Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski

Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
 Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
 

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Arcybiskupie
Szanowny Panie Przewodniczący, Prezydium oraz cała Komisjo Krajowa NSZZ Solidarność
Szanowni Państwo
 
Całkiem niedawno, bo 2 czerwca br., obchodziliśmy 29. rocznicę wznowienia wydawania „Tygodnika Solidarność”. Pisma, które ukazywało się od kwietnia 1981 roku przez 37 numerów. Od początku stało na straży wolności, niezależności i solidarności tej międzyludzkiej, jak i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Za to było tak znienawidzone przez komunistów.

„Tygodnik” nigdy nie zatracił tego, co było jego fundamentem i największą siłą. I doceniał ludzi oddanych ideałom Solidarności poprzez przyznawanie im tytułu „Człowieka Roku »Tygodnika Solidarność«”.
 
Spotykamy się dzisiaj w szczególnym, wyjątkowym dla nas dniu. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że uroczyście mogę wręczyć tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.
 
Wybór był dla nas oczywisty. Od lat ksiądz arcybiskup jest przyjacielem Solidarności, o czym wielokrotnie mówił jej przewodniczący Piotr Duda. Przyjacielem, który w godzinie próby nie zostawił związkowców, ludzi pracy, lecz wspierał i dodawał otuchy, że warto walczyć do samego końca, że nie można się poddać mimo wielu przeciwności.
 
Tak było w czasie kilkuletniej walki o wolne niedziele. O to, aby setki tysięcy pracowników handlu, a co za tym idzie, także ich rodziny, mogły wspólnie świętować, spędzać czas i odpoczywać. Dziś z ulgą możemy powiedzieć: „Udało się”.
 
Ksiądz Arcybiskup nieraz upominał się o poszanowanie godności pracowników, obywateli. Widząc niesprawiedliwość społeczną, napominał, wskazując właściwy kierunek działania.
 
W swoim nauczaniu, a także pełniąc funkcję m.in. metropolity łódzkiego, a teraz krakowskiego, jest Ksiądz Arcybiskup prawdziwym świadkiem Chrystusa. Od 45 lat już jako kapłan nie tylko głosi Słowo Boże, ale poprzez swoje życie i postawę jest przykładem dla innych.
 
Ekscelencjo, drodzy Państwo, nie mam wątpliwości, że tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” trafia we właściwe ręce. W imieniu własnym oraz całej redakcji serdecznie gratuluję i dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za przyjęcie naszego wyróżnienia.


- powiedział redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", Michał Ossowski.
 

Panie przewodniczący, szanowny panie redaktorze naczelny „TS”, bracia w kapłaństwie, drodzy państwo
 
Chciałbym podziękować. Za wyróżnienie, które mnie całkowicie zaskoczyło, gdy zostałem zapytany kilka miesięcy temu, czy zechcę to wyróżnienie przyjąć? Pytałem: dlaczego? Dlaczego taki zaszczyt? Padły dwa argumenty: upominałem się publicznie do prawo wolnych niedzieli. Jest to prawda. A dalej: stawałem wyraźnie w obronie życia każdego człowieka, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. To też jest prawdą...


- mówił ksiądz abp Marek Jędraszewski.

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski na #CzłowiekRokuTS: Solidarność będzie znakiem sprzeciwu dla jednych, znakiem nadziei dla drugich


Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski urodził się dnia 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. W rodzinie Melanii i Aurelego Jędraszewskich.

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 r. z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. W 1977 r. uzyskał licencjat z filozofii na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Dwa lata później, w 1979 r., zdobył tytuł doktora. Habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 r. mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 2 stycznia 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Sakrę biskupią otrzymał 29 czerwca 1997 r. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum”, co oznacza „Znać Chrystusa”. Od 2014 r. jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim.
 

„Głęboko wierzę w ludzką solidarność, która w 1980 roku pokazała swoje piękno i była wielką inspiracją nie tylko dla Polaków. Solidarność, która, jak ufam, zatriumfuje w zbiorowym proteście przeciwko temu wszystkiemu, co chciałoby nas pozbawić wolności, osobistej godności, a także tożsamości nakreślonych przez Pana Boga dla kobiety i mężczyzny”.


- Ks. abp Marek Jędraszewski [„Tygodnik Solidarność” nr 8/2018]

raw/k

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

Francja: Atak nożownika w pobliżu szkoły. Są ranni z ostatniej chwili
Francja: Atak nożownika w pobliżu szkoły. Są ranni

Dwie dziewczynki w wieku 6 i 11 lat zostały ranne w wyniku ataku nożownika w czwartek w pobliżu ich szkoły w miejscowości Souffelweyersheim na wschodzie Francji.

Prezydent Duda: Infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii

Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł energii i pomogła uniknąć najgorszych konsekwencji tej wojny - powiedział w czwartek w ONZ prezydent Andrzej Duda.

Nieoficjalnie: Wniosek ws. immunitetu prokurator Wrzosek wycofany z SN z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: Wniosek ws. immunitetu prokurator Wrzosek wycofany z SN

Prokuratura Regionalna w Warszawie wycofała z Sądu Najwyższego wniosek o uchylenie immunitetu prokurator Ewie Wrzosek – donosi portal wPolityce.pl.

Skandaliczne zachowanie Michała Szczerby na komisji ds. afery wizowej [VIDEO] z ostatniej chwili
Skandaliczne zachowanie Michała Szczerby na komisji ds. afery wizowej [VIDEO]

W czwartek po godz. 10 rozpoczęło się posiedzenie komisji śledczej ds. afery wizowej; nie stawił się na nie Mariusz Kamiński, którego na tę samą godzinę wezwała prokuratura. Michał Szczerba pytany przez posła Piotra Kaletę o usprawiedliwienie Kamińskiego - odebrał mu głos.

RMF FM: Cudzoziemcy w polskiej policji? KGP rozpoczęła analizy z ostatniej chwili
RMF FM: "Cudzoziemcy w polskiej policji? KGP rozpoczęła analizy"

Ruszyła analiza możliwości zatrudniania w polskiej policji osób, które nie są polskimi obywatelami – informuje reporter RMF FM Krzysztof Zasada.

Tusk komentuje spotkanie prezydenta Dudy z Trumpem z ostatniej chwili
Tusk komentuje spotkanie prezydenta Dudy z Trumpem

Prezydent Andrzej Duda i były prezydent USA Donald Trump spotkali się w godzinach wieczornych w Trump Tower przy Piątej Alei na Manhattanie w Nowym Jorku. Premier Donald Tusk zabrał głos.

400-lat duńskiej historii omal nie poszło z dymem Wiadomości
400-lat duńskiej historii omal nie poszło z dymem

Dania jest małym krajem o wielkiej i ciekawej historii. O latach kolonialnej świetności świadczy do dzisiaj Grenlandia. Swoje zamorskie eskapady Dania ma co prawda dawno za sobą, ale są one głęboko zapisane w mentalności dzielnych i stanowczych Duńczyków. Dania to kraj żeglarzy i genialnych kupców, których można podziwiać na obrazie "Z kopenhaskiej giełdy", który jest portretem grupowym dużej liczby maklerów giełdowych owych wielkich czasów Królestwa Duńskiego.

Będzie zimno. Oto, co czeka nas w najbliższych dniach z ostatniej chwili
Będzie zimno. Oto, co czeka nas w najbliższych dniach

Przez następny tydzień w Polsce będzie zimno, zawita pogoda typowa bardziej dla przedwiośnia niż wiosny bliskiej lata. Znowu wystąpią opady śniegu, deszczu ze śniegiem, a w nocy będą przymrozki – poinformowała Ewa Łapińska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

REKLAMA

Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski

Na początku roku Tygodnik Solidarność wybrał osobistość roku 2017, którą został abp Marek Jędraszewski. Ci, którzy osobiście znają ks. arcybiskupa podkreślają, że potrafi dotrzeć swoją nauką zarówno do uczonych, jak i do prostych ludzi. Często staje w obronie podstawowych wartości chrześcijańskich. Za to szanują go ludzie. I za to ceni go Solidarność. Dzisiaj nadszedł czas na uroczyste wręczenie Jego Ekscelencji Nagrody.
 Człowiek Roku 2017 "Tygodnika Solidarność": Abp Marek Jędraszewski
/ fot. Marcin Żegliński, Tygodnik Solidarność
 

Ekscelencjo, Czcigodny Księże Arcybiskupie
Szanowny Panie Przewodniczący, Prezydium oraz cała Komisjo Krajowa NSZZ Solidarność
Szanowni Państwo
 
Całkiem niedawno, bo 2 czerwca br., obchodziliśmy 29. rocznicę wznowienia wydawania „Tygodnika Solidarność”. Pisma, które ukazywało się od kwietnia 1981 roku przez 37 numerów. Od początku stało na straży wolności, niezależności i solidarności tej międzyludzkiej, jak i Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego. Za to było tak znienawidzone przez komunistów.

„Tygodnik” nigdy nie zatracił tego, co było jego fundamentem i największą siłą. I doceniał ludzi oddanych ideałom Solidarności poprzez przyznawanie im tytułu „Człowieka Roku »Tygodnika Solidarność«”.
 
Spotykamy się dzisiaj w szczególnym, wyjątkowym dla nas dniu. Jest dla mnie wielkim zaszczytem, że uroczyście mogę wręczyć tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” Jego Ekscelencji Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.
 
Wybór był dla nas oczywisty. Od lat ksiądz arcybiskup jest przyjacielem Solidarności, o czym wielokrotnie mówił jej przewodniczący Piotr Duda. Przyjacielem, który w godzinie próby nie zostawił związkowców, ludzi pracy, lecz wspierał i dodawał otuchy, że warto walczyć do samego końca, że nie można się poddać mimo wielu przeciwności.
 
Tak było w czasie kilkuletniej walki o wolne niedziele. O to, aby setki tysięcy pracowników handlu, a co za tym idzie, także ich rodziny, mogły wspólnie świętować, spędzać czas i odpoczywać. Dziś z ulgą możemy powiedzieć: „Udało się”.
 
Ksiądz Arcybiskup nieraz upominał się o poszanowanie godności pracowników, obywateli. Widząc niesprawiedliwość społeczną, napominał, wskazując właściwy kierunek działania.
 
W swoim nauczaniu, a także pełniąc funkcję m.in. metropolity łódzkiego, a teraz krakowskiego, jest Ksiądz Arcybiskup prawdziwym świadkiem Chrystusa. Od 45 lat już jako kapłan nie tylko głosi Słowo Boże, ale poprzez swoje życie i postawę jest przykładem dla innych.
 
Ekscelencjo, drodzy Państwo, nie mam wątpliwości, że tytuł „Człowieka Roku 2017 »Tygodnika Solidarność«” trafia we właściwe ręce. W imieniu własnym oraz całej redakcji serdecznie gratuluję i dziękuję Księdzu Arcybiskupowi za przyjęcie naszego wyróżnienia.


- powiedział redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", Michał Ossowski.
 

Panie przewodniczący, szanowny panie redaktorze naczelny „TS”, bracia w kapłaństwie, drodzy państwo
 
Chciałbym podziękować. Za wyróżnienie, które mnie całkowicie zaskoczyło, gdy zostałem zapytany kilka miesięcy temu, czy zechcę to wyróżnienie przyjąć? Pytałem: dlaczego? Dlaczego taki zaszczyt? Padły dwa argumenty: upominałem się publicznie do prawo wolnych niedzieli. Jest to prawda. A dalej: stawałem wyraźnie w obronie życia każdego człowieka, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. To też jest prawdą...


- mówił ksiądz abp Marek Jędraszewski.

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski na #CzłowiekRokuTS: Solidarność będzie znakiem sprzeciwu dla jednych, znakiem nadziei dla drugich


Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski urodził się dnia 24 lipca 1949 r. w Poznaniu. W rodzinie Melanii i Aurelego Jędraszewskich.

W latach 1967-1973 studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął 24 maja 1973 r. z rąk ks. abp. Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego. W 1977 r. uzyskał licencjat z filozofii na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Dwa lata później, w 1979 r., zdobył tytuł doktora. Habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 r. mianowany visiting professor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. 2 stycznia 2002 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Sakrę biskupią otrzymał 29 czerwca 1997 r. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum”, co oznacza „Znać Chrystusa”. Od 2014 r. jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. 8 grudnia 2016 r. papież Franciszek mianował arcybiskupa Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim.
 

„Głęboko wierzę w ludzką solidarność, która w 1980 roku pokazała swoje piękno i była wielką inspiracją nie tylko dla Polaków. Solidarność, która, jak ufam, zatriumfuje w zbiorowym proteście przeciwko temu wszystkiemu, co chciałoby nas pozbawić wolności, osobistej godności, a także tożsamości nakreślonych przez Pana Boga dla kobiety i mężczyzny”.


- Ks. abp Marek Jędraszewski [„Tygodnik Solidarność” nr 8/2018]

raw/k

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe