Krzysztof Świątek w najnowszym "TS": Wygrana Trumpa oznacza, że antyestablishmentowa fala dotarła do USA

Już była w ogródku, już witała się z gąską… „Hillary Clinton wygrała trzy debaty”, „Clinton prowadzi we wszystkich sondażach”, „Kampania z wyraźnym wskazaniem na Clinton” – to słyszeliśmy jeszcze 8 listopada, w dniu wyborów w USA. A następnego dnia szok, zdumienie, niedowierzanie lewackich stacji, komentatorów, analityków, także tych z polskich mediów – 45. prezydentem USA zostaje Donald Trump.
 Krzysztof Świątek w najnowszym "TS": Wygrana Trumpa oznacza, że antyestablishmentowa fala dotarła do USA
/ Pixabay.com/CC0
Coś nam to przypomina? Tak, zwycięstwa Andrzeja Dudy nad Bronisławem Komorowskim nie prognozował żaden z tzw. liczących się ośrodków badania opinii publicznej w Polsce. Popularny dziennikarz i podróżnik Wojciech Cejrowski w Radiu Wnet mówił 9 listopada o tym, jak stacja CNN powtarzała badania preferencji wyborczych wciąż na tej samej grupie ok. 1000 osób. To błąd metodologiczny czy świadoma manipulacja?

Były prezydent USA i mąż kandydatki Demokratów Bill Clinton palnął, że Polska i Węgry odrzuciły demokrację i wolą przywództwo w stylu Putina. To samo miało „grozić” Ameryce. Wygrana Trumpa oznacza, że antyestablishmentowa fala dotarła do USA. Za parę miesięcy może przybije do brzegów Francji, a potem Niemiec. Wymiana tych wątpliwych elit polityczno-finansowych trwa. I widać, kogo cieszy zwycięstwo Trumpa, a kto rozpacza i znowu obraża się na demokrację. Co wybór kandydata Republikanów oznacza dla Polski? Geopolityk i historyk, prof. Marek Jan Chodakiewicz zwraca uwagę na łamach „TS”, że Trump wcale nie był konsekwentny w neoizolacjonistycznych deklaracjach. Powinniśmy przedstawić naszą ofertę – stabilizację w regionie. W tym kontekście profesor powraca do idei Międzymorza. W zamian oczekujmy wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Reset z Rosją w wykonaniu Obamy i sekretarz stanu Clinton – pamiętamy. A to tradycyjnie za kadencji republikańskich prezydentów wzmacniało bezpieczeństwo Polski. I oby było tak też tym razem.

Krzysztof Świątek

Wersja cyfrowa tekstu, który ukazał się w najnowszym numerze "TS" (47/2016). Cały numer do kupienia tutaj

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe