Zbigniew Kuźmiuk: Prokuratura skorzysta z prawa grożącego karą do 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT

Po raz pierwszy polska prokuratura skorzysta z zaostrzonego prawa karnego, które weszło w życie od 1 marca 2017 roku, wprowadzającego bardzo wysokie kary więzienia za wyłudzenia podatku VAT.
 Zbigniew Kuźmiuk: Prokuratura skorzysta z prawa grożącego karą do 25 lat więzienia za wyłudzenia VAT
/ screen YT
Przypomnijmy, że ówczesna nowelizacja kodeksu karnego wprowadziła zaostrzenie odpowiedzialności karnej za wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia, jako autentycznych.

Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzania podatku VAT dotyczy towarów bądź usług o wartości przekraczającej 5 mln zł, a przestępstwo jest zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Natomiast, jeżeli wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach będzie przekraczać 10 mln zł, sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat więzienia, podobnie jak w przypadku najczęstszych zbrodni.

Co więcej towarzyszące tym zaostrzeniom kar zmiany w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej pozwalają, aby wszystkie one miały możliwość prowadzenia czynności operacyjno - rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych związanych z wyłudzaniem podatku VAT.

Doprowadzeni wczoraj do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, zatrzymani prezesi dwóch spółek (z Warszawy i Poznania) w ciągu zaledwie 10 miesięcy wystawili 143 faktury VAT o łącznej wartości aż 446 mln zł, co oznacza narażenie Skarbu Państwa na straty 83 mln zł z tytułu podatku VAT.

Firma z Warszawy handlowała gazem, ale powstałe w tym handlu zobowiązania VAT-owskie, próbowała rekompensować nabywaniem połączeń typu VolP (od spółki z Poznania), które były dalej sprzedawane do egzotycznych krajów, a rozliczenia były prowadzone za pomocą platformy płatniczej znajdującej się w Malezji.

Zarzuty, jakie im postawiono dotyczą nie tylko próby wyłudzenia VAT wielkiej wartości, ale także przyjmowania środków finansowych na rachunki bankowe i dalszego ich transferowania, co miało udaremnić lub utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia uzyskanych środków pieniężnych, (czyli praniem brudnych pieniędzy).

Skala tego przestępstwa powoduje, że prokuratura regionalna w Warszawie skorzysta z zaostrzonego prawa karnego, a prezesom obydwu spółek grozi kara pozbawienia wolności do lat 25 i oczywiście zajęcia mienia wartości porównywalnej do strat, jakie poniósł na tych transakcjach Skarb Państwa.

Miejmy nadzieję, że postępowanie karne w tej już głośnej sprawie i prawdopodobne bardzo wysokie wyroki pozbawienia wolności spełnią rolę prewencyjną i zniechęcą tzw. biznesmenów do przeprowadzania tego rodzaju operacji pozwalających na wyłudzanie VAT, bo jak widać skończyły się żarty, polskie państwo odzyskuje siły i zaczyna wykonywać swoje podstawowe funkcje.

Zbigniew Kuźmiuk

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe