REKLAMA

Papież Franciszek zmienia Katechizm ws. kary śmierci

"Kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby" - brzmi nowy tekst artykułu 2267 Katechizmu.
 Papież Franciszek zmienia Katechizm ws. kary śmierci
/ źródło: Screen You Tube
Przez długi okres uważano, że zastosowanie kary śmierci przez prawowitą władzę, po uczciwym procesie jest adekwatną reakcją na powagę niektórych przestępstw i środkiem możliwym do przyjęcia, choć drastycznym, dla ochrony dobra wspólnego.

Jak podawał dotąd artykuł 2267 Katechizmu, tradycyjna nauka Kościoła nie wyklucza stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają.

 Uzasadniając zmianę zapisu w KKK podano, że w dzisiejszych czasach umacnia się świadomość, iż osoba nawet po popełnieniu najpoważniejszych przestępstw nie traci swojej godności. „Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win” – podano w komunikacie.

Źródło: Polsat News/misyjne.pl/Wprost

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura