REKLAMA

Portal Stoczniowy: Resort obrony deklaruje: będziemy kontynuować programy morskie

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej podało w czwartek, że resort obrony będzie kontynuował wszystkie programy modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, w tym programy dotyczące marynarki wojennej.
 Portal Stoczniowy: Resort obrony deklaruje: będziemy kontynuować programy morskie
/ screen yt

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej podało w czwartek, że resort obrony będzie kontynuował wszystkie programy modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, w tym programy dotyczące marynarki wojennej.

Materiał Portalu Stoczniowego.

Służby prasowe resortu obrony poinformowały, że w ubiegłym tygodniu rada ministrów przyjęła uchwałę w sprawie „Szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na lata 2017-2026”. To dokument, który stwarza podstawę do tego, by rozpocząć proces dostaw nowoczesnego sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego.

„Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacyjnych, niemniej jednak w oparciu o określone wcześniej priorytety, mając na uwadze możliwości budżetowe, w pierwszej kolejności stawiamy na rozwój obrony przeciwlotniczej oraz Marynarki Wojennej”, resort obrony podał w komunikacie dla prasy.

Zobacz też: Straż Graniczna kupuje nowy patrolowiec. Rozpisała przetarg.

W dalszej części komunikatu czytamy, że jednym z priorytetów resortu obrony jest pozyskanie nowych śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych w wersji pokładowej, które zastąpią planowane do wycofania śmigłowce SH-2G. Resort informuje, że Inspektorat Uzbrojenia przygotowuje zaproszenie dla potencjalnych wykonawców na składanie ofert ostatecznych. Jak podał MON, wstępne oferty złożyły już zakłady WSK-PZL Świdnik (Augusta Westland) oraz konsorcjum Airbus Helicopters SAS i Heli Invest. „Nasze wymagania zostały bardzo precyzyjnie zdefiniowane w oparciu o potrzeby Sił Zbrojnych RP i wybierzemy ofertę, która je spełni. Zakłada się, że zawarcie umowy nastąpi jeszcze w tym roku”, przekazały służby prasowe MON.

Resort poinformował również, że na finiszu są prace analityczno-koncepcyjne w zakresie pozyskania nowych śmigłowców uderzeniowych. Ogłoszenie postępowania planowane jest za kilka miesięcy. „Za kilka miesięcy zostanie wszczęte postępowanie przetargowe, a umowę planujemy podpisać w przyszłym roku. Docelowo zakupione zostaną 32 śmigłowce uderzeniowe”, ministerstwo obrony podało w komunikacie.

Ostatnio minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w wywiadach udzielonych rozgłośni radiowej i stacjom telewizyjnym mówił o modernizacji sił zbrojnych. Podkreślał w tym kontekście, że kontynuowany będzie – i to w pierwszej kolejności – program pozyskania okrętów podwodnych o kryptonimie „Orka”. Wart jednak zauważyć, że w ostatnim komunikacie ministerstwa obrony na temat modernizacji technicznej program ten nie został wymieniony z nazwy. W notatce przekazanej prasie służby resortu nie poświęciły temu programowi ani jednego zdania. Mowa jest w nim jedynie ogólnie o rozwoju marynarki wojennej.

Zobacz też: Belgowie i Holendrzy wspólnie kupują fregaty i niszczyciele min.

Warto przypomnieć w tym kontekście, że program operacyjny „Zwalczanie zagrożeń na morzu” zawierał także programy dotyczące pozyskania wielozadaniowych bojowych okrętów nawodnych. Zdaniem znacznej części przedstawicieli marynarki wojennej oraz ekspertów właśnie pozyskanie okrętów nawodnych, np. fregat, stanowi pilniejszą potrzebę z punktu widzenia polskiego systemu bezpieczeństwa. Wątek ten eksponuje chociażby Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP, przygotowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, która zakłada systematyczną rozbudowę sił morskich, zarówno podwodnych, jak i nawodnych.
tz/k

Więcej wiadomości o przemyśle stoczniowym - Portal Stoczniowy.

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura