REKLAMA

Dziś ekshumacja Marii i Lecha Kaczyńskich

Dziś w Krakowie odbędzie się ekshumacja pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich - pierwsza z kilkudziesięciu zaplanowanych w całym kraju w ramach prowadzonego przez Prokuraturę Krajową śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.
P. Glanert Dziś ekshumacja Marii i Lecha Kaczyńskich
P. Glanert / Tygodnik Solidarność
Po ekshumacji ciał Lecha i Marii Kaczyńskich nie będzie oficjalnych uroczystości pogrzebowych. Odbędzie się tylko uroczystość w gronie najbliższych. Ekshumacja na Wawelu została zaplanowana na noc z 13 na 14 listopada. Ciała zostaną przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Krakowie.

Sekcję zwłok zleconą przez prokuraturę przeprowadzi międzynarodowy, 14-osobowy zespół ekspertów w pomieszczeniach udostępnionych przez Zakład Medycy Sądowej UJ Collegium Medicum.

Sarkofag pary prezydenckiej zostanie otwarty po godz. 18, po zamknięciu Wzgórza Wawelskiego dla turystów. Poza przedstawicielami prokuratury będą przy tym obecni duchowni oraz członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej: Jarosław Kaczyński i Marta Kaczyńska.

Szczątki pary prezydenckiej mają być przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej UJ Collegium Medicum przy ul. Grzegórzeckiej.

Zespół biegłych, który ma przeprowadzić ekshumację składa się z 14 osób, z których trzy są z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Sądowej w Lozannie-Genewie w Szwajcarii, jeden z uniwersytetu w Coimbra w Portugalii, a dwóch profesorów z Odense w Danii. Resztę zespołu tworzą eksperci z Krakowa, Warszawy, Lublina.

Specjaliści mają przeprowadzić m.in. sekcję zwłok i tomografię komputerową oraz pobrać próbki do badań histopatologicznych, toksykologicznych, fizykochemicznych. Jednym z celów sekcji zwłok jest określenie, w jaki sposób były przeprowadzone poprzednie sekcje, co wówczas sprawdzono, a co zostało pominięte.

Ponowne złożenie pary prezydenckiej do grobowca na Wawelu jest wstępnie planowane 18 listopada, o ile do tego czasu prokuratura wykona wszystkie zaplanowane czynności. Ponowny pochówek Lecha i Marii Kaczyńskich ma być bardzo skromny, nie będzie uroczystego pogrzebu - w krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza święta.

W sprawie ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

To jest obowiązek prawny prokuratorów. Choć to jest sprawa bolesna, ja od tej strony prokuratorów rozumiem i mogę tylko prosić rodziny o wyrozumiałość

– stwierdził prezydent.

RMF 24, Radio Zet


 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura