REKLAMA

[Chrześcijanie na B. Wschodzie]Egzekutorzy ISIS. Nazywali ich "Beatlesami" ze względu na brytyjski akcent

Na Bliskim Wschodzie trwają operacje wywiadowcze mające na celu schwytanie przywódców tzw. Państwa Islamskiego. Jak podało w czwartek irackie wojsko - aresztowano 5 ważnych dowódców „kalifatu”. O tym sukcesie na Twitterze poinformował także prezydent USA Donald Trump. Nieuchwytny pozostaje przywódca ISIS i samozwańczy kalif – Abu Bakr al-Baghdadi. Reżim Baghdadiego jest odpowiedzialny za brutalne prześladowania syryjskich oraz irackich chrześcijan.
 [Chrześcijanie na B. Wschodzie]Egzekutorzy ISIS. Nazywali ich "Beatlesami" ze względu na brytyjski akcent
/ screen YouTube
To zwieńczenie serii operacji antyterrorystycznych przeprowadzonych przez irackie służby. Poza 5 ważnymi dowódcami tzw. Państwa Islamskiego – w tygodniu poinformowano, że udało się schwytać także 12 innych terrorystów w tym głównego fundatora komórki ISIS w prowincji Diyala oraz 10 dżihadystów ukrywających się w Mosulu, wśród nich funkcjonariuszy niesławnej formacji „Hisbah” – policji politycznej ISIS odpowiedzialnej za wprowadzenie szariatu na podbitych przez terrorystów terenach. Wcześniej w ręce irackich służb „wpadł” jeden ze strażników islamskich więzień za czasów ekspansji ISIS i kolejnych czterech „mosulskich” zakonspirowanych terrorystów. Niektórzy z aresztowanych zdążyli wcześniej uciec z Iraku ale jak podają lokalne media – wrócili do kraju z Turcji. Ogrom pracy mają irackie służby z prowincji Niniwa, gdzie udało się schwytać najwięcej ukrywających się terrorystów. Pokazuje to także skalę zagrożenia dla chrześcijan z Równiny Niniwy (okolic Mosulu), gdzie „obok” nich wciąż ukrywają się ich oprawcy. Oficjalnie tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane w Iraku i utraciło ostatnie enklawy na terenie tego kraju. Irak odbudowuje się po walkach z islamistami. Nie oznacza to jednak, że terroryści przestali atakować. W ciągu ostatnich dni „pogrobowcy” tzw. Państwa Islamskiego dokonali zamachów w Diyala, pod Kirkukiem, planowali ataki na kandydatów w trwającej irackiej kampanii wyborczej. Irak „graniczy” na zachodzie z dwiema enklawami dżihadystów, które „jeszcze” istnieją na terenie Syrii. Irackie służby i wojsko zwłaszcza muszą uważać na odcinku granicznym na wysokości miejscowości Al-Qaim i Abu Kamal, gdzie ostatnie niedobitki ISIS pozostają w kleszczach kurdyjskich Syryjskich Sił Demokratycznych, Syryjskiej Arabskiej Armii oraz irackiej armii. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Tropem terrorystycznych przywódców ruszyli także Kurdowie. Już w lutym oddziałom antyterrorystycznym SDF udało się aresztować egzekutorów ISIS - Alexanda Amon Koteya i El Shafee Elsheikha zwanych od brytyjskiego akcentu „Beatlesami”. Obaj dżihadystyczni oprawcy wraz z Mohammedem Emwazi znanym jako Jihadi John odpowiadali za tortury i egzekucję porwanych przez ISIS zagranicznych więźniów. Gang katów tzw. Państwa Islamskiego pochodził z zachodniego Londynu, gdzie terroryści się wychowali i poznali w jednym z meczetów. Jak podały kurdyjskie media - dżihadyści przed aresztowaniem udawali uchodźców i próbowali przedostać się do Turcji. 

Nieuchwytny pozostaje lider ISIS i samozwańczy kalif tzw. Państwa Islamskiego – Abu Bakr al-Baghdadi. Przywódca terrorystów odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, wprowadzenie islamistycznego reżimu na podbitych terenach, egzekucje chrześcijan, jazydów, szyitów i Kurdów, wygnanie z domów 5 mln ludzi, wciąż jest poszukiwany. Z niepotwierdzonych informacji, które pojawiały się mediach wynikało, że Baghdadi „zginął” już „kilkukrotnie” w różnych operacjach wojskowych – następnie, pojawiały się kolejne „dementi” z których wynika, że lider terrorystów prawdopodobnie wciąż żyje. Główny trop za Baghdadim prowadzi do enklawy islamistów na terytorium wschodniej Syrii. Jak informował dyrektor Abu Ali Al-Basri z irackiego wywiadu Baghdadi wciąż żyje i ukrywa się na terenach w Syrii ale ze względu na stan zdrowia (rany, cukrzyca i pogarszający się stan psychiczny) przestał być głównym dowódcą islamistów. Baghdadi i reszta przywódców tzw. Państwa Islamskiego odpowiadają za stworzenie islamistycznej machiny śmierci w której na porządku dziennym były brutalne, sadystyczne metody terroru i prześladowań. 

Mike Bruszewski

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura