Sejm uchwałą uczcił pamięć Andrzeja Wajdy

Przez aklamację posłowie podjęli dziś uchwałę w sprawie uczczenia pamięci zmarłego 9 października 2016 r. Andrzeja Wajdy - wybitnego reżysera teatralnego i filmowego, jednego z największych artystów w historii kina, zdobywcy Złotej Palmy i Oscara, Kawalera Orderu Orła Białego, senatora Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1989-1991.
 Sejm uchwałą uczcił pamięć Andrzeja Wajdy
/ T.Gutry - Tygodnik Solidarność
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, wspominając postać Andrzej Wajdy, czci jego pamięć i oddaje mu hołd za jego ogromne zasługi dla historii kina i teatru oraz artystyczny kunszt na przestrzeni lat - czytamy w dokumencie.

W uchwale posłowie napisali, że Andrzej Wajda był inspiratorem i symbolem polskiej szkoły filmowej, a przy tym twórcą ponadczasowym i docenianym na całym świecie. Sejm podkreślił, że  stworzone przez Wajdę filmy - m.in. „Kanał”, „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”, „Popioły”, „Ziemia obiecana” - na stałe zapisały się w historii polskiego i światowego kina. - Dzięki jego obrazom świat mógł lepiej poznać i zrozumieć zawiłości polskiej historii - głosi uchwała.

Źródło sejm.gov.pl

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe