REKLAMA

Chrzanowski pogrzeb czerwonoarmistów

Tak właśnie należy traktować szczątki poległych na naszej ziemi żołnierzy sowieckich.
 Chrzanowski pogrzeb czerwonoarmistów
            Na cmentarzu komunalnym w Chrzanowie pogrzebano szczątki 1340 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zdobyli to miasto 25 stycznia 1945 roku i spoczywali do tej pory w zbiorowej mogile w parku w dzielnicy Kościelec - poinformowało Radio Kraków.
            „W asyście wojska symbolicznie pochowano pięć trumien. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele ambasady rosyjskiej, ale też rodziny poległych żołnierzy” - czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni. 
            - Na pomniku umieściliśmy listę nazwisk żołnierzy, którzy brali udział w walkach wyzwoleńczych. Jest miejsce na nowe nazwiska, i jest wielce prawdopodobne, że będą tu one się jeszcze pojawiać - powiedział na antenie RK burmistrz Chrzanowa Ryszard Kosowski. 
            „Starania o przeniesienie mogiły czerwonoarmistów z parku na cmentarz trwały 12 lat. Wymagane były zgody strony rosyjskiej. Ekshumacje trwały trzy miesiące. Były to największe tego typu prace w Małopolsce od wielu lat” - napisano na stronie Radia Kraków. 
            I tak właśnie należy traktować szczątki poległych na naszej ziemi żołnierzy sowieckich, którzy wyzwalając Polskę od Niemców poddawali ją zarazem pod nową okupację: z należnym każdej śmierci szacunkiem pochować na cmentarzach lub odesłać do miejscowości, z których pochodzili. Z polskich miast i miasteczek muszą natomiast jak najszybciej - zgodnie z zapisami ustawy o dekomunizacji przestrzeni publicznej - zniknąć na zawsze wszystkie pomniki ku chwale zaborczej Armii Czerwonej.
 
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura