Zbigniew Kuźmiuk: Duża podwyżka płacy minimalnej na rok 2019

Wprawdzie Rada ministrów musi przedstawić swoją propozycję podwyżki płacy minimalnej (etatowej i godzinowej) do 15 czerwca, ale już w połowie maja powinny to zrobić organizacje związków zawodowych i organizacje pracodawców zasiadający w Radzie Dialogu Społecznego (RDS).
 Zbigniew Kuźmiuk: Duża podwyżka płacy minimalnej na rok 2019
/ pixabay.com
Jednak jak wynika z założeń do projektu budżetu na 2019 rok przedstawionych partnerom społecznym z RDS, podwyżka ta powinna wynieść przynajmniej 117 zł, co oznaczałoby, że najniższe wynagrodzenie wynosiłoby od 1 stycznia 2019 roku 2217, a minimalna stawka godzinowa 14,50 zł.

Przedstawiciele organizacji pracodawców już zapowiadają, że będą postulować podwyższenie płacy minimalnej tylko o wspomnianą kwotę 117 zł, związki zawodowe twierdzą, że jeżeli się tak stanie to relacja płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia zmaleje zamiast wzrosnąć.

Wg. organizacji związkowych ta relacja w tym roku zdaniem rządu miała wynieść 47,2%, ale teraz okazało się, że prognoza średniego wynagrodzenia była niedoszacowana i zgodnie z zaktualizowaną wersją ta relacja wyniesie tylko 46,5%.

Wydaje się, więc, że Rada ministrów zdecyduje się jednak, żeby podwyżka płacy minimalnej na 2019 rok była wyższa niż ta wynikająca z przepisów, zwłaszcza, że dążenie do tego, aby płaca minimalna stanowiła przynajmniej 50% średniego wynagrodzenia znajduje się w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że rząd Zjednoczonej Prawicy już we wrześniu 2016 roku zdecydował o wejściu w życie rozporządzenia Rady Ministrów o podwyżce „etatowej” płacy minimalnej na rok 2017 z 1850 zł do 2000 zł brutto, czyli aż 150 zł i w związku z tym konieczna była waloryzacja płacy godzinowej minimalnej z 12 zł na 13 zł od 1 stycznia tego roku.

Z kolei we wrześniu 2017 kolejnym rozporządzeniem podniesiono płacę minimalną etatową o kolejne 100 zł i w związku z tym od 1 stycznia 2018 miało ono wynieść 2100 zł, a minimalna płaca godzinowa miała wynieść 13,70 zł.

Podniesienie stawki godzinowej do 13 zł za godzinę brutto (a później do 13,70 zł) było konieczne, ponieważ przy ustawowych 168 godzinach pracy miesięcznie daje wynagrodzenie w wysokości 2184 zł brutto miesięcznie i w związku z tym jest o 184 zł wyższe od minimalnego wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę (ustalonego na rok 2017 w wysokości 2000 zł brutto).

Natomiast taka relacja pomiędzy tymi minimalnymi wynagrodzeniami (niższa płaca etatowa, wyższa godzinowa), zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej, będzie zachęcała pracodawców zarówno publicznych jak i prywatnych do zatrudniania na podstawie umów o pracę, a nie umów zlecenia czy samozatrudnienia, bo te pierwsze będą jednak wyraźnie „tańsze”.

W ten sposób rządy Zjednoczonej Prawicy zakończyły z dotychczasową ponad 25- letnią praktyką konkurowania przez Polskę tanią siłą roboczą i przy pomocy poziomu płacy minimalnej (etatowej i godzinowej), rozpoczął proces wymuszania podwyżek płac zarówno w gospodarce jak i w sektorze budżetowym.

Na kolejną już trzecią obligatoryjną podwyżkę płacy minimalnej, będą musieli zareagować w zasadzie wszyscy pracodawcy w tym szczególnie ci, którzy do tej pory wypłacali wynagrodzenia niewiele wyższe od wynagrodzenia minimalnego.

Trudno, bowiem sobie wyobrazić, żeby tacy pracownicy byli zaakceptować dotychczasowe wynagrodzenia w sytuacji, kiedy płaca minimalna rośnie o kilkanaście procent, a bezrobocie wynosi niewiele ponad 6% i coraz częściej mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a nie pracodawcy (kilkukrotne podwyżki płac w ciągu ostatnich miesięcy w zasadzie we wszystkich sieciach handlowych funkcjonujących w Polsce, potwierdzają rozpoczęcie procesu regulacji płac w górę w naszej gospodarce).

W ten sposób rządy Zjednoczonej Prawicy będą wymuszały podwyżkę wynagrodzeń w całej gospodarce i kończy okres konkurowania przez polskich przedsiębiorców niskimi kosztami wytwarzania produktów i usług, w tym w szczególności niskim poziomem płac.

Zbigniew Kuźmiuk

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe