Dość głodowych emerytur. Do drużyny Solidarności, która walczy ze "śmieciówkami" dołączają pracodawcy

– To historyczna chwila, bo do drużyny Solidarności, która od lat walczy z umowami śmieciowymi, dołączają pracodawcy – mówił Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ Solidarność, po podpisaniu razem z Markiem Kowalskim, przewodniczącym Federacji Przedsiębiorców Polskich, porozumienia w sprawie reform na rynku pracy.
Barbara Michałowska
Porozumienie podpisano 5 kwietnia. Jego sygnatariusze postulują, by rząd jak najszybciej zajął się wprowadzeniem zmian w życie.
Prawo do godnych emerytur
Związkowcy i reprezentanci pracodawców domagają się przede wszystkim ujednolicenia zasad podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu osób wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń, umów agencyjnych i innych umów o świadczenie usług, szczególnie uwzględnienia maksymalnej podstawy naliczenia składek do wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. - Ujednolicenie zasad przyczyni się nie tylko do zwiększenia podstawy naliczania wysokości przyszłej emerytury, ale również uczyni prawo przejrzystym i równym dla wszystkich uczestników rynku - mówił podczas podpisywania porozumienia Piotr Duda.
Teraz składki w takich umowach nalicza się od najniższego wynagrodzenia.
Sygnatariusze porozumienia domagają się też zabezpieczenia okresów składkowych dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, w okresie od 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian przepisów.
Kolejnym elementem reformy ma być uwolnienie pracodawców od ciężaru prowadzenia sporów dotyczących odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w takim wymiarze, w jakim nastąpi naliczenie i zaksięgowanie składek na kontach tych osób oraz ustawowe zagwarantowanie zaniechania działań kontrolnych umów-zleceń realizowanych w okresie od stycznia 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian. W ramach reform miałoby też dojść do "ubruttowienia" wynagrodzeń osób wykonujących pracę na tzw. umowy śmieciowe, czyli podniesienia jej o kwotę dodatkowych składek płatnych po stronie ubezpieczonego, w celu ochrony jego wynagrodzenia netto.
Umowa ważniejsza niż cena
Mówiono także o zmianie prawa o zamówieniach publicznych.
- W zamówieniach publicznych powinna się liczyć nie tylko cena. Jako kryterium musi być wpisana umowa o pracę. Ona powinna być wysoko punktowana w zamówieniach publicznych. Chcemy kontynuować walkę z umowami śmieciowymi, bo pierwszy etap mamy za sobą. To m.in. doprowadzenie do ustanowienia stawki godzinowej w wysokości 13 zł, z którą tak bardzo niektórzy pseudopracodawcy chcą walczyć. Chcemy, by prawo jak najszybciej się zmieniło - przekonuje Piotr Duda. - To jedno z najważniejszych porozumień między pracodawcami a związkami zawodowymi w ciągu ostatnich 25 lat...

Porozumienie podpisano 5 kwietnia. Jego sygnatariusze postulują, by rząd jak najszybciej zajął się wprowadzeniem zmian w życie.
Prawo do godnych emerytur
Związkowcy i reprezentanci pracodawców domagają się przede wszystkim ujednolicenia zasad podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu osób wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń, umów agencyjnych i innych umów o świadczenie usług, szczególnie uwzględnienia maksymalnej podstawy naliczenia składek do wysokości 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia. - Ujednolicenie zasad przyczyni się nie tylko do zwiększenia podstawy naliczania wysokości przyszłej emerytury, ale również uczyni prawo przejrzystym i równym dla wszystkich uczestników rynku - mówił podczas podpisywania porozumienia Piotr Duda.
Teraz składki w takich umowach nalicza się od najniższego wynagrodzenia.
Sygnatariusze porozumienia domagają się też zabezpieczenia okresów składkowych dla osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia czy innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, w okresie od 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian przepisów.
Kolejnym elementem reformy ma być uwolnienie pracodawców od ciężaru prowadzenia sporów dotyczących odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych w takim wymiarze, w jakim nastąpi naliczenie i zaksięgowanie składek na kontach tych osób oraz ustawowe zagwarantowanie zaniechania działań kontrolnych umów-zleceń realizowanych w okresie od stycznia 2009 roku do dnia wejścia w życie postulowanego pakietu zmian. W ramach reform miałoby też dojść do "ubruttowienia" wynagrodzeń osób wykonujących pracę na tzw. umowy śmieciowe, czyli podniesienia jej o kwotę dodatkowych składek płatnych po stronie ubezpieczonego, w celu ochrony jego wynagrodzenia netto.
Umowa ważniejsza niż cena
Mówiono także o zmianie prawa o zamówieniach publicznych.
- W zamówieniach publicznych powinna się liczyć nie tylko cena. Jako kryterium musi być wpisana umowa o pracę. Ona powinna być wysoko punktowana w zamówieniach publicznych. Chcemy kontynuować walkę z umowami śmieciowymi, bo pierwszy etap mamy za sobą. To m.in. doprowadzenie do ustanowienia stawki godzinowej w wysokości 13 zł, z którą tak bardzo niektórzy pseudopracodawcy chcą walczyć. Chcemy, by prawo jak najszybciej się zmieniło - przekonuje Piotr Duda. - To jedno z najważniejszych porozumień między pracodawcami a związkami zawodowymi w ciągu ostatnich 25 lat...


Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 11.04.2018 23:55
Komentarze
Przed nami 37. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków
19.06.2026 11:52

Komentarzy: 0
Już za dwanaście dni rusza 37. edycja Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. W tym roku odbędzie się on w dniach 1–4 lipca. Wyścig na stałe wpisał się już w polski, ale także europejski kalendarz imprez kolarskich.
Czytaj więcej
Komisja Krajowa NSZZ „S” apeluje do pracodawców, by wycofali się z wypowiedzenia PUZP dla pracowników przemysłu obronnego i lotniczego
18.06.2026 14:37

Komentarzy: 0
„Komisja Krajowa z całą mocą apeluje do Zarządu Związku Pracodawców Przedsiębiorstw Przemysłu Obronnego i Lotniczego o rewizję swojej decyzji i wycofanie oświadczenia o wypowiedzeniu PUZP” – wezwali w przyjętym dziś stanowisku związkowcy.
Czytaj więcej
Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych składa kondolencje po śmierci śp. Henryka Nakoniecznego
18.06.2026 13:02

Komentarzy: 0
„Nasz Kolega, Henryk Nakonieczny, pozostanie w naszych sercach jako człowiek oddany sprawie, nieprzejednany w działaniu na rzecz ruchu związkowego” – przekazała w imieniu Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias po śmierci śp. Henryka Nakoniecznego.
Czytaj więcej
Za nami XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”
18.06.2026 11:54

Komentarzy: 0
W dniach 16–17 czerwca w Zakopanem odbyło się XXIII Forum Prawników Związkowych NSZZ „Solidarność”. W wydarzeniu wzięli udział zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Bartłomiej Mickiewicz i Maciej Kłosiński.
Czytaj więcej
„U Jędrusia” zawiązała się Solidarność
18.06.2026 11:08
