REKLAMA

Dziś mija 101. rocznica objawień w Fatimie

W portugalskiej miejscowości Fatima troje małych pastuszków zaczęło mówić o spotkaniu z Maryją, Matką Jezusa Chrystusa. Kościół katolicki początkowo sceptyczny wobec relacji dzieci, ostatecznie zatwierdził objawienia i uznał je za cud w roku 1930. W chwili obecnej Fatima stanowi jedno z najtłumniej odwiedzanych miejsc pielgrzymkowych.
 Dziś mija 101. rocznica objawień w Fatimie
/ Wikipedia/ Creative Commons Attribution 2.0 Generic/olofgoodwill/CC-by-2.0.
Troje dzieci - Łucja, Franciszek i Hiacynta - przekazywali Kościołowi orędzie Matki Bożej, znane pod nazwą Tajemnic Fatimskich. 

Zarówno Franciszek jak i Hiacynta zmarli niedługo po objawieniach. Późnej starości dożyła trzecia z małych świadków objawień, Lucia Santos, znana jako karmelitańska zakonnica Lucia de Jesus dos Santos, zmarła 13 lutego 2005 roku w wieku 98 lat, Służebnica Boża Kościoła katolickiego. 13 lutego 2017 roku skończył się diecezjalny proces beatyfikacyjny Łucji i dokumenty z procesu trafiły do Watykanu. Franciszek i Hiacynta, zmarli w wielu 10 i 11 lat, kanonizowani 13 maja 2017 roku, na stulecie objawień, są obecnie najmłodszymi świętymi Kościoła katolickiego, którzy nie zmarli smiercią męczeńską.
 
Ku czci Najświętszej Trójcy, dla wywyższenia wiary katolickiej i wzrostu życia chrześcijańskiego, z upoważnienia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, świętych apostołów, Piotra i Pawła, i naszym własnym autorytetem, po długim namyśle, przyzywając wiele razy Bożej pomocy oraz po wysłuchanie opinii wielu naszych braci w biskupstwie ogłaszamy świętymi błogosławionych Franciszka Marto i Hiacyntę Marto
- mówił papież Franciszek podczas kanonizacji dwojga pastuszków z Fatimy w 2017 roku.

Jedną z najgłośniejszych historii wiązanych z Matką Bożą i Trzecią Tajemnicą Fatimską, jest postrzelenie papieża Jana Pawła II na pl. św. Piotra w Rzymie i uratowanie go. Pocisk, który miał go zabić papież umieścił w koronie figury Matki Bożej w Fatimie.


aj

#REKLAMA_POZIOMA#
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura