Min. Czaputowicz spotkał się z ambasadorem Norwegii. Czy rozmawiali o napaści na polskiego dyplomatę?

Dwa tygodnie temu doszło do użycia siły wobec kierownika polskiego konsulatu w Oslo. Urzędnicy Barnevernetu - norweskiego urzędu ds. dzieci, naruszyli nietykalność cielesną polskiego dyplomaty, gdy próbował on spotkać się z chłopcem, którego Barnevernet odebrał polskim rodzicom z kontrowersyjnych okolicznościach.
 Min. Czaputowicz spotkał się z ambasadorem Norwegii. Czy rozmawiali o napaści na polskiego dyplomatę?
/ YT, print screen
Sławomir Kowalski, wobec którego użyto siły złożył protest u gubernatora regionu, nadzorującego pracę Barnevernetu, w sprawie przetrzymywania chłopca. Z kolei polska ambasador Iwona Woicka-Żuławska domaga się by MSZ wyjaśnił sprawę napaści.

Całe zajście jest dodatkowo kontrowersyjne z uwagi na to, że rada gminna miejscowości, w której mieszkał dotąd chłopiec z rodziną nie zgodziła się na postępowanie Barnevernetu i odizolowanie chłopca.

Odbyło się spotkanie min. Jacka Czaputowicza z norweskim ambasadorem Olavem Mykleburstem, które według oczekiwań miało posunąć sprawę do przodu. Jednak prezes Instytutu Ordo Iuris sugeruje w mediach, jakoby na spotkaniu tym nie poruszano ani tematu użycia siły wobec Sławomira Kowalskiego, ani kwestii uwolnienia przetrzymywanego chłopca, ale sprawę Silje Garmo, matki, która uciekła z Norwegii do Polski, by nie zabrano jej dziecka. Silje Garmo wystąpiła do polskiego rządu o azyl.

Prośba kobiety cieszy się szerokim społecznym poparciem w Polsce. Czy po spotkaniu szefa dyplomacji Pani Garmo może zostać odesłana do Norwegii? I co z kwestią napaści na dyplomatę i przetrzymywania nieletniego polskiego obywatela przez norweski urząd?

 

adg

źródło: TT, naszdziennik.pl

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe