loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Prof. Grabowska: Nikt do tej pory nie podejrzewał, że Pierwszy Prezes SN będzie „strzelał fochy”
Opublikowano dnia 24.04.2018 07:43
– Nikt do tej pory nie podejrzewał, że Pierwszy Prezes SN będzie „strzelał fochy”. Małgorzata Gersdorf nie powinna zachowywać się emocjonalnie. To nieprofesjonalne – wyjaśnia prof. Genowefa Grabowska w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

Fot. Maciej Jarzębiński / FORUM
– Małgorzata Gersdorf ogłosiła, że w końcu zwoła pierwsze posiedzenie nowego KRS, którego datę wyznaczyła na 27 kwietnia. Jednak pamiętamy, że przez długi czas nie chciała tego zrobić. Jakie konsekwencje wobec systemu prawnego w Polsce niesie takie zachowanie Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego?
– To jest bardzo niedobre zachowanie. Pierwsza Prezes SN jest bardzo ważnym elementem organu konstytucyjnego, nie powinna więc zachowywać się emocjonalnie. Takie zachowanie jest zupełnie nieprofesjonalne. Jeżeli pani prezes ma zastrzeżenia do aktu prawnego i kwestionuje ustawę, która nakazuje jej zwołanie pierwszego posiedzenia, to powinna zastosować przewidziane prawem środki, tzn. spowodować skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasem sama jednoosobowo stwierdza, że ustawa jest niekonstytucyjna. Profesor prawa nie może tak postępować. Wszak działa domniemanie konstytucyjności ustaw, co oznacza, że dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie inaczej, ustawa jest konstytucyjna i przez to wiążąca.

– Dlaczego, według pani, Gersdorf nie skierowała ustawy do Trybunału Konstytucyjnego?
– O to trzeba by zapytać samą panią prezes. Ale pamiętajmy, iż kiedy składamy wniosek do TK, musimy go sensownie uzasadnić, umotywować. Być może więc pani Gersdorf nie ma wystarczających argumentów merytorycznych.

– Co by się stało, gdyby Małgorzata Gersfdorf nie zwołała na 27 kwietnia posiedzenia KRS?
– Gdyby Pierwsza Prezes SN nie zdecydowała się na zwołanie pierwszego posiedzenia KRS i nie wywiązała się ze swojego obowiązku, byłby to delikt urzędniczy, popełniony przez funkcjonariusza państwowego bardzo wysokiego szczebla. Tak poważne niedopełnienie obowiązków mogłoby być podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej.

– Pani profesor, dlaczego nikt nie przewidział takiej sytuacji, jaką obserwujemy obecnie, że mogą być aż takie problemy ze zwołaniem posiedzenia KRS?
– A czy można przewidzieć, że ktoś będzie zachowywał się nieracjonalnie? Nikt do tej pory nie podejrzewał, że Pierwszy Prezes SN będzie „strzelał fochy”.

– Czy nie uważa pani, że obecnie reforma sądownictwa istnieje jedynie na papierze?
– Trzeba wiele spokoju, cierpliwości oraz przyzwyczajania społeczeństwa, a także środowiska sędziowskiego do reformy wymiaru sprawiedliwości. Wokół tej reformy pojawiło się wiele półprawd, narosło wiele podejrzeń o działania w złej wierze, co w konsekwencji doprowadziło także do podziałów w środowisku sędziowskim. To niedobrze, bo do reformy trzeba podejść spokojnie i skoncentrować się na zmianach, które są oczekiwane przez społeczeństwo. Należy przy tym pamiętać, że to dopiero jej pierwszy etap. Za reformą instytucjonalną mają iść zmiany proceduralne, które sprawią, że postępowanie przed sądami będzie przebiegało znacznie szybciej, nie będzie tak uciążliwej dla obywateli jego przewlekłości i będzie sprawiedliwiej. W tym właśnie kierunku zmierza np. zmiana wprowadzająca tzw. losowy dobór składów orzekających. Sędziów do prowadzenia sprawy nie będzie – jak dotąd – wskazywał prezes sądu, ich nazwiska będzie losował komputer...Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Prof. Romuald Szeremietiew: Polska może wrócić do pozycji mocarstwowej
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Wałęsa idzie na rekord
Jestem przekonany, że Lecha Wałęsę stać na jeszcze więcej w autodestrukcji resztek dawnego autorytetu.
avatar
Graf
Zero

[Grafzero vlog literacki]: "Psalm jedwabny" Tadeusz Nowak | Jeden wiersz
O czym pisał Tadeusz Nowak?
avatar
Kazimierz
Paczesny

Kazimierz Paczesny: Krym złączony z Rosją
Kilka dni temu Rosja połączyła się z Krymem mostem drogowym, omijając stałym połączeniem teren Ukrainy oraz płacąc A. Rotenbergowi za jego budowę blisko 4 miliardy dolarów amerykańskich.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.