REKLAMA

Jerzy Bukowski: Władze kolejnego kraju atakują sakrament pokuty i pojednania

Komisja rządowa zajmująca się obroną kobiet w Indiach zażądała wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu spowiadania.
Iwan Kramskoj Chrystus na pustyni Jerzy Bukowski: Władze kolejnego kraju atakują sakrament pokuty i pojednania
Iwan Kramskoj Chrystus na pustyni / domena publiczna

             Komisja rządowa zajmująca się obroną kobiet w Indiach zażądała wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu spowiadania, które jest według niej narzędziem nacisku na nie przez księży nakłaniających je do wyjawiania im swoich sekretów - poinformował portal internetowy „Gościa Niedzielnego” powołując się na stronę www.Vaticannews.Va

            „W ciągu ostatniego miesiąca w stanach Kerala i Pendżab zgłoszone zostały dwa przypadki rzekomego napastowania kobiet przez duchownych, na których kanwie zareagowała komisja” - czytamy w portalu.

            Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Indii arcybiskupa Bombaju ks. kardynała Oswalda Graciasa wprowadzenie tego zakazu będzie bezpośrednim pogwałceniem wolności religijnej, którą gwarantuje indyjska konstytucja.

            - To żądanie pokazuje kompletny brak zrozumienia natury, znaczenia, świętości i wagi tego sakramentu. Jestem pewny, że rząd zignoruje to absurdalne żądanie komisji. Jest wiele innych problemów, które wymagają uwagi komisji. Ta jednak woli zajmować się kwestiami religijnymi, o których nie ma nawet minimalnej wiedzy. W Indiach brakuje prewencji w sprawie przemocy domowej, formacji i kształcenia kobiet, czy zorganizowanej pomocy w czasie rekonwalescencji po traumach - powiedział cytowany przez Vaticannews hierarcha.

            W tym kontekście warto przypomnieć - o czym już tutaj pisałem - o przyjęciu przez władze Australii prawa, na mocy którego księża na terytorium należącym do stołecznego terytorium Canberry mogą zostać postawieni przed sądem za podtrzymywanie tajemnicy spowiedzi w sprawach odnoszących się do nadużyć seksualnych.

            Przewodniczący tamtejszej Konferencji Episkopatu metropolita Brisbane ks. abp Mark Coleridge uznał to prawo za niedojrzałe i nierozsądne, powodowane najwyraźniej chęcią karania Kościoła katolickiego bez właściwego zbadania następstw tej decyzji, o czym również napisał portal „GN” za Vaticannews.

            Przytoczył on także opinię ks. abp. Christophera Prowse´a, który stwierdził, że władze depczą w ten sposób wolność religijną stawiając siebie jako ekspertów w sprawie spowiedzi, a nie poprawiając zarazem bezpieczeństwa dzieci. Według tego drugiego hierarchy osoba dopuszczająca się nadużyć seksualnych raczej nie wyspowiada się księdzu wiedząc, że ten zgłosi ją na policję.


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura