REKLAMA

Co trzeci Polak myśli o zmianie pracy

Nastroje polskich pracowników są coraz lepsze, wynika z sondażu „Monitor Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad. Spadły obawy o stabilność zatrudnienia. Co trzeci Polak deklaruje chęć zmiany pracy w niedoległej przyszłości.
 Co trzeci Polak myśli o zmianie pracy
/ www.pexels.com

Z najnowszego badania Randstad wynika, że aż 75% zatrudnionych w naszym kraju ocenia, że w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywana obecnie. Preferowana jest praca w mieszanej grupie mężczyzn i kobiet, jednak szefem powinien być raczej mężczyzna.

 

Jak czytamy w badaniu, 26% badanych pracowników zadeklarowało, że w ciągu poprzedzającego półrocza zmienili pracodawcę lub stanowisko pracy u aktualnego pracodawcy. Lepszy wynik osiągnęła tylko Wielka Brytania (27%), z którą naprzemiennie zajmujemy to pierwsze, to drugie miejsce w gronie krajów europejskich.

 

Główną przyczyną zmiany pracy pozostaje chęć poprawy warunków zatrudnienia, którą wskazało aż 46% badanych. Wyraźnie spadł z kolei odsetek badanych, którzy jako motyw zmiany podawali zmiany struktury w poprzedniej firmie (17%).

 

Aż 75% respondentów spodziewa się, że w razie konieczności, znalazłoby na rynku pracodawcę oferującego podobne zatrudnienie w okresie nie dłuższym niż pół roku. O 4 pkt proc. więcej – 79% stwierdziło, że znalazłoby jakiekolwiek zatrudnienie.

 

Co trzeci badany Polak (33%) przyznał, że mniej lub bardziej aktywnie rozgląda się za nową posadą.

 

Polacy coraz rzadziej obawiają się o stabilność aktualnego zatrudnienia. Silny lęk w tym zakresie zadeklarowało 9% badanych, a umiarkowany 23%. Ale na tle krajów europejskich obecny wynik utrzymuje nas tylko niewiele powyżej średniej dla kontynentu.

 

Według wyników badania, raczej przeciętne wygląda satysfakcja Polaków z wykonywanej pracy. Mimo iż większość, bo 73% respondentów, było zadowolonych z wykonywanego zajęcia, to zajmujemy dopiero 10 miejsce wśród krajów kontynentu.

 

Anna Grabowska


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura