Reakcja episkopatu na dramat Alfiego Evansa: Abp Gądecki apeluje o intensywniejszą obronę życia człowieka

Wynik referendum w Irlandii winien skłonić Polaków do jeszcze intensywniejszej obrony życia, aby ta sytuacja nie powtórzyła się w naszej Ojczyźnie, by życie było bardziej chronione, wspomagane i promowane – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki w homilii wygłoszonej podczas uroczystości Bożego Ciała w Poznaniu. Zaznaczył, że współczesna nauka nie dostarcza jakichkolwiek argumentów zwolennikom aborcji.
 Reakcja episkopatu na dramat Alfiego Evansa: Abp Gądecki apeluje o intensywniejszą obronę życia człowieka
/ episkopat.pl
Abp Gądecki mówił o potrzebie jedności i konieczności dążenia do niej ponad podziałami. Wskazywał, że jedność pochodząca od Ducha Św. nie jest jednak ujednoliceniem, gdyż Kościół katolicki jest „ze swej natury jeden i różnorodny, bo przeznaczony na to, aby żyć pośród wszystkich ludów i narodów, w najróżniejszych kontekstach społecznych”. Zaznaczył, że Kościół nie ma granic politycznych, rasowych i kulturalnych.

Przewodniczący Episkopatu nawiązał do ostatniego referendum w Irlandii, w którym Irlandczycy – większością głosów – opowiedzieli się za zniesieniem konstytucyjnej ochrony życia nienarodzonych. Wskazał, że wynik ten utrudnia budowanie jedności pomiędzy ludźmi. „Chociaż zło nie staje się dobrem tylko dlatego, że popiera je większość obywateli, to wynik referendum dowodzi, że w Irlandii – w dyskursie politycznym – zdobywa przewagę efekt kultury skrajnego indywidualizmu, czyli egoizm, w którym nie liczy się drugi człowiek, liczy się tylko własna pomyślność, własny dobrobyt, kosztem praw innych ludzi” – powiedział.

Abp Gądecki podkreślił, że ochronie dziecka poczętego w Polsce nie sprzyja opinia Biura Analiz Sejmowych do projektu „Zatrzymaj aborcję”. „Sejmowi prawnicy wyliczają, że państwu nie opłaca się leczyć i utrzymywać chore dzieci, bo wprowadzenie ustawy w życie spowodowałoby zwiększenie nakładów finansowych na osoby niepełnosprawne i chore. Jest to retoryka żywcem wyjęta z haniebnej nazistowskiej akcji T-4, gdzie przeliczano koszty utrzymania jednego niepełnosprawnego i w ten sposób udowadniano konieczność fizycznej likwidacji osób ułomnych” – wskazał metropolita poznański. Zaznaczył też, że w analizie Biura Analiz pominięto istotny artykuł 38 Konstytucji RP, który brzmi: «Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia» oraz artykuł 2 Ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka z 2000 r., który stanowi, że «dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności»” – dodał.

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe