Zbigniew Kuźmiuk: CBA ma coraz większe sukcesy

Ukazał się tekst obrazujący skalę działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) w 2017 roku bazujący na sprawozdaniu przygotowanym przez tę służbę.
 Zbigniew Kuźmiuk: CBA ma coraz większe sukcesy
/ cba.gov.pl

Okazuje się, że po zmianie władzy i powstaniu rządu Zjednoczonej Prawicy i konsekwencji zmian w kierownictwie tej służby bardzo szybko wzrosła jej aktywność w wykrywaniu i zwalczaniu przestępczości korupcyjnej, w tym także ogromnych szkód w mieniu Skarbu Państwa.

W samym roku 2017 funkcjonariusze CBA ujawnili szkody w mieniu Skarbu Państwa na kwotę przynajmniej 1,7 mld zł (trzykrotny wzrost w stosunku do 2016 roku), przy czym wartość ujawnionych korzyści majątkowych sięgnęła kwoty 192 mln zł.

Jak podkreśla szef CBA podstawowe obszary zainteresowania tej służby dotyczyły wyłudzania podatku VAT, dystrybucji funduszy unijnych, nieprawidłowości w funkcjonowaniu spółek Skarbu Państwa, a także tzw. dzikiej reprywatyzacji nieruchomości warszawskich.

W rezultacie na podstawie działań Biura w roku 2017 zarzuty postawiono aż 710 podejrzanym, przy czym było ich ponad 3 tysiące, a więc dwukrotnie więcej niż w roku 2016.

W 2017 roku Biuro prowadziło aż 1285 spraw kontrolnych, z czego 875 spraw dotyczyło decyzji gospodarczych, a 386 było związanych z oświadczeniami o stanie majątkowym oraz przepisów wprowadzających ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Samo Biuro podkreśla, że najważniejsze sprawy, którymi się zajmowali jego funkcjonariusze i w których postawiono zarzuty podejrzanym to między innymi sprawa prywatyzacji Ciechu S.A., sprawy senatorów Piniora i Koguta, korupcja w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, czy wyłudzenia na ogromną skalę kredytów w SK Banku w Wołominie.

Przypomnijmy tylko, że pośpieszna prywatyzacja Ciech S.A., na którą zdecydował się ówczesny minister skarbu Włodzimierz Karpiński w połowie 2014 roku jak wiemy z tzw. taśm prawdy, nastąpiła na skutek mocnych nacisków przedstawicieli przyszłego inwestora na różnych polityków Platformy.

Tuż przed wybuchem tzw. afery taśmowej na początku czerwca 2014 roku resort skarbu wyraził dosyć nagle zgodę na odsprzedanie będącego w jego posiadaniu pakietu kontrolnego akcji Ciech S.A.(około 38 proc.) po cenie 32,13 zł za jedną akcję na rzecz jednej ze spółek Holdingu Jana Kulczyka, KI Chemistry (sumarycznie Skarb Państwa uzyskał z tej transakcji 619 mln zł od inwestora i 22,5 mln zł wcześniej wypłaconej dywidendy), przy czym ponad 40 mln zł dywidendy zostało w kasie spółki).

Transakcja odbyła się w wyniku ogłoszonego przez tę spółkę w marcu 2014 roku wezwania do sprzedaży blisko 34,8 mln akcji CIECH S.A.(66 proc. wszystkich akcji) po 29,5 zł za jedną akcję.

Przedstawiciele resortu skarbu publicznie stwierdzili, że oferowana cena jest za niska i tuż przed finalizacją transakcji, inwestor zdecydował się podwyższyć cenę o 2,5 zł za akcję i zakup doszedł do skutku.

Po ujawnieniu w połowie marca 2015 roku przez szefa CBA, że przekazał Prokuraturze Okręgowej w Warszawie kolejne 11 nagrań z podsłuchanymi rozmowami polityków i biznesmenów, a także w związku z opublikowaniem przez TV Republika w połowie lutego tego roku treści meldunków operacyjnych składanych przez osobowe źródła informacji agentom tego Biura, do akcji wkroczyła Prokuratura Apelacyjna w Warszawie.

Zażądała ona od Prokuratury Okręgowej materiałów dotyczących prywatyzacji Ciech S.A. na rzecz firmy Jana Kulczyka, w tym w szczególności treści rozmowy pomiędzy wiceministrem Skarbu Państwa Rafałem Baniakiem a lobbystą i przyjacielem wielu prominentnych polityków Platformy, Piotrem Wawrzynowiczem.

Z materiałów CBA ponoć wynikało, że to symboliczne podniesienie ceny zakupu akcji przez inwestora było przeprowadzone po to, aby „zamydlić oczy” przyszłym kontrolerom tej transakcji i przy okazji opinii publicznej, a przedstawiciele resortu skarbu za swoją uległość wobec inwestora, zostali sowicie „wynagrodzeni pod stołem”.

Już wówczas eksperci wskazywali, że Skarb Państwa stracił na tej transakcji przynajmniej kilkaset milionów złotych, ale nie było na to ani reakcji ówczesnego ministerstwa skarbu, ani premiera, sprawą interesowały się tylko media niezależne (zarzuty w tej sprawie ma były wiceminister skarbu państwa i jego współpracownicy).

Z kolei szkoda na majątku SK Banku w Wołominie przekroczyła 2 mld zł, przy czym zasadnicza jej część trafiła do kilkunastu powiązanych ze sobą podmiotów gospodarczych w postaci kredytów udzielanych na podstawie fikcyjnych zabezpieczeń.

W tej sprawie aż 77 podejrzanym postawiono ponad 1000 zarzutów, wobec wielu z nich zastosowano środki zapobiegawcze, dokonano także zabezpieczeń majątkowych na kwotę ponad 50 mln zł.

Tylko te dwie sprawy pokazują z przestępstwami, o jakiej skali CBA ma do czynienia, jak są one skomplikowane i rozległe, a przez wiele lat rządów poprzedniej koalicji nikt się nimi zupełnie nie interesował.

Zbigniew Kuźmiuk

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe