach islamu. Autor jest m.in. nastawiony negatywnie do krucjat, ale chwali wielożeństwo. To przede wszystkim historia intelektualna, wręcz literacko-teologiczna, chociaż inne aspekty dziejów islamu – ekonomiczne, polityczne, społeczne i wojskowe – również są do pewnego stopnia oświetlone. Jest to dzieło ciężkie i bardzo wymagające, ale kluczowe do rozgryzienia bardziej ezoterycznych aspektów cywilizacji islamskiej.

Ira M. Lapidus „A History of Islamic Societies” stworzył w formie masywnego tomiszcza podręcznik – pomoc dydaktyczną. Choć pisane bez wielkiej wyobraźni i polotu, przez pracę przebiega teza, że mahometanizm ma różne oblicza w zależności od położenia geograficznego, ale w obecnym globalnym świecie niektóre islamskie siły dążą do ustanowienia muzułmańskiego uniwersalizmu, który opiera się na przywróceniu surowych norm z czasów Proroka. I w końcu Serge Trifkovic „The Sword of the Prophet: Islam – History, Theology, Impact on the World” to paleokonserwatywny Serb na sterydach niekryjący swojej nienawiści do mahometanizmu i z pasją obnażający wszelkie jego zbrodnie, ohydztwa i dziwactwa, szczególnie w stosunku do prawosławnych. 

Jeśli chodzi o naukowe monografie dla zaawansowanych, najbardziej zorganizowaną i najlepiej naświetlającą problematykę pluralizmu islamskiego i rozmnażania się sekciarskiego przez pączkowanie w okresie pierwszego milenium istnienia tej religii jest Jonathan P. Berkey „The Formation of Islam: Religion and Society in the Near East, 600-1800”. Wciąż funkcjonalną jest klasyczna praca wprowadzająca do zagadnień teologicznych i prawnych: Ignaz Goldziher „Mohammed and Islam” pisana z punktu widzenia sunnickiego, bardzo wroga szyizmowi. Najnowszą korektą, a może uzupełnieniem the pozycji z perspektywy szkoły prawnej Maliki jest Yasin Dutton „The Qur’an, the Muwatta’ and Madinan ‘Amal”. Wnikliwa analiza chronologicznych komentarzy na temat rzekomych powiedzeń Mahometa to Joel Blecher „Said the Prophet of God: Hadith Commentary Across a Millenium”.

Natomiast aby islamistom przeciwstawić się w USA i gdzie indziej na Zachodzie, należy poznać naturę tej cywilizacji. Sam Solomon and E. Al Maqdisi „Modern Day Trojan Horse: The Islamic Doctrine of Immigration: Accepting Freedom or Imposing Islam?” pokazują jak tzw. migranci po  prostu naśladują swego Proroka, który też emigrował, aby ustanowić państwo islamskie bez wiedzy i często wbrew woli swoich gospodarzy.  A Daniel Akbari i Paul Tetreault „Honor Killing: A Professional’s Guide to Sexual Relations and Ghayra Violence from the Islamic Sources” uczą, jak sprostać wyzwaniom patologii, jakie islamscy migranci przywlekli ze sobą, a które są esencją ich cywilizacji.
    
Teraz wydawcy w Polsce powinni się zastanowić, które z tytułów wybrać, tłumaczyć i pilnie wydawać. Islam nadchodzi. Trzeba być przygotowanym. 

Marek Jan Chodakiewicz 
Washington, DC, 9 kwietnia 2018
www.iwp.edu

Cały felieton Marka Chodakiewicza o islamie można znaleźć w aplikacji cyfrowej „Tygodnika Solidarność”

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wybory w Rosji: jest reakcja Parlamentu Europejskiego z ostatniej chwili
Wybory w Rosji: jest reakcja Parlamentu Europejskiego

W przyjętej w czwartek rezolucji Parlament Europejski potępił "wybory" prezydenckie w Rosji i na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy, nazywając je "farsą".

Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. To koniec niezależnej Polski z ostatniej chwili
Sikorski nie wyklucza zgody Polski na zmianę traktatów UE. "To koniec niezależnej Polski"

"Radosław Sikorski oznajmił, że rząd Tuska jest otwarty na zmianę Traktatów Europejskich i pozbawienie Polski oraz innych krajów UE prawa weta" – komentuje exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

TSUE nałożyło karę na Polskę z ostatniej chwili
TSUE nałożyło karę na Polskę

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wcielić do swojego systemu prawnego przepisów unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. W związku z tym nasz kraj ma zapłacić 7 mln euro ryczałtu oraz okresową karę w wysokości 40 tys. euro dziennie od momentu ogłoszenia wyroku.

„Halo? Pomocy!” Zaskakujący incydent po występie w „Tańcu z gwiazdami” z ostatniej chwili
„Halo? Pomocy!” Zaskakujący incydent po występie w „Tańcu z gwiazdami”

Roksana Węgiel i Michał Kassin po zakończonym treningu do „Tańca z gwiazdami” natknęli się na nieprzewidziane trudności. (24 kwietnia) wieczorem na Instastory piosenkarki pojawił się apel o pomoc.

z ostatniej chwili
Jak wybrać białą szafkę RTV do salonu?

Telewizor bez szafki RTV? Trendy się zmieniają, jednak pewne elementy wystroju wnętrz są niezastąpione. Jeśli planujesz zakup szafki RTV, białe meble powinny przykuć twoją uwagę. Dlaczego? Pasują w zasadzie do wszystkich stylów aranżacyjnych, a przy okazji optycznie powiększają pomieszczenie.

Tomasz Sekielski odchodzi z „Newsweeka” z ostatniej chwili
Tomasz Sekielski odchodzi z „Newsweeka”

Tomasz Sekielski podjął decyzję o rezygnacji ze stanowiska redaktora naczelnego „Newsweek Polska” – poinformował w czwartek Ringier Axel Springer Polska. Do czasu powołania nowego kierownictwa p.o. szefa redakcji będzie Michał Szadkowski.

Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety odnalezionej na Krupówkach z ostatniej chwili
Policja prosi o pomoc w identyfikacji kobiety odnalezionej na Krupówkach

Policjanci próbują ustalić tożsamość kobiety, która w sobotę z Krupówek trafiła do szpitala. Nie ma z nią logicznego kontaktu. Osoby mogące pomóc w identyfikacji kobiety proszone są o kontakt. Zakopiańska komenda opublikowała zdjęcia.

Tusk: 10 maja rekonstrukcja rządu z ostatniej chwili
Tusk: 10 maja rekonstrukcja rządu

Premier Donald Tusk poinformował na platformie X (dawniej Twitter), że 7 maja odbędzie się Europejski Kongres Gospodarczy, na którym wraz z szefową KE Ursulą von der Leyen przedstawi plan dla Europy. 3 dni później – w dniu, w którym odbędzie się wielka manifestacja NSZZ „Solidarność” przeciwko wprowadzeniu Zielonego Ładu w Polsce i Europie – Tusk przedstawi swój rząd po rekonstrukcji.

Beata Szydło: Sikorski w sejmowym exposé oddał się pogadance o swoich fobiach z ostatniej chwili
Beata Szydło: Sikorski w sejmowym exposé oddał się pogadance o swoich fobiach

„Zamiast mówić o strategii polskiej polityki międzynarodowej, Sikorski przez wiele minut oddawał się swoim obsesjom na temat PiS” – komentuje w mediach społecznościowych czwartkowe exposé szefa MSZ Radosława Sikorskiego była premier Beata Szydło.

Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska z ostatniej chwili
Niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska

Centrum Informacyjne Rządu przekazało niepokojące informacje na temat stanu zdrowia Donalda Tuska.

REKLAMA

Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Monografie o islamie

Jeśli chodzi o podręczniki i monografie wprowadzające w światy mahometańskie, to jest tego strasznie dużo. Zawężam arbitralnie do kilkunastu znaczących pozycji o rozmaitej orientacji. Proszę zauważyć, że odzwierciedlają one rozmaite opcje ideowe, wojny kulturowe oraz mają rozmaity stosunek do poprawności politycznej. Ogólnie: im mniej poprawne politycznie, tym zwykle bardziej solidne, chociaż naturalnie w drugą stronę też są przegięcia.
 Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Monografie o islamie
/ pixabay.com
Karen Armstrong „Islam: A Short History” to synkretyczny i politycznie poprawny pean dla religii muzułmańskiej. Autorka, była siostra katolicka, wychwala egalitaryzm tego wyznania i jest pełna podziwu dla jej Proroka z powodu świetnego traktowania przez niego kobiet. Ktokolwiek się z nią nie zgadza, jest naturalnie nietolerancyjnym faszystą. Tamim Ansary „Destiny Disrupted: A History of the World Through Islamic Eyes” to niezwykle cwana praca propagandowa maskująca się jako historia pióra długoletniego rezydenta USA wywodzącego się z Afganistanu. Używając amerykańskiej wyobraźni, symbolu i idiomu, autor w rozrywkowy i przystępny sposób przekonuje o świetności i wyższości islamu nad wszelkim innym stworzeniem.

John L. Esposito „Islam: The Straight Path” to wybitnie promahometański podręcznik liberalnego katolickiego uczonego, który może być agentem wpływu. Po apologetycznym wstępie szeroko malującym historię tej cywilizacji autor koncentruje się w dużym stopniu na współczesnej problematyce mahometanizmu na całym świecie. Islam jest naturalnie religią pokoju. W podobnym tonie jest utrzymany zredagowany przez niego tom głosów naukowych życzliwych islamowi: John L. Esposito, ed. „The Oxford History of Islam”.

Marshall G. S. Hodgson „The Venture of Islam”, Volume 1: „The Classical Age of Islam”; Volume 2: „The Expansion of Islam in the Middle Periods”; Volume 3: „The Gunpowder Empires and Modern Times” to monumentalne dzieło, zredagowane i pośmiertnie wydane, pióra liberalnego protestanta zakochanego w światach islamu. Autor jest m.in. nastawiony negatywnie do krucjat, ale chwali wielożeństwo. To przede wszystkim historia intelektualna, wręcz literacko-teologiczna, chociaż inne aspekty dziejów islamu – ekonomiczne, polityczne, społeczne i wojskowe – również są do pewnego stopnia oświetlone. Jest to dzieło ciężkie i bardzo wymagające, ale kluczowe do rozgryzienia bardziej ezoterycznych aspektów cywilizacji islamskiej.

Ira M. Lapidus „A History of Islamic Societies” stworzył w formie masywnego tomiszcza podręcznik – pomoc dydaktyczną. Choć pisane bez wielkiej wyobraźni i polotu, przez pracę przebiega teza, że mahometanizm ma różne oblicza w zależności od położenia geograficznego, ale w obecnym globalnym świecie niektóre islamskie siły dążą do ustanowienia muzułmańskiego uniwersalizmu, który opiera się na przywróceniu surowych norm z czasów Proroka. I w końcu Serge Trifkovic „The Sword of the Prophet: Islam – History, Theology, Impact on the World” to paleokonserwatywny Serb na sterydach niekryjący swojej nienawiści do mahometanizmu i z pasją obnażający wszelkie jego zbrodnie, ohydztwa i dziwactwa, szczególnie w stosunku do prawosławnych. 

Jeśli chodzi o naukowe monografie dla zaawansowanych, najbardziej zorganizowaną i najlepiej naświetlającą problematykę pluralizmu islamskiego i rozmnażania się sekciarskiego przez pączkowanie w okresie pierwszego milenium istnienia tej religii jest Jonathan P. Berkey „The Formation of Islam: Religion and Society in the Near East, 600-1800”. Wciąż funkcjonalną jest klasyczna praca wprowadzająca do zagadnień teologicznych i prawnych: Ignaz Goldziher „Mohammed and Islam” pisana z punktu widzenia sunnickiego, bardzo wroga szyizmowi. Najnowszą korektą, a może uzupełnieniem the pozycji z perspektywy szkoły prawnej Maliki jest Yasin Dutton „The Qur’an, the Muwatta’ and Madinan ‘Amal”. Wnikliwa analiza chronologicznych komentarzy na temat rzekomych powiedzeń Mahometa to Joel Blecher „Said the Prophet of God: Hadith Commentary Across a Millenium”.

Natomiast aby islamistom przeciwstawić się w USA i gdzie indziej na Zachodzie, należy poznać naturę tej cywilizacji. Sam Solomon and E. Al Maqdisi „Modern Day Trojan Horse: The Islamic Doctrine of Immigration: Accepting Freedom or Imposing Islam?” pokazują jak tzw. migranci po  prostu naśladują swego Proroka, który też emigrował, aby ustanowić państwo islamskie bez wiedzy i często wbrew woli swoich gospodarzy.  A Daniel Akbari i Paul Tetreault „Honor Killing: A Professional’s Guide to Sexual Relations and Ghayra Violence from the Islamic Sources” uczą, jak sprostać wyzwaniom patologii, jakie islamscy migranci przywlekli ze sobą, a które są esencją ich cywilizacji.
    
Teraz wydawcy w Polsce powinni się zastanowić, które z tytułów wybrać, tłumaczyć i pilnie wydawać. Islam nadchodzi. Trzeba być przygotowanym. 

Marek Jan Chodakiewicz 
Washington, DC, 9 kwietnia 2018
www.iwp.edu

Cały felieton Marka Chodakiewicza o islamie można znaleźć w aplikacji cyfrowej „Tygodnika Solidarność”


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe