REKLAMA

[Tylko u nas] Jakie są obowiązki pracodawcy w trakcie upałów?

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zaapelował, by ze względu na upały pracodawcy skracali czas pracy szczególnie tym pracownikom, których dzienny wymiar czasu pracy przekracza 8 godzin.
 [Tylko u nas] Jakie są obowiązki pracodawcy w trakcie upałów?
/ flickr.com/bark/CC BY 2.0
Podczas upałów podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom, nieodpłatnie, napojów chłodzących - chodzi przede wszystkim o wodę, nie  soki lub napoje gazowane. Nieprzestrzeganie go jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, zagrożonym karą grzywny od 1.000 do 30.000 zł.

Napoje mają być dostępne w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracujących. Istotne jest to, że pracodawca nie może wywiązać się z powyższego obowiązku poprzez wypłatę pracownikom odpowiedniej kwoty jako ekwiwalentu za napoje.
Osoby pracujące na otwartej przestrzeni powinny otrzymać napój przy temperaturze 25° C. Gdy pracodawca tego obowiązku nie dopełni, a pracownik zatrudniony np. na budowie poczuje się słabo - może powstrzymać się od wykonywanej pracy zachowując prawo do wynagrodzenia, bo istnieje realne,  obiektywne i bezpośrednie zagrożenie utraty zdrowia, a nawet życia (np. upadek z wysokości) i jednocześnie nie zapewniono mu bezpiecznych warunków pracy.

W przypadku stanowisk pracy w zamkniętych pomieszczeniach obowiązek  dostarczenia napoi pojawia się przy temperaturze 28°C. Przy prace brudzącej wykonywanej na otwartej przestrzeni, bez dostępu do wody bieżącej, pracodawca jest zobowiązany zapewnić co najmniej 90 l wody dziennie na każdego pracownika. Zabronione jest zatrudnianie osób młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30°C, a wilgotność powietrza - 65%.

Pracodawcy często decydują się na zamontowanie w pomieszczeniach klimatyzatorów – to nie należy do ich obowiązków, jednak kiedy klimatyzator zostanie zamontowany, pracodawca powinien go czyścić i odgrzybiać oraz monitorować jego działanie tak, by nie szkodził zdrowiu pracowników. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy okna i świetliki powinny być wyposażone w urządzenia eliminujące nadmierne operowanie promieni słonecznych – np. w żaluzje czy rolety.  Dobrym rozwiązaniem w czasie upałów może okazać się zezwolenie na pracę zdalną, jeżeli pracownicy mogą ją wykonywać praktycznie z każdego miejsca z dostępem do komputera z internetem. Pracodawca może też np. wydłużyć przerwy albo zmienić godziny pracy w taki sposób żeby nie była ona wykonywana w porze największych upałów.
 
Kateryna Zahnoiko
 

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura