loading
Proszę czekać...
reklama_pozioma
Joanna Płotnicka: 10 lat przypominania o Rotmistrzu
Opublikowano dnia 24.06.2018 21:27
W styczniu 2008 r. Fundacja Paradis Judaeorum z Krakowa, kultywująca najszlachetniejsze tradycje tysiącletniej historii Polski, zainicjowała akcję społeczną pod hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Kierując się poczuciem wdzięczności i moralnego zobowiązania wobec rtm.Witolda Pileckiego, uczestnicy tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej od ponad 10 lat konsekwentnie działają na rzecz realizacji trzech zasadniczych celów. Są nimi: a) upowszechnienie tzw. „Raportu Witolda” z 1945 r., b) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy Ochotnika do Auschwitz, c) ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Uczestnicy akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) starają się także o należne autorowi pierwszych Raportów o zagładzie narodu żydowskiego, miejsce w ekspozycjach amerykańskich Muzeów Holocaustu (6 lutego 2012 r. Fundacja Paradis Judaeorum otrzymała przychylną odpowiedź z Waszyngtonu). Fundacja podjęła także starania o beatyfikację ś.p.Witolda Pileckiego (pierwszy list do papieża Benedykta XVI został wysłany 17 września 2008 r.).

screen YouTube
Za sprawą akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) nadano nazwy: Skwer Rotmistrza Witolda Pileckiego w Katowicach i Zakopanem oraz ulica rtm.Witolda Pileckiego w Poznaniu, Lubinie, rondo w Nowym Targu a w wielu innych miastach (http://m.in  . w Łodzi, Rzeszowie, Olsztynie, Suwałkach, Wadowicach, Żorach, Niepołomicach, Jaworzynie Śląskiej, Zamościu) samorządy przychylnie ustosunkowały się do idei. Na wniosek Fundacji Paradis Judaeorum Narodowy Bank Polski wyemitował srebrną monetę z wizerunkiem twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz.Wydano pierwszy znaczek z podobizną rotmistrza, okolicznościowe kartki pocztowe. Posadzono w Jego 110 urodziny pierwszy w Polsce Dąb Rotmistrza Pileckiego w Lubinie. Fundacja uczestniczyła w konferencjach i organizowała wykłady poświęcone dokonaniom rtm.Witolda Pileckiego, http://m.in  . w Poznaniu, Brukseli, Lublinie, Wrocławiu, Oświęcimiu, Tarnowie, Lubinie, Inowrocławiu, Kruszwicy, Legnicy i Krakowie. Fundacja Paradis Judaeorum organizowała i współorganizowała uroczyste obchody kolejnych rocznic urodzin (13 maja) i stracenia rtm.Pileckiego (25 maja), promowała lekceważony przez polską klasę polityczną Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych (14 czerwca), a także występowała (wielokrotnie) do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem o wpisanie „Raportu Witolda” na listę lektur szkolnych. W Święto Niepodległości 2010 r. Fundacja ogłosiła wyniki konkursu na esej/artykuł/utwór na temat „Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata”, którego jurorem był Pan Kazimierz Piechowski.

Wolontariusze akcji społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) – zarówno w Polsce, jak w Irlandii, na Ukrainie, na Węgrzech, we Francji, w Wielkiej Brytanii, w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych Ameryki aktywnie promowali postać Witolda Pileckiego http://m.in  . organizując Marsze Rotmistrza, Biegi „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, zbierając podpisy pod petycją do europosłów, organizując obchody europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem 25 maja, kolportując ulotki akcji w kilku językach itd. Dzięki naszemu lobbingowi szwedzki zespół Sabbaton nagrał piosenkę o Ochotniku do Auschwitz, a Tadek swój song „Przypomnijmy o Rotmistrzu” biorąc tytuł z hasła naszej akcji, powstały i inne utwory muzyczne poświęcone Witoldowi Pileckiemu, wiersze, strona świadectw na fb „Witold Pilecki Pater Patriae”.

Dużą część aktywności uczestników akcji stanowią inicjatywy animowane za pomocą nowoczesnych środków komunikacji – Internetu, blogów, serwisów społecznościowych takich jak Facebook. Dzięki naszym wolontariuszom jest od lat dostępny w sieci Raport Witolda po polsku, angielsku, niemiecku i innych językach. Fundacja i wolontariusze akcji niejednokrotnie i skutecznie stawali w obronie świętej pamięci Rotmistrza w obliczu prób upolitycznienia jej lub "przehandlowania". Wychodząc z założenia, iż Witoldowi Pileckiemu należy się najwyższy hołd, zastrzegając jednocześnie, że decydujące słowo w tej sprawie będzie należało do krewnych Ochotnika do Auschwitz, Fundacja zwróciła się do Prezydenta RP, Arcybiskupa Metropolity Krakowa i Prezesa IPN o rozpatrzenie możliwości złożenia szczątków Rotmistrza z najwyższymi honorami państwowymi w Królewskiej Katedrze na Wawelu. Bo Rotmistrz Pilecki zasłużył na Wawel.

Wart uwagi jest również pomysł akcji, którą zapoczątkowaliśmy 14 czerwca 2017r. w Narodowy Dzień Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów - Narodowe Czytanie Raportów Witolda - na terenie byłego KL Auschwitz. Po odśpiewaniu przez grupę naszych wolontariuszy polskiego hymnu narodowego pod Ścianą Straceń - zakazanego wprowadzoną przez dyrektora Muzeum KL Auschwitz strefą ciszy w grudniu 2015r. Pośród kilkudziesięciu podmiotów instytucjonalnych, które poparły akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) znaleźli się http://m.in  .: Biskup Polowy Wojska Polskiego – ś.p.ks.gen.Tadeusz Płoski, Rzecznik Praw Obywatelskich – ś.p.dr Janusz Kochanowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – ś.p. dr Tomasz Merta, Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – ks.prof. ś.p.ks.prof  .Ryszard Rumianek, a także Prezydent Republiki Czeskiej, Prymas Polski, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich, Krajowa Rada Notarialna, Uniwersytet Łódzki, Wojskowa Akademia Techniczna, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Szkoła Główna Służby Pożarniczej, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Szczególnie aktywnie i konsekwentnie uczestniczyło w zainicjowanej przez Fundację Paradis Judaeorum akcji społecznej, środowisko skupione wokół Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, które tworzą towarzysze broni, towarzysze niedoli Witolda Pileckiego z okresu jego działalności w KL Auschwitz. O randze akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki") świadczy także to, iż biograf Rotmistrza - Marco Patricelli - na kartach wydanej po włosku, francusku i polsku książki pt."Ochotnik", wspomina o naszych staraniach o ustanowienie europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Podchodziliśmy przez lata do sprawy z wielkim entuzjazmem, pasją i całkowicie bezinteresownie, z nadzieją że znajdziemy możliwość w końcu współpracy z rządzącymi Polską. Niestety. Tak się nie stało. Ostatnio nawet na nasze listy polecone – nie ma żadnej odpowiedzi, jesteśmy zamilczani, czujemy się niewidzialni. Pomimo niezwykłego wszakże oddolnego dorobku – nas – nie ma. Czy rok 100 lecia niepodległości Polski stanie się zatem rokiem zamknięcia Akcji Społecznej „Przypomnijmy o Rotmistrzu."Let's Reminisce About Witold Pilecki"? Wszystkim wolontariuszom  pasjonatom, zapaleńcom, szaleńcom bożym  na czele z pomysłodawcą akcji panem Michałem Tyrpą z całego serca za te lata dziękuję.  

 Wasza Siłaczka
 Joanna Płotnicka
 Pełnomocnik Akcji Społecznej„Przypomnijmy o Rotmistrzu."Let's Reminisce About Witold Pilecki" na Dolnym Śląsku
Wydarzenia
więcej
Opinie
więcej
Najnowszy numer
Związek
więcej
reklama_pionowa
Wideo Konferencja "Układy zbiorowe drogą do społecznej gospodarki rynkowej" - Piotr Duda
Blogi
avatar
Jerzy
Bukowski

Jerzy Bukowski: Gdzie jest ojczyzna Frasyniuka?
"Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą do TSUE."
avatar
Maciej
Michalski

[Kliknij aby zobaczyć całość] Nowy rysunek Michalskiego: Konstytucja
Ten i więcej rysunków w najnowszym "Tygodniku Solidarność" dostępnym również w aplikacji mobilnej.
avatar
Przemysław
Jarasz

Przemysław Jarasz: Baby-boom także w Zabrzu. Pozytywny efekt programu 500+ widać w centrum porodowym
Baby-boom dotarł i do Zabrza. Na poród w należącym do gminy nowoczesnym Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu - Biskupicach decyduje się coraz więcej kobiet. Dyrekcja placówki zapewnia i potwierdza, że pacjentki doceniają kompetencje personelu, przestronne, wyposażone w nowoczesny sprzęt medyczny sale porodowe oraz kompleksowość oferty zabrzańskiej placówki. Nie bez znaczenia wydaje się jednak w tym kontekście prorodzinna polityka obecnego rządu, w tym zwłaszcza program 500+. 
ciastkoWykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej.