loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Wczoraj zmarła Wanda Wiłkomirska - wybitna skrzypaczka
Opublikowano dnia 02.05.2018 13:06
W wieku 89 lat, 1 maja 2018 r., zmarła Wanda Wiłkomirska - wybitna skrzypaczka i pedagog, laureatka czterech międzynarodowych konkursów, solistka Filharmonii Narodowej w Warszawie. Koncertowała na pięciu kontynentach, dając recitale i grając z czołowymi orkiestrami pod batutą takich mistrzów jak Otto Klemperer, Leonard Bernstein i Zubin Mehta.

wikipedia / domena publiczna

Wanda Wiłkomirska urodziła się w 1929 r. Wychowała się w rodzinie warszawskich muzyków. Razem z rodzeństwem występowała jako „Trio Wiłkomirskich”. W 1947 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi.

W kolejnych latach kształciła się w Budapeszcie i Paryżu. Jako młoda skrzypaczka wygrała cztery międzynarodowe konkursy: w Genewie, Budapeszcie, Konkurs Bachowskiego w Lipsku i Konkurs im. Wieniawskiego w Poznaniu. 

W 1961 r. Wanda Wiłkomirska zadebiutowała z orkiestrą Filharmonii Narodowej w Stanach Zjednoczonych. Był to początek jej światowej kariery.

Przez 22 lata była solistką Filharmonii Narodowej w Warszawie, towarzysząc orkiestrze w jej podróżach. Bywała też zapraszana na tournée przez inne orkiestry polskie i zagraniczne. Jako solistka brała udział w inauguracji odbudowanej po wojnie Filharmonii Narodowej w Warszawie, w otwarciu Barbican Hall w Londynie, dała inauguracyjny recital oraz wystąpiła na pierwszym koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.  

Artystka współpracowała z najwybitniejszymi dyrygentami, w tym Leonardem Bernsteinem, oraz muzykami, m.in. Marthą Argerich i Gideonem Kremerem. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata. Wystąpiła m.in. na pierwszym po wojnie koncercie orkiestry Sydney Symphony w Operze w Sydney.

Wanda Wiłkomirska była pierwszą wykonawczynią licznych utworów kompozytorów polskich, niemieckich i australijskich; niektóre z nich były jej dedykowane. Uczestniczyła w projektach kameralnych, grając z Marthą Argerich, Danielem Barenboimem, Gidonem Kremerem, Mischą Maiskim.
 
Za swoją muzyczną działalność otrzymała wiele medali, nagród i wyróżnień, m. in. w 2009 roku została odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Źródło: mkidn.gov.pl 
Kos
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
reklama_pionowaNajnowszy numer
Związek
więcej
Wideo Agnieszka Romaszewska: Ukraina postawiła na Niemcy. I się na tym przejedzie
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Tusk w roli Pytii
Od tygodnia dogłębnej analizie podlega przemówienie, które wygłosił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk na Łódzkich Igrzyskach Wolności.
avatar
Ryszard
Czarnecki

„Pójdź, Henning-Kloska, ja Cię uczyć każę"....
Wartością z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa jest NATO, jest Pakt Północnoatlantycki i żadne propozycje czy nowe formuły, które się pojawiają, nie mogą wylać dziecka z kąpielą. Nie mogą zaszkodzić, ograniczyć możliwości działania NATO czy zmniejszyć jego aktywność. Dlatego też z pewnym dystansem patrzę na głoszoną i przez prezydenta Macrona, i przez kanclerz Merkel koncepcję wspólnej armii, ponieważ jak znam życie, a w polityce międzynarodowej jednak siedzę od dłuższego czasu, to wiem, że w praktyce politycznej ta koncepcja będzie oznaczała olbrzymią ilość zamówień dla francuskich czy niemieckich firm zbrojeniowych
avatar
.
Rosemann

Roseman: 8 miesięcy czyli w co gra Czarnecki
Nie da się wykluczyć i takiej możliwości, że Czarnecki ma takich nagrań więcej i to, o czym już wiemy to tylko sprytna przygrywka przed dalszym ciągiem. Który nastąpi wiosną i jesienią. Ale to się dopiero okaże.
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.