Min. Jacek Czaputowicz w 10 rocznicę rosyjskiej agresji odwiedzi Gruzję. Wraz z nim...

W 10. rocznicę rosyjskiej agresji na Gruzję minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w dniach 6-7 sierpnia br. odwiedzi Gruzję wspólnie z wicepremierem Ukrainy Pawło Rozenko i ministrami spraw zagranicznych Litwy Linasem Linkevičiusem oraz Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem.
 Min. Jacek Czaputowicz w 10 rocznicę rosyjskiej agresji odwiedzi Gruzję. Wraz z nim...
/ Flickr.com - Wikimedia Commons/Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)
Wspólny wyjazd do Tbilisi nawiązuje do wizyty poparcia zorganizowanej 12 sierpnia 2008 r. przez prezydenta Lech Kaczyńskiego z udziałem prezydentów Estonii, Litwy i Ukrainy oraz premiera Łotwy. Ta odważna decyzja prezydenta Lecha Kaczyńskiego została podjęta w czasie, gdy do stolicy Gruzji zbliżały się rosyjskie czołgi i przyczyniła się do wstrzymania agresji.

Niestety, 10 lat później, słowa, które Prezydent Kaczyński wypowiedział 12 sierpnia 2008 roku w Tbilisi pozostają nadal aktualne: Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze Państwa Bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę!”. Abchazja i Rejon Cchinwali/Osetii Południowej, które w świetle prawa międzynarodowego stanowią integralną część Państwa Gruzińskiego, nadal znajdują się de facto pod rosyjską okupacją. Od 2014 r. Rosja okupuje część ukraińskiego Donbasu i bezprawnie zaanektowała Krym i miasto Sewastopol. 

Fakty te uwypuklają kluczową wagę solidarności opartej na przestrzeganiu prawa międzynarodowego dla zachowania bezpieczeństwa i ładu w Europie i na świecie. Wspólna wizyta ministra Jacka Czaputowicza, wicepremiera Ukrainy Pawło Rozenko i ministrów spraw zagranicznych Litwy Linasa Linkevičiusa i Łotwy Edgarsa Rinkēvičsa potwierdza przywiązanie Polski i naszych partnerów do tych priorytetów.

W trakcie wizyty przewidziane jest  wspólne złożenie wieńców przy Pomniku Bohaterów Poległych za Jedność Gruzji, spotkania z prezydentem, premierem, przewodniczącym Parlamentu i ministrem spraw zagranicznych Gruzji oraz wyjazd na administracyjną linię rozdziału z separatystycznym Regionem Cchinwali/Osetią Południową. Minister Jacek Czaputowicz złoży również wieniec pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. 

Źródło: msz.gov.pl 
kos


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe