Jest wyrok - na Litwie i w Rumunii torturowano terrorystów

Europejski Trybunał Pra Człowieka ogłosił, że na terenie Litwy i Rumunii doszło do naruszenia prawa dwóch mężczyzn podejrzanych o działalność w Al-Kaidzie. Kraje te miały pozwolić CIA na znęcanie się nad swoimi więźniami.
ilustracja/ więzienie CIA Guantanamo Jest wyrok - na Litwie i w Rumunii torturowano terrorystów
ilustracja/ więzienie CIA Guantanamo / wikipedia/Shane T. McCoy, U.S. Navy/domena publiczna
Chodzi o Abu Zubaydah i Abd al-Rahim al-Nashiri, którzy zostali ujęci po atakach na USA we wrześniu 2001 r. Według Trybunału w Strasburgu kraje te miały naruszyć europejski zakaz tortur.

Pochodzący z Palestyny Abu Zubaydah uważany był za głównego rekrutera Al-Kaidy w latach 90. Miał blisko współpracować z Osamą Bin Ladenem. Z kolej urodzony w Arabii Saudyjskiej Abd al-Nashiri prowadził operacje al-Kaidy w okolicy Zatoki Perskiej.

Tajne więzienia miły działać na terenie Litwy i Rumunii w latach 2005-2006, a więźniowie mieli być poddani surowemu reżimowi zatrzymania – mieli być izolowani, nadmiernie narażani na bodźce w postaci hałasu i światła, zakrywano im oczy, zakładano im również kajdany na nogi.
Przed czterema laty Trybunał uznał, że również Polska naruszała konwencję praw człowieka w sprawie więzień CIA w Starych Kiejkutach.
Obaj terroryści przebywają obecnie w więzieniu w Guantanamo Bay.
Źródło: TVP Info
kos

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe