Jerzy Bukowski: Co niepełnosprawni sądzą o wczorajszym proteście pod Sejmem?

Przebywające od wielu dni w Sejmie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają znakomitą okazję, aby jednoznacznie przekonać opinię publiczną, że ich protest ma całkowicie i wyłącznie apolityczny charakter.
Przebywające od wielu dni w Sejmie osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie mają znakomitą okazję, aby jednoznacznie przekonać opinię publiczną, że ich protest ma całkowicie i wyłącznie apolityczny charakter. Coraz częściej pojawiają się bowiem ostatnio zarzuty o to, iż oprócz zrozumiałego domagania się wyższych świadczeń nadmiernie podkreślają oni swój negatywny stosunek do obecnych władz.
Aby położyć kres takim opiniom wystarczy, żeby zdecydowanie odcięli się od haseł wykrzykiwanych podczas wczorajszej manifestacji poparcia dla nich, która odbyła się przed budynkiem parlamentu oraz od treści niektórych wygłoszonych w jej trakcie przemówień. Ci, którzy przyszli pod Sejm wyrazić swoją solidarność z protestującymi bardzo szybko przekształcili ową szlachetną w intencji demonstrację w antyrządowy wiec. Stężenie nienawiści do rządu Zjednoczonej Prawicy znacznie przekroczyło w jego trakcie poziom, do jakiego przyzwyczaiły nas czysto polityczne zgromadzenia opozycji.
W taki sposób na pewno nie można pomóc niepełnosprawnym i osobom zajmującym się nimi na co dzień, a jedynie skutecznie utrudnić im rozmowy z przedstawicielami władz państwowych, które dostały mocny argument o upolitycznieniu tego protestu. Już wcześniej jego uczestnikom zdarzały się antyrządowe wypowiedzi, ale to, co obserwowaliśmy wczoraj przekroczyło granicę apolityczności.
Oczekuję od osób kontynuujących protest w Sejmie szybkiego i jednoznacznego stwierdzenia, że nie życzą sobie, aby ich poświęcenie było tak cynicznie wykorzystywane przez ludzi i środowiska, dla których walka polityczna jest ważniejsza od wszelkich problemów społecznych, a niepełnosprawni służą im wyłącznie jako bezpieczna zasłona.
Aby położyć kres takim opiniom wystarczy, żeby zdecydowanie odcięli się od haseł wykrzykiwanych podczas wczorajszej manifestacji poparcia dla nich, która odbyła się przed budynkiem parlamentu oraz od treści niektórych wygłoszonych w jej trakcie przemówień. Ci, którzy przyszli pod Sejm wyrazić swoją solidarność z protestującymi bardzo szybko przekształcili ową szlachetną w intencji demonstrację w antyrządowy wiec. Stężenie nienawiści do rządu Zjednoczonej Prawicy znacznie przekroczyło w jego trakcie poziom, do jakiego przyzwyczaiły nas czysto polityczne zgromadzenia opozycji.
W taki sposób na pewno nie można pomóc niepełnosprawnym i osobom zajmującym się nimi na co dzień, a jedynie skutecznie utrudnić im rozmowy z przedstawicielami władz państwowych, które dostały mocny argument o upolitycznieniu tego protestu. Już wcześniej jego uczestnikom zdarzały się antyrządowe wypowiedzi, ale to, co obserwowaliśmy wczoraj przekroczyło granicę apolityczności.
Oczekuję od osób kontynuujących protest w Sejmie szybkiego i jednoznacznego stwierdzenia, że nie życzą sobie, aby ich poświęcenie było tak cynicznie wykorzystywane przez ludzi i środowiska, dla których walka polityczna jest ważniejsza od wszelkich problemów społecznych, a niepełnosprawni służą im wyłącznie jako bezpieczna zasłona.

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 27.05.2018 12:30
Komentarze
"Umów trzeba dotrzymywać". Solidarność Służby Więziennej protestowała w Warszawie
10.06.2026 15:56

Komentarzy: 0
Blisko tysiąc funkcjonariuszy Służby Więziennej zrzeszonych w Solidarności przyjechały dziś do Warszawy, przed Ministerstwo Finansów, by zaprotestować przeciwko obniżeniu dodatku mieszkaniowego. W proteście więzienników wziął udział Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Czytaj więcej
Więziennicy wracają do Warszawy
10.06.2026 12:54

Komentarzy: 0
Solidarność Służby Więziennej zaplanowała 10 czerwca br. manifestację przed Ministerstwem Finansów. Związkowcy nie chcą dopuścić do obniżenia świadczenia mieszkaniowego dla – jak szacują – około 16 tysięcy funkcjonariuszy swojej formacji. „Najdotkliwiej zmianę odczują funkcjonariusze z Kielc, w których obniżka ma być o ponad 500 zł miesięcznie” – alarmują.
Czytaj więcej
Więziennicy zjechali do Warszawy. Rozpoczyna się manifestacja Solidarności Służby Więziennej
10.06.2026 12:03
Już dziś w Warszawie protestować będzie Solidarność Służby Więziennej
10.06.2026 09:08

Komentarzy: 0
Już dziś o godz. 12.00 przed siedzibą Ministerstwa Finansów w Warszawie rozpocznie się protest funkcjonariuszy Służby Więziennej zorganizowany przez Solidarność. Związkowcy nie zgadzają się na obniżenie wysokości świadczenia mieszkaniowego.
Czytaj więcej
Sejm rozpoczął ważne posiedzenie. Na stole odwołanie ministra i wybór sędziego TK
09.06.2026 10:51

Komentarzy: 0
Sejm we wtorek, po godz. 10 rozpoczął trzydniowe posiedzenie; zajmie się wnioskiem PiS o odwołanie szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego; w planie obrad jest też wybór sędziego TK. Posłowie rozpatrzą też rządowy projekt tzw. ustawy antymobbingowej oraz projekty ws. zakazu patostreamingu.
Czytaj więcej
