Premier Szydło: Ściana wschodnia tą częścią naszego kraju, która musi mieć priorytet

W poniedziałek premier Beata Szydło w Łańcucie wzięła udział w konferencji „10 lat Deklaracji Łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość”. Według Prezes Rady Ministrów priorytet dla wschodnich regionów jest niezbędny, jeżeli chcemy mówić o tym, że Polska ma się równomiernie rozwijać.
P. Tracz Premier Szydło: Ściana wschodnia tą częścią naszego kraju, która musi mieć priorytet
P. Tracz / KPRM

Via Carpatia


"Nadszedł moment, kiedy tak naprawdę rozpoczynamy realizację inwestycji Via Carpatia, szlaku o strategicznym znaczeniu dla Europy Środkowo-Wschodniej"

– powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas otwarcia konferencji. Jak dodała "szlak Via Carpatia wpisuje się doskonale w szanse, które otwierają się przed naszym regionem."

Prezes Rady Ministrów przypomniała, że minęło już 10 lat od zawarcia deklaracji łańcuckiej, która powstała z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Te 10 lat szlaku Via Carpatia od momentu, kiedy deklaracja łańcucka została podpisana, przygotowana, ten czas nie został zmarnowany. Ale teraz przychodzi ten najważniejszy moment, kiedy rozpoczynamy tak naprawdę realizację tej inwestycji

– podkreśliła premier Szydło.  Według szefowej rządu "Via Carpatia staje się inwestycją, która będzie miała strategiczny charakter dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej",  ponieważ "otwiera nam drogę na świat i jest symbolem polskiego rozwoju". "Chcemy się rozwijać. To jest nasze zadanie, to jest nasz cel" - podkreśliła. Oceniła, że "Polska ma ogromną szansę przed sobą, ma ogromny potencjał."

Naszą ogromną wartością są ludzie, obywatele, którzy mają ogromny potencjał rozwojowy, którzy chcą realizować w Polsce swoje marzenia i ambicje, a obowiązkiem polskiego państwa, polskiego rządu, również władz samorządowych, jest stwarzanie dla nich (...) możliwości pracy i działania

– zaznaczyła premier.

Zdaniem premier Beaty Szydło „Europa Środkowo-Wschodnia zdaje sobie sprawę z tego, że teraz jest jej czas, to jest czas na to, abyśmy wykorzystali naszą szansę. I właśnie ten szlak wpisuje się doskonale w te szanse, które otwierają się przed naszym regionem". Premier zaznaczyła również, że "szlak ma niezwykle strategiczne i ważne znaczenie" i był również tematem sobotnich rozmów podczas szczytu Chińska Republika Ludowa - Europa Środkowo-Wschodnia (16+1) w Rydze.

Via Carpatia to kluczowy transeuropejski korytarz transportowy, który może stać się nowym połączeniem Europy północnej i południowej, integrującym systemy transportowe Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji.

Hołd dla Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej

Podczas wizyty na Podkarpaciu premier Beata Szydło  odwiedziła Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, k. Łańcuta. Szefowa rządu złożyła wieniec przed pomnikiem upamiętniającym Ofiary Holocaustu i ich anonimowych Wspomożycieli oraz zapaliła znicze pod ścianą z listą nazwisk Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu. Następnie zwiedziła Muzeum w towarzystwie dyrektor placówki, dr Anny Stróż.

Idea utworzenia w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów pojawiła się pod koniec 2007 r. 30 czerwca 2008 r. Sejmik Województwa Podkarpackiego podjął jednomyślnie uchwałę dotyczącą powstania placówki. Budowa trwała od października 2013 do października 2015 r. Muzeum zostało otwarte 17 marca 2016 r. Powstało we wsi Markowa, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz sześcioro ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.

Głównym celem Muzeum Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów jest pokazanie bohaterskich postaw Polaków, którzy w czasie okupacji niemieckiej pomagali Żydom, ryzykując życie swoje i swoich rodzin.

www.premier.gov.pl

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe