REKLAMA

Prezydent Andrzej Duda: "Nie ma przyszłości Europy bez Polski"

Dzisiaj na Polsce spoczywa duża odpowiedzialność za pokój na świecie, bezpieczeństwo sojusznicze, rozwój regionu i przyszłość Europy – podkreślił Prezydent RP Andrzej Duda, podczas spotkania z Ambasadorami Rzeczypospolitej Polskiej uczestniczącymi w dorocznej naradzie organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Grzegorz Jakubowski Prezydent Andrzej Duda: "Nie ma przyszłości Europy bez Polski"
Grzegorz Jakubowski
KPRP

Prezydent wskazywał, że obywatele wymagają działań, które zwiększą ich poczucie bezpieczeństwa. - A naszym obowiązkiem jest sprostać temu zadaniu – podkreślił, dodając, że bezpieczeństwo Polski zależy bezpośrednio od sytuacji w naszym najbliższym sąsiedztwie, od stanu relacji z krajami sąsiedzkimi. 

 

Prezydent mówił jednocześnie, że równie ważnym elementem budującym stabilność na Starym Kontynencie jest współpraca na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wskazywał na znaczenie aktywnego uczestniczenia Polski we współtworzeniu decyzji w ramach NATO.

 

- W naszym żywotnym interesie leży również wzmacnianie więzi transatlantyckich. Musimy stanowczo, a przede wszystkim skutecznie, przeciwdziałać wszelkim inicjatywom, które mogą zagrażać stabilności relacji łączących przeciwległe brzegi Atlantyku - przekonywał Andrzej Duda, zaznaczając, że Europa i Polska będą tylko wtedy bezpieczne, gdy łączący je sojusz z Ameryką Północną będzie silny. - Europa potrzebuje Ameryki, tak samo jak Ameryka potrzebuje Europy - akcentował.

 

W ocenie Prezydenta, to na Polsce spoczywa współodpowiedzialność za przyszłość Unii Europejskiej.  - Dziś, gdy zjednoczona Europa wykuwa zręby swoich przyszłych polityk w ramach nowej perspektywy budżetowej, a także zgłaszane są projekty reform wewnętrznych, polski roztropny punkt widzenia oraz proeuropejskie nastawienie polskiego społeczeństwa są ogromnym kapitałem - uznał. Jak podkreślił, UE nie powinna pozwolić sobie na jego pominięcie lub roztrwonienie, zwłaszcza w czasach kryzysu, ponieważ nie ma przyszłości Europy bez Polski. 

 

- Mam nadzieję, że uda się wyjść z trwającego stanu niezgody i osiągnąć porozumienie, które będzie oparte na szacunku dla polskiej demokracji i naszej wizji wspólnej Europy - mówił Andrzej Duda.

 

– Właśnie od Waszej aktywności, której kierunki wskazują polskie władze, a koordynuje minister spraw zagranicznych, w dużej mierze będzie zależeć, jak Polska wywiąże się ze wskazanych przeze mnie odpowiedzialności za pokój na świecie, bezpieczeństwo sojusznicze, rozwój regionu i przyszłość Europy – zwrócił się prezydent do Ambasadorów RP. 


Źródło: prezydent.pl

GT


Ankieta
Czy to już koniec Platformy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy to już koniec Platformy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura