REKLAMA

[SONDAŻ]: To rekord! Coraz więcej Polaków zadowolonych z warunków życia

Odsetek Polaków deklarujących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze, jest najwyższy w historii. 53 proc. badanych uważa, że żyje na średnim poziomie, aż 78 proc., nie boi się biedy - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
 [SONDAŻ]: To rekord! Coraz więcej Polaków zadowolonych z warunków życia
/ Źródło: pixabay.com
Większość z nas nie obawia się przyszłości. 72 proc. ankietowanych jest zdania, że ich warunki materialne się nie zmienią, jedna piąta (21 proc.) uważa, że w ciągu najbliższego roku warunki materialne ich gospodarstw domowych poprawią się, a jedynie co czternasty (7 proc.) sądzi, że się pogorszą. Jak podkreśla CBOS, w ostatnich miesiącach odsetek osób obawiających się pogorszenia warunków materialnych jest rekordowo niski.

Czytaj także: CBOS: W ostatnim roku Polacy wyraźnie docenili efekty polityki gospodarczej rządu

Jako luksusowe swoje warunki określiło 2 proc. respondentów. Również 2 proc. respondentów wskazało, żyją w biedzie i nie wystarcza im nawet na zaspokojenie podstawowych potrzeb. 17 proc. uważa, że żyje skromnie i na co dzień musi bardzo oszczędnie gospodarować swym budżetem. Z kolei 26 proc. ocenia, że żyje bardzo dobrze i nie musi oszczędzać. Ponad połowa badanych (53 proc.) ocenia, że żyje na średnim poziomie – pieniędzy wystarcza im na codzienne wydatki, jednak większe zakupy wymagają zaciśnięcia pasa. 

– Zarejestrowane w tym roku odsetki badanych twierdzących, że żyje im się dobrze lub bardzo dobrze oraz deklarujących całkowite bezpieczeństwo materialne są najwyższe z dotychczas notowanych – napisał CBOS.

Ponadto większość badanych jest zadowolona z warunków materialnych swoich gospodarstw domowych, a formułując prognozy na najbliższy rok ankietowani znacznie częściej przewidują poprawę swojego położenia, niż obawiają się pogorszenia.   Analitycy CBOS zaznaczają, że w perspektywie 25-letniej widać bardzo wyraźną poprawę własnych ocen sytuacji finansowej Polaków. Na początku lat dziewięćdziesiątych osób deklarujących skromne lub biedne życie było wielokrotnie więcej niż zadowolonych ze swojego położenia materialnego.

Źródło: TVP Info

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura