Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"

Policjanci, strażacy i przedstawiciele WOPR z Puław wspólnie zorganizowali briefing prasowy poświęcony bezpieczeństwu w wakacje. Przekazując szereg informacji na temat zagrożeń związanych z letnim wypoczynkiem zainaugurowali rozpoczynające się właśnie wakacje. Wskazali również, jak zachować się w sytuacji kryzysowej oraz zaprezentowali sprzęt, z którego korzystają przeprowadzając interwencje na wodzie.
 Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"
/ policja.pl

Rozpoczęcie tegorocznych wakacji było dziś okazją dla puławskich policjantów, strażaków oraz przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do spotkania z mediami i przekazania im informacji na temat bezpiecznego zachowania w wakacje. Organizując briefing prasowy w Marinie Puławy, przedstawicie służb chcą dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego regionu i zapobiec tragicznym wydarzeniom na wodzie i na drodze.  

O działaniach policji przewidzianych na okres wakacji, o tym jak uniknąć zagrożeń i co zrobić w sytuacji kryzysowej opowiedziała oficer prasowy KPP w Puławach mł. asp. Ewa Rejn – Kozak.  Ze strony straży pożarnej wystąpił bryg. Krzysztof Morawski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Puławach, a ze strony Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kierownik Drużyny 13 – Sławomir Ogórek.  

 

Oto garść porad, w jaki sposób zachowywać się, aby wakacje upłynęły spokojnie i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo nad wodą

Przypominamy, że wybierając się na kąpielisko należy korzystać tylko z miejsc przeznaczonych do wodnego wypoczynku, najlepiej jeśli są to miejsca gdzie znajdują się ratownicy wodni. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.

Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Nie wolno także zapominać, o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeka czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego.

Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować.

 

Bezpieczeństwo na drogach

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Sprawny autokar i bezpieczne kolonie

Wyjazdy na kolonie są u nas nadal bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Zanim jednak poślemy nasze pociechy na taki zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży – można je znaleźć chociażby na forach internetowych. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych – czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy np. z udzielania pierwszej pomocy.

Ważna jest również kwestia przewoźnika. Pamiętajmy, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Zabezpieczenie mienia

Pamiętajmy o tym, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku. Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć w sposób właściwy swoje mieszkanie. Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele - poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp. Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że np. czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe.

Mimo iż wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy alby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.

 

Pamiętajmy również o tym, żeby kontrolować, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na niestrzeżonych zbiornikach wodnych, bez nadzoru osób dorosłych i potrafiących pływać. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Przekonujmy najmłodszych, żeby nie bały się wezwać pomoc – policję lub straż pożarną, Uczmy na pamięć telefonów alarmowych, przede wszystkim numeru 112.

E.R.K/policja.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją Wiadomości
Antoni Rybczyński: Alarm! Niemcy chcą nas chronić przed Rosją

Niemcy przypominają sąsiada, który mówi Ci, że pomoże chronić dom przed bandziorami, a potem pomaga im zrobić skok. Co więcej, ten sąsiad jest tak bezczelny, że po pewnym czasie – mimo iż wszyscy w okolicy doskonale wiedzą, że był cichym wspólnikiem rabusiów – znów zabiera głos na zebraniu mieszkańców i zapewnia, że tym razem to na pewno odstraszy napastników.

Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Rozenek-Majdan ogłosiła zaskakującą decyzję

Małgorzata Rozenek-Majdan, która do tej pory była bardzo aktywna w mediach społecznościowych podjęła ważną decyzję. Internauci ostatnio byli zaniepokojeni faktem, że na profilach celebrytki pojawia się coraz mniej treści.

Jutro w PE debata nt. skrajnie prawicowego ataku na Zielony Ład z ostatniej chwili
Jutro w PE debata nt. "skrajnie prawicowego ataku" na Zielony Ład

W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dot. protestów przeciwko Zielonemu Ładowi, które w ciągu ostatnich miesięcy przelały się przez Europę, a także Polskę. Debata nosi tytuł "atak na klimat i przyrodę".

Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo z ostatniej chwili
Premier Wielkiej Brytanii: Myśliwce Typhoon będą patrolować polskie niebo

Między Polską a Wielką Brytanią istnieje wielka więź, która w sytuacji wojny na Ukrainie buduje bezpieczeństwo - mówił we wtorek premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Przypomniał, że Wielka Brytania przeznaczy 500 mln funtów dodatkowej pomocy dla Ukrainy.

Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści z ostatniej chwili
Gwiazda muzyki bardzo chora. Fatalne wieści

Celine Dion to kanadyjska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Od dłuższego już czasu nie czuje się najlepiej. Artystka cierpi z powodu ciężkiej i uporczywej choroby, która utrudnia jej normalne funkcjonowanie. Bliska osoba gwiazdy wyznała, że jest coraz gorzej. Dion nie jest w stanie wychodzić z domu, ograniczyła również kontakty z mediami. Chwilowa poprawa na początku 2023 okazała się złudna.

Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. audytu w CPK. Ekspert zabiera głos

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, spółka CPK dała potencjalnym oferentom dodatkowy miesiąc na przygotowanie ofert w przetargach na audyty zewnętrzne. "Byłoby to wszystko nawet zabawne, gdyby rzecz nie dotyczyła kluczowej inwestycji rozwojowej dla Polski" – gorzko komentuje ekspert ds. lotniczych Maciej Wilk, obecnie dyrektor operacyjny Flair Airlines.

Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie z ostatniej chwili
Szef NATO: Obecność żołnierzy w Polsce to ważne przesłanie

Żołnierze, którzy stacjonują w Polsce, to swego rodzaju przesłanie, że NATO będzie bronić swoich sojuszników - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wtorkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia z ostatniej chwili
Problemy zdrowotne Zbigniewa Ziobry. Niepokojące doniesienia

Kilka miesięcy temu media obiegła informacja o poważnej chorobie Zbigniewa Ziobry. W sprawie pojawiły się nowe informacje.

PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali za z ostatniej chwili
PE zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu z Ukrainą. Ci posłowie z Polski głosowali "za"

Parlament Europejski we wtorek zatwierdził przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą. Europosłowie poparli przedłużenie zawieszenia ceł importowych i kontyngentów na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r.

Nie żyje znany raper z ostatniej chwili
Nie żyje znany raper

Media obiegła informacja o śmierci znanego artysty i rapera. 32-letni mężczyzna był przyjacielem piosenkarza Justina Biebera. Chris King a właściwie Christopher Cheeks miał na swoim koncie wiele sukcesów. Był cenioną postacią w świecie muzyki. Na scenie zadebiutował w 2013 roku. Okoliczności śmierci rapera są tragiczne.

REKLAMA

Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"

Policjanci, strażacy i przedstawiciele WOPR z Puław wspólnie zorganizowali briefing prasowy poświęcony bezpieczeństwu w wakacje. Przekazując szereg informacji na temat zagrożeń związanych z letnim wypoczynkiem zainaugurowali rozpoczynające się właśnie wakacje. Wskazali również, jak zachować się w sytuacji kryzysowej oraz zaprezentowali sprzęt, z którego korzystają przeprowadzając interwencje na wodzie.
 Policja, straż pożarna i WOPR we wspólnej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą"
/ policja.pl

Rozpoczęcie tegorocznych wakacji było dziś okazją dla puławskich policjantów, strażaków oraz przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego do spotkania z mediami i przekazania im informacji na temat bezpiecznego zachowania w wakacje. Organizując briefing prasowy w Marinie Puławy, przedstawicie służb chcą dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców naszego regionu i zapobiec tragicznym wydarzeniom na wodzie i na drodze.  

O działaniach policji przewidzianych na okres wakacji, o tym jak uniknąć zagrożeń i co zrobić w sytuacji kryzysowej opowiedziała oficer prasowy KPP w Puławach mł. asp. Ewa Rejn – Kozak.  Ze strony straży pożarnej wystąpił bryg. Krzysztof Morawski – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Puławach, a ze strony Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego kierownik Drużyny 13 – Sławomir Ogórek.  

 

Oto garść porad, w jaki sposób zachowywać się, aby wakacje upłynęły spokojnie i bezpiecznie.

Bezpieczeństwo nad wodą

Przypominamy, że wybierając się na kąpielisko należy korzystać tylko z miejsc przeznaczonych do wodnego wypoczynku, najlepiej jeśli są to miejsca gdzie znajdują się ratownicy wodni. Pod żadnym pozorem nie należy wchodzić do wody pod wpływem alkoholu – nawet najmniejsza jego ilość, w połączeniu z wysoką temperaturą, powoduje obniżenie koncentracji oraz problemy z koordynacją ruchów.

Pamiętajmy również jak niebezpieczne jest skakanie do wody na główkę – zwłaszcza w miejscach, których nie znamy i nie wiemy jaka jest głębokość zbiornika. Nie wolno także zapominać, o kilku zasadach dotyczących wypoczynku nad rzeka czy jeziorem. Zanim zanurzymy nasze ciało w wodzie, należy je stopniowo schładzać – nie należy wchodzić do niej gwałtownie, ponieważ istnieje duże ryzyko doznania szoku termicznego.

Pamiętajmy, że nie należy pływać od razu po spożyciu posiłku. Ponadto nie zapominajmy, że na kąpieliskach obowiązują regulaminy, do których dla bezpieczeństwa własnego i innych osób, powinniśmy się bezwzględnie stosować.

 

Bezpieczeństwo na drogach

Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawia się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.

Sprawny autokar i bezpieczne kolonie

Wyjazdy na kolonie są u nas nadal bardzo popularnym rodzajem wypoczynku dzieci i młodzieży. Zanim jednak poślemy nasze pociechy na taki zorganizowany wyjazd, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu organizatora oraz przewoźnika. Warto zapoznać się z opiniami innych rodziców na temat konkretnego biura podróży – można je znaleźć chociażby na forach internetowych. Organizatora należy dopytać o kompetencje wychowawców kolonijnych – czy mają ukończone odpowiednie szkolenia i kursy np. z udzielania pierwszej pomocy.

Ważna jest również kwestia przewoźnika. Pamiętajmy, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim, sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Zachęcamy także do wstępnej weryfikacji autobusów szkolnych, wycieczkowych sprawdzając podstawowe informacje o danym pojeździe na stronie www.bezpiecznyautobus.gov.pl Może to zrobić każdy rodzic. Wystarczy wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Dzięki bezpłatnej usłudze MSW Bezpieczny Autobus sprawdzimy m.in. czy autobus:

• ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,

• posiada ważne obowiązkowe badanie techniczne,

• dane techniczne, takie jak dopuszczalna liczba miejsc czy masa pojazdu,

• komunikat, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie, jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony.

Zabezpieczenie mienia

Pamiętajmy o tym, że w okresie wakacji złodzieje nie odpoczywają. Czyhają na nasze plecaki, torebki, telefony, rowery, dokumenty i inne cenne rzeczy osobiste. Mogą być wszędzie - na kąpieliskach, w środkach komunikacji, galeriach handlowych. Dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas letniego wypoczynku. Pamiętajmy także, aby przed wyjazdem na urlop zabezpieczyć w sposób właściwy swoje mieszkanie. Metod zabezpieczenia jest bardzo wiele - poprzez systemy alarmowe, czujniki świetlne, zamki, blokady, rolety antywłamaniowe itp. Najprostszym jednak sposobem zabezpieczenia naszego lokum jest dokładne pozamykanie wszystkich okien i drzwi, a także poproszenie zaufanej osoby o zwrócenie uwagi na nasze mieszkanie. Pamiętajmy, że np. czujny sąsiad, który pozbiera ulotki z naszej wycieraczki, wyjmie pocztę ze skrzynki czy zwróci uwagę na podejrzane osoby kręcące się po klatce, jest nie gorszym zabezpieczeniem niż najnowocześniejsze systemy alarmowe.

Mimo iż wakacje to czas beztroski i wypoczynku, nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, których przestrzeganie jest istotne bez względu na porę roku. Nie pozwólmy alby przerwa od szkoły i od pracy była jednocześnie przerwą od myślenia i odpowiedzialności za nas samych i naszych najbliższych.

 

Pamiętajmy również o tym, żeby kontrolować, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na niestrzeżonych zbiornikach wodnych, bez nadzoru osób dorosłych i potrafiących pływać. Sprawdźmy czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu. Przekonujmy najmłodszych, żeby nie bały się wezwać pomoc – policję lub straż pożarną, Uczmy na pamięć telefonów alarmowych, przede wszystkim numeru 112.

E.R.K/policja.pl



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe