Litwa. Konferencja Solidarumas i EZA o zrównoważonym wzroście i włączającym rynku pracy

W Wilnie, w dniach 4-6 lipca odbyła się konferencja organizowana przez litewski związek zawodowy Solidarumas przy wsparciu EZA (Europejskie Centrum ds. Pytań Pracowniczych). Główną osia dyskusji była obecna i przyszła sytuacja na rynku pracy.
 Litwa. Konferencja Solidarumas i EZA o zrównoważonym wzroście i włączającym rynku pracy
/ zasoby własne
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji organizowanej przez EZA oraz Solidarumas była przede wszystkim przyszłość świata pracy. Zmieniające się realia rynku pracy, w tym nowe procesy, takie jak digitalizacja, nowe formy zatrudnienia, zwiększona mobilność zawodowa, powodują że wśród osób zainteresowanych rynkiem pracy istnieje duża potrzeba dyskusji i refleksji na temat tego, jak będzie wyglądała codzienność pracowników w przyszłości.

Mówiono o wielu zagadnieniach. Konferencję rozpoczęło przedstawienie porozumienia ogólnokrajowego, które zostało wypracowane w ramach dialogu trójstronnego. Jego główne cele to lepszy dostęp do usług publicznych, wzmacnianie dialogu społecznego, poprawa jakości edukacji na różnych poziomach, stabilność systemu podatkowego. Ponadto, zaproponowano obniżenie opodatkowania pracy.

Następnie przedstawiono opinie dotyczące inicjatywy europejskiej – Europejskiego filara praw socjalnych. Przedstawiciele Solidarumas wyrażali poparcie dla tej inicjatywy, podkreślając że powinien on być wdrażany poprzez dialog społeczny, a tego im brakuje. Jako przykład podano reformę podatkową, która ma poważne skutki społeczne i gospodarcze, a nie została skonsultowana z partnerami społecznymi. W kontekście dyskusji o reformach społecznych mówiono również o występującym na Litwie dumpingu socjalnym ze strony pracowników przybywających z Ukrainy. Wynika to z liberalizacji przepisów zezwalających na wjazd na Litwę dla cudzoziemców.

Po dyskusji dotyczącej filara praw socjalnych prezentację przedstawił Prof. Romas Lazutka z Uniwersytetu Wileńskiego. Zwrócił uwagę na duże nierówności na Litwie, które wynikają m.in. z bardzo niskiej progresywności opodatkowania dochodów z pracy (jedna z najmniejszych w Europie. Co interesujące - w Polsce jest jeszcze mniejsza). Mówił także o znaczeniu kapitału ludzkiego, który w długiej perspektywie może wpływać pozytywnie na dochody ludności. Podkreślił jednak, że wydatki na usługi publiczne, w tym na edukację, na Litwie są jednymi z najniższych w Europie. Dzieje się tak, choć jednocześnie rosną wydatki gospodarstw domowych na prywatną edukację i ochronę zdrowia.

Po tej prezentacji, przedstawicielka litewskiej inspekcji pracy przedstawiła raport dotyczący funkcjonowania nowych regulacji prawa pracy. Kluczowy wniosek to rosnące znaczenie pozasądowych form rozwiązywania sporów w zatrudnieniu. Wykorzystywana jest instytucja Komisji Sporów Pracowniczych, gdzie zawierana jest coraz większa liczba ugód pomiędzy stronami sporu. Jedna ze zmian dotyczy działaczy związkowych. Zgodnie z nią, w sytuacji gdy pracodawca chce zwolnić lidera związkowego lub zmienić jego warunki zatrudnienia na gorsze, to musi uzyskać zgodę inspekcji pracy, która dokonuje oceny zwolnienia pod kątem ewentualnej dyskryminacji związkowej. W 2017 roku było 30 takich przypadków, a w 26 z nich zezwolono na zwolnienie. Przepisy budzą liczne kontrowersje i niezadowolenie związków zawodowych.

W czasie konferencji przedstawiono przykłady funkcjonowania dialogu społecznego w wybranych krajach europejskich. Przedstawiciel Portugalii przedstawił inicjatywę „nowe szanse”, której celem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników w odpowiedzi na niski poziom umiejętności, co ma korzenie w historii Portugalii (do 1974 Portugalią rządził reżim faszystowski, który ograniczał dostęp do edukacji dla szerokich grup społecznych). Celem inicjatywy było zróżnicowanie metod nauczania i podniesienie umiejętności nauczycieli. Program zakończył się dużym sukcesem. Przedstawiono dialog społeczny w Belgi, ze szczególnym uwzględnieniem negocjacji płacowych. Charakterystyczne dla tego systemu jest centralizacja i wysoki poziom koordynacji. O dialogu społecznym na Słowacji mówił przedstawiciel związku zawodowego NKOS.

Niezwykle interesującą prezentację przedstawiła Prof. J. Bielskiene, która mówiła o zmianach w stosunkach przemysłowych na świecie. W jej wystąpieniu przedstawiła krótką historię ruchu związkowego uwzględniając relacje pomiędzy siłą ruchu związkowego, a jego wpływem na kształtowanie polityk społecznych i gospodarczych. Relacja jest wyraźna – silna organizacja jest zdecydowanie skuteczniejsza. Mówiła o tym, że związki zawodowe na swojej agendzie wiele uwagi powinny poświęcać usługom publicznym, które muszą być szeroko dostępne, a decyzje powinny być podejmowane demokratycznie. Zwracała przy tym na swego rodzaju hipokryzję świata biznesu, który z jednej strony wnosi o ograniczanie wydatków publicznych, a z drugiej podnosi, że spada ich jakość, ze szkodą dla gospodarki. Daje im to argumenty, do tego by działać na rzecz prywatyzacji usług publicznych. W wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że należy stawiać człowieka w centrum uwagi, a nie wskaźniki gospodarcze. Celem polityki gospodarczej powinno być dobro człowieka i jakość jego życia, a nie sama gospodarka. 

Ostatniego dnia wydarzenia miał miejsce Kongres Solidarumas. Przewodniczącą ponownie została Kristina Krupavičienė.
W konferencji wzięło udział wielu gości. Przedstawiciele EZA, związków zawodowych z Białorusi, Łotwy, Estonii, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii i wielu innych organizacji.

NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, Przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych Marcin Gallo oraz Pełnomocnik Komisji Krajowej ds. Młodych Mateusz Szymański
(ms)

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Policja zajęła samochód ministra Tuska z ostatniej chwili
Policja zajęła samochód ministra Tuska

Minister Cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski, podzielił się w mediach społecznościowych osobistą historią, która dotknęła jego i jego żonę. Opisał, jak padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa, które pochłonęło dorobek jego życia. Auto, które para kupiła za 100 tysięcy złotych, okazało się podróbką, a jego "bliźniak" krążył po drogach Francji. Chodzi o Peugeota 5008.

Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing z ostatniej chwili
Andrzej Duda zaprosił Donalda Tuska na spotkanie ws. Nuclear Sharing

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu Nuclear Sharing oraz omówienia kwestii zbliżającej się polskiej prezydencji w UE. Wyraził nadzieję, że będzie to dobre spotkanie.

Andrzej Duda: W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń z ostatniej chwili
Andrzej Duda: W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

– W exposé szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń; z zażenowaniem przyjąłem atak na politykę poprzedniego obozu rządowego – powiedział prezydent Andrzej Duda po czwartkowym wystąpieniu szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Sejmie.

Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę z ostatniej chwili
Nowoczesne wyrzutnie dla Polski. Podpisano umowę

Wiceszef MON Paweł Bejda poinformował w czwartek, że w Korei Południowej podpisano umowę wykonawczą na dostarczenie Polsce 72 modułów wyrzutni HOMAR-K oraz kilku tysięcy kierowanych pocisków rakietowych. Według koreańskiego koncernu Hanwha wartość umowy na wyrzutnie to 1,64 mld USD.

„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham z ostatniej chwili
„Meghan będzie wściekła”. Burza w Pałacu Buckingham

Media obiegły informacje dotyczące królowej Camilli. Arystokratka po tym, jak jej mąż król Karol III poważnie zachorował, przejęła wiele jego obowiązków. Okazuje się, że królowa wbiła ostatnio szpilkę księżnej Meghan. Co takiego się wydarzyło?

z ostatniej chwili
Co obejmuje ochrona prawa własności intelektualnej w Polsce?

Prawo własności intelektualnej obejmuje szeroki zakres praw i regulacji, które odnoszą się do działalności twórczej, zarówno w dziedzinie artystycznej, naukowej, jak i przemysłowej. W Polsce system ochrony własności intelektualnej opiera się na kilku kluczowych filarach, które obejmują m.in. prawa autorskie, prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz ochronę strategii przedsiębiorca. W niniejszym artykule przyjrzymy się każdemu z tych elementów, analizując ich znaczenie oraz sposób, w jaki są chronione przez polskie prawo.

Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną” z ostatniej chwili
Sikorski: „Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną”

– Polska jest gotowa współpracować z Rosją nieimperialną, szanującą prawa innych narodów do samostanowienia, Rosją, którą uosabia zamordowany Aleksiej Nawalny i inni więźniowie sumienia – oświadczył w czwartek w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski.

Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy” z ostatniej chwili
Łukaszenka uderza w Polskę: „Widzieliście, jak oni bronią granicy”

Podczas swojego wystąpienia przed Ogólnobiałoruskim Zgromadzeniem Ludowym Aleksandr Łukaszenka wygłosił szereg kontrowersyjnych oskarżeń pod adresem Polski. W swojej półtoragodzinnej przemowie skupił się głównie na atakowaniu państw Zachodu, a zwłaszcza Polski. To nie pierwszy raz, kiedy polityk w negatywnym tonie podsumował nasz kraj.

Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia z ostatniej chwili
Kto pokieruje MSWiA po Kierwińskim? Nieoficjalne doniesienia

Media spekulują, kto stanie na czele resortu spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas stojący na czele ministerstwa Marcin Kierwiński będzie kandydatem KO do Parlamentu Europejskiego z list obejmujących Mazowsze.

Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Zaginięcie polskiego żołnierza na Bałtyku. Nowe informacje

Od środy wojsko prowadzi poszukiwania żołnierza jednostki wojskowej GROM, który zaginął podczas ćwiczeń w Zatoce Gdańskiej. W akcję prowadzoną nad wodą i pod nią zaangażowane są śmigłowce, okręt i sonar – podał w czwartek rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych ppłk Mariusz Łapeta.

REKLAMA

Litwa. Konferencja Solidarumas i EZA o zrównoważonym wzroście i włączającym rynku pracy

W Wilnie, w dniach 4-6 lipca odbyła się konferencja organizowana przez litewski związek zawodowy Solidarumas przy wsparciu EZA (Europejskie Centrum ds. Pytań Pracowniczych). Główną osia dyskusji była obecna i przyszła sytuacja na rynku pracy.
 Litwa. Konferencja Solidarumas i EZA o zrównoważonym wzroście i włączającym rynku pracy
/ zasoby własne
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji organizowanej przez EZA oraz Solidarumas była przede wszystkim przyszłość świata pracy. Zmieniające się realia rynku pracy, w tym nowe procesy, takie jak digitalizacja, nowe formy zatrudnienia, zwiększona mobilność zawodowa, powodują że wśród osób zainteresowanych rynkiem pracy istnieje duża potrzeba dyskusji i refleksji na temat tego, jak będzie wyglądała codzienność pracowników w przyszłości.

Mówiono o wielu zagadnieniach. Konferencję rozpoczęło przedstawienie porozumienia ogólnokrajowego, które zostało wypracowane w ramach dialogu trójstronnego. Jego główne cele to lepszy dostęp do usług publicznych, wzmacnianie dialogu społecznego, poprawa jakości edukacji na różnych poziomach, stabilność systemu podatkowego. Ponadto, zaproponowano obniżenie opodatkowania pracy.

Następnie przedstawiono opinie dotyczące inicjatywy europejskiej – Europejskiego filara praw socjalnych. Przedstawiciele Solidarumas wyrażali poparcie dla tej inicjatywy, podkreślając że powinien on być wdrażany poprzez dialog społeczny, a tego im brakuje. Jako przykład podano reformę podatkową, która ma poważne skutki społeczne i gospodarcze, a nie została skonsultowana z partnerami społecznymi. W kontekście dyskusji o reformach społecznych mówiono również o występującym na Litwie dumpingu socjalnym ze strony pracowników przybywających z Ukrainy. Wynika to z liberalizacji przepisów zezwalających na wjazd na Litwę dla cudzoziemców.

Po dyskusji dotyczącej filara praw socjalnych prezentację przedstawił Prof. Romas Lazutka z Uniwersytetu Wileńskiego. Zwrócił uwagę na duże nierówności na Litwie, które wynikają m.in. z bardzo niskiej progresywności opodatkowania dochodów z pracy (jedna z najmniejszych w Europie. Co interesujące - w Polsce jest jeszcze mniejsza). Mówił także o znaczeniu kapitału ludzkiego, który w długiej perspektywie może wpływać pozytywnie na dochody ludności. Podkreślił jednak, że wydatki na usługi publiczne, w tym na edukację, na Litwie są jednymi z najniższych w Europie. Dzieje się tak, choć jednocześnie rosną wydatki gospodarstw domowych na prywatną edukację i ochronę zdrowia.

Po tej prezentacji, przedstawicielka litewskiej inspekcji pracy przedstawiła raport dotyczący funkcjonowania nowych regulacji prawa pracy. Kluczowy wniosek to rosnące znaczenie pozasądowych form rozwiązywania sporów w zatrudnieniu. Wykorzystywana jest instytucja Komisji Sporów Pracowniczych, gdzie zawierana jest coraz większa liczba ugód pomiędzy stronami sporu. Jedna ze zmian dotyczy działaczy związkowych. Zgodnie z nią, w sytuacji gdy pracodawca chce zwolnić lidera związkowego lub zmienić jego warunki zatrudnienia na gorsze, to musi uzyskać zgodę inspekcji pracy, która dokonuje oceny zwolnienia pod kątem ewentualnej dyskryminacji związkowej. W 2017 roku było 30 takich przypadków, a w 26 z nich zezwolono na zwolnienie. Przepisy budzą liczne kontrowersje i niezadowolenie związków zawodowych.

W czasie konferencji przedstawiono przykłady funkcjonowania dialogu społecznego w wybranych krajach europejskich. Przedstawiciel Portugalii przedstawił inicjatywę „nowe szanse”, której celem jest podnoszenie kwalifikacji pracowników w odpowiedzi na niski poziom umiejętności, co ma korzenie w historii Portugalii (do 1974 Portugalią rządził reżim faszystowski, który ograniczał dostęp do edukacji dla szerokich grup społecznych). Celem inicjatywy było zróżnicowanie metod nauczania i podniesienie umiejętności nauczycieli. Program zakończył się dużym sukcesem. Przedstawiono dialog społeczny w Belgi, ze szczególnym uwzględnieniem negocjacji płacowych. Charakterystyczne dla tego systemu jest centralizacja i wysoki poziom koordynacji. O dialogu społecznym na Słowacji mówił przedstawiciel związku zawodowego NKOS.

Niezwykle interesującą prezentację przedstawiła Prof. J. Bielskiene, która mówiła o zmianach w stosunkach przemysłowych na świecie. W jej wystąpieniu przedstawiła krótką historię ruchu związkowego uwzględniając relacje pomiędzy siłą ruchu związkowego, a jego wpływem na kształtowanie polityk społecznych i gospodarczych. Relacja jest wyraźna – silna organizacja jest zdecydowanie skuteczniejsza. Mówiła o tym, że związki zawodowe na swojej agendzie wiele uwagi powinny poświęcać usługom publicznym, które muszą być szeroko dostępne, a decyzje powinny być podejmowane demokratycznie. Zwracała przy tym na swego rodzaju hipokryzję świata biznesu, który z jednej strony wnosi o ograniczanie wydatków publicznych, a z drugiej podnosi, że spada ich jakość, ze szkodą dla gospodarki. Daje im to argumenty, do tego by działać na rzecz prywatyzacji usług publicznych. W wystąpieniu zwróciła uwagę na to, że należy stawiać człowieka w centrum uwagi, a nie wskaźniki gospodarcze. Celem polityki gospodarczej powinno być dobro człowieka i jakość jego życia, a nie sama gospodarka. 

Ostatniego dnia wydarzenia miał miejsce Kongres Solidarumas. Przewodniczącą ponownie została Kristina Krupavičienė.
W konferencji wzięło udział wielu gości. Przedstawiciele EZA, związków zawodowych z Białorusi, Łotwy, Estonii, Słowacji, Hiszpanii, Portugalii i wielu innych organizacji.

NSZZ „Solidarność” reprezentowali: Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz, Przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych Marcin Gallo oraz Pełnomocnik Komisji Krajowej ds. Młodych Mateusz Szymański
(ms)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe