[Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami

– 1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków – mówił Janusz Szewczak, poseł PiS i wiceszef sejmowej Komisji finansów publicznych, w rozmowie z Robertem Wąsikiem .
 [Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami
/ screen YouTube
Po rozmowie z panem „Super Express” hucznie ogłosił, że PiS pracuje nad wzmocnieniem programu 500+ do 1000+. Minister Rafalska szybko jednak zdementowała te informacje…
1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków. Ja podzielam oficjalne stanowisko pani minister: 500+ działa teraz fantastycznie. Jestem na urlopie i widzę na polskich plażach, jak wiele jest polskich rodzin z dwójką, trójką dzieci. Także program to był świetny ruch, ale nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej. Tylko muszą być ku temu spełnione pewne warunki.

Jakie?
Wyborcy muszą jeszcze raz nam zaufać, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że zrobić to może tylko Prawo i Sprawiedliwość. Po drugie: wzrost gospodarczy musi się utrzymać na bardzo dobrym poziomie, czyli 5, a nawet 6 proc. Po trzecie dokonamy szczegółowej analizy w budżecie, jakie są możliwości pozyskania nowych środków finansowych. Przypomnijmy, że w wielu krajach Europy Zachodniej, we Francji, Niemczech czy Szwecji rodziny są socjalnie bardzo mocno wspierane. 

Tylko to są gospodarki dużo większe od naszej. Pytanie, czy kwota 1000 zł nie jest przypadkiem troszkę odrealniona, patrząc na nasze możliwości i nasz budżet?
My gonimy poziom życia tych krajów. Idzie nam coraz lepiej, nasz wzrost gospodarczy nie jest na poziomie 1,5 czy 2 proc., jak w strefie euro, tylko na poziomie 5 proc. Więc to jest ambitna perspektywa. Uważam, że każde pieniądze zainwestowane w polskie rodziny to najlepsze inwestycje od 30 lat. Te pieniądze w dużej mierze wracają do budżetu jako wpływy podatkowe, różnego rodzaju opłaty. Ludzie wydają je na pierwsze wakacje w życiu nad polskim morzem, zakupy podręczników, często nawet na żywność. Najlepszym przykładem tego, że pieniądze w Polsce były, tylko nie dla Polaków, był fakt, iż w ciągu 8 lat rządów PO-PSL w postaci oszustw podatkowych wykradziono 260 mld złotych. Tylko z podatku VAT! A co z akcyzą, co z podatkiem CIT? To można doliczyć 160 mld kolejne. Więc gdybyśmy mieli te 400 mld złotych, moglibyśmy rozbudować taki program wsparcia polskich rodzin na lata. 

Jednak programów socjalnych już teraz jest bardzo dużo. 
Tak, one są rozbudowane, nigdy nie było takiego wsparcia dla Polaków, jakie jest teraz. Mamy 500+, Mieszkanie+, Dostępność+, Wyprawka+, Leki+ dla osób starszych. To są kwoty sięgające 70 mld złotych, a więc wielkie prospołeczne działania rządu. Za rządów PO-PSL mawiał minister Rostowski: „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Tylko te pieniądze były, ale dla obcych, nie dla Polaków.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Ale co z pieniędzmi na inne programy rządu? Co z modernizacją armii, budową dróg, służbą zdrowia, czy wspomnianym długiem publicznym, który należałoby redukować? 
Oczywiście, mamy jeszcze wiele do naprawienia, unowocześnienia, rząd podejmuje różne prorozwojowe działania. Wspieramy różnego rodzaju start-upy, to wszystko idzie we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, to będzie on jeszcze niższy od zaplanowanego, prawdopodobnie o połowę. Idziemy w dobrą stronę, musimy mieć ambitne cele. A na polskich rodzinach się nie oszczędza, bo te pieniądze zostaną w kraju, nie są inwestowane na giełdzie w Nowym Jorku czy kontach w Szwajcarii. Polacy tutaj nimi obracają i olbrzymia część tych środków wraca do budżetu. Te pieniądze nakręcają koniunkturę gospodarczą, nakręcają popyt. Te 30 mld złotych z 500+ okazało się być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ale nie oznacza to, że nie mamy myśleć o ambitniejszych celach. 

Kiedy zatem zrealizujemy te ambitne cele?
Tu nie możemy żadnych konkretów wymienić. To pewna wizja przyszłości, decyzja rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, minister Rafalskiej, ale też wyborców. W mojej ocenie ludzie zdają sobie sprawę z tego, kto troszczy się o ich interesy materialne, o przyszłość naszego narodu. Bez młodych ludzi nie ma co liczyć na sukcesy  gospodarcze czy wybicie się na suwerenność finansową. Już dziś brakuje nam rąk do pracy. Przypomnę, że w rodzinach muzułmańskich tych dzieci rodzi się nieraz nawet siedmioro, a więc widać, że aby populacja europejska, chrześcijańska przetrwała, musimy zadbać o przyszłe pokolenia. I stąd słuszne było postawienie na 500+, ale można przecież myśleć – pod pewnymi warunkami – o rozszerzeniu tego programu. Kolejna kadencja PiS, wysoki wzrost gospodarczy, uszczelnianie systemu podatkowego, oszczędności w zakresie systemów biurokratycznych – to wszystko razem daje taką szansę. Ale to melodia przyszłości. 

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Co się dzieje na granicy? Straż Graniczna wydała komunikat

210 cudzoziemców próbowało w ostatnich dwóch dniach nielegalnie przedostać się przez białorusko-polską granicę – poinformowała w piątek na platformie X Straż Graniczna. Podała też, że zatrzymano kolejnych tzw. kurierów.

Natalia Janoszek trafiła do szpitala z ostatniej chwili
Natalia Janoszek trafiła do szpitala

Media obiegła niepokojąca informacja dotycząca aktorki i celebrytki Natalii Janoszek. Okazuje się, że trafiła do szpitala, gdzie musiała przejść operację.

Adidas zaprezentował stroje polskich olimpijczyków. Straszna żenada z ostatniej chwili
Adidas zaprezentował stroje polskich olimpijczyków. "Straszna żenada"

Niemiecki Adidas zaprezentował stroje dla polskiego komitetu olimpijskiego. Ubiór olimpijczyków nie przypadł jednak do gustu kibicom, którzy wyrazili swoje niezadowolenie w mediach społecznościowych.

Przypomniano słowa Sienkiewicza: „Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec” z ostatniej chwili
Przypomniano słowa Sienkiewicza: „Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec”

W artykule Konstantego Pilawy na portalu Klubu Jagiellońskiego zwrócono uwagę na istotne zmiany w postawie Bartłomieja Sienkiewicza oraz na jego konsekwencje w kontekście jego wcześniejszych poglądów.

Daniel Obajtek: Cały czas jestem inwigilowany z ostatniej chwili
Daniel Obajtek: Cały czas jestem inwigilowany

– Jestem śledzony. Jestem inwigilowany cały czas. Ja i moi znajomi. Pod moim domem non stop ktoś stoi z aparatem, cały czas ktoś jeździ za mną – twierdzi były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Warszawa: Pożar samochodu elektrycznego  z ostatniej chwili
Warszawa: Pożar samochodu elektrycznego

Na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Madalińskiego spłonął samochód elektryczny – poinformował st. kpt. Krzysztof Wójcik ze stołecznej straży pożarnej. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w tym rejonie Mokotowa.

z ostatniej chwili
Projekty Domów – Murator – rzetelna wiedza z Facebooka MURATORA

Facebook to cenne źródło informacji dla wielu użytkowników Internetu. W mediach społecznościowych można bowiem znaleźć sporo przydatnych rad, a także podzielić się wiedzą, doświadczeniami z innymi osobami, zmagającymi się z podobnymi dylematami. Inwestorzy planujący budowę domu chętnie poszukują wskazówek na fanpage’u MURATORA – twórcy najpopularniejszego w Polsce miesięcznika budowlanego. Jakie nowinki czekają na facebookowym profilu tej marki?

Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos z ostatniej chwili
Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos

Aktualna edycja „Tańca z gwiazdami” budzi wiele emocji i kontrowersji. W show Polsatu do niedawna występowała celebrytka Dagmara Kaźmierska, której umiejętności taneczne pozostawiały wiele do życzenia. Pomimo niedociągnięć technicznych w tańcu i niskich ocen od jury przechodziła dalej. Wszystko za sprawą głosów oddanych przez sympatyzujących z nią telewidzów.

Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele

Dwie osoby zatrzymane w Polsce w sprawie ataku na Wołkowa to polscy obywatele – przekazała litewska policja.

Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje

Zmarła 14-latka, która dostała ataku serca w wyniku ataku nożownika – poinformowała w piątek agencja AFP. Do ataku doszło w czwartek w okolicach szkoły w miejscowości Souffelweyersheim we wschodniej Francji.

REKLAMA

[Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami

– 1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków – mówił Janusz Szewczak, poseł PiS i wiceszef sejmowej Komisji finansów publicznych, w rozmowie z Robertem Wąsikiem .
 [Tylko u nas] Janusz Szewczak: 1000+ w przyszłości jest możliwe, ale pod pewnymi warunkami
/ screen YouTube
Po rozmowie z panem „Super Express” hucznie ogłosił, że PiS pracuje nad wzmocnieniem programu 500+ do 1000+. Minister Rafalska szybko jednak zdementowała te informacje…
1000+ to jest moja autorska wizja. O takim wariancie można myśleć i po dokładnych wyliczeniach pójść w tym kierunku. Oczywiście ostateczne decyzje należą do premiera Morawieckiego i minister Rafalskiej, jednak są to również decyzje wyborcze Polaków. Ja podzielam oficjalne stanowisko pani minister: 500+ działa teraz fantastycznie. Jestem na urlopie i widzę na polskich plażach, jak wiele jest polskich rodzin z dwójką, trójką dzieci. Także program to był świetny ruch, ale nigdy nie jest tak, żeby nie mogło być lepiej. Tylko muszą być ku temu spełnione pewne warunki.

Jakie?
Wyborcy muszą jeszcze raz nam zaufać, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że zrobić to może tylko Prawo i Sprawiedliwość. Po drugie: wzrost gospodarczy musi się utrzymać na bardzo dobrym poziomie, czyli 5, a nawet 6 proc. Po trzecie dokonamy szczegółowej analizy w budżecie, jakie są możliwości pozyskania nowych środków finansowych. Przypomnijmy, że w wielu krajach Europy Zachodniej, we Francji, Niemczech czy Szwecji rodziny są socjalnie bardzo mocno wspierane. 

Tylko to są gospodarki dużo większe od naszej. Pytanie, czy kwota 1000 zł nie jest przypadkiem troszkę odrealniona, patrząc na nasze możliwości i nasz budżet?
My gonimy poziom życia tych krajów. Idzie nam coraz lepiej, nasz wzrost gospodarczy nie jest na poziomie 1,5 czy 2 proc., jak w strefie euro, tylko na poziomie 5 proc. Więc to jest ambitna perspektywa. Uważam, że każde pieniądze zainwestowane w polskie rodziny to najlepsze inwestycje od 30 lat. Te pieniądze w dużej mierze wracają do budżetu jako wpływy podatkowe, różnego rodzaju opłaty. Ludzie wydają je na pierwsze wakacje w życiu nad polskim morzem, zakupy podręczników, często nawet na żywność. Najlepszym przykładem tego, że pieniądze w Polsce były, tylko nie dla Polaków, był fakt, iż w ciągu 8 lat rządów PO-PSL w postaci oszustw podatkowych wykradziono 260 mld złotych. Tylko z podatku VAT! A co z akcyzą, co z podatkiem CIT? To można doliczyć 160 mld kolejne. Więc gdybyśmy mieli te 400 mld złotych, moglibyśmy rozbudować taki program wsparcia polskich rodzin na lata. 

Jednak programów socjalnych już teraz jest bardzo dużo. 
Tak, one są rozbudowane, nigdy nie było takiego wsparcia dla Polaków, jakie jest teraz. Mamy 500+, Mieszkanie+, Dostępność+, Wyprawka+, Leki+ dla osób starszych. To są kwoty sięgające 70 mld złotych, a więc wielkie prospołeczne działania rządu. Za rządów PO-PSL mawiał minister Rostowski: „pieniędzy nie ma i nie będzie”. Tylko te pieniądze były, ale dla obcych, nie dla Polaków.

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Ale co z pieniędzmi na inne programy rządu? Co z modernizacją armii, budową dróg, służbą zdrowia, czy wspomnianym długiem publicznym, który należałoby redukować? 
Oczywiście, mamy jeszcze wiele do naprawienia, unowocześnienia, rząd podejmuje różne prorozwojowe działania. Wspieramy różnego rodzaju start-upy, to wszystko idzie we właściwym kierunku. Jeśli chodzi o deficyt sektora finansów publicznych, to będzie on jeszcze niższy od zaplanowanego, prawdopodobnie o połowę. Idziemy w dobrą stronę, musimy mieć ambitne cele. A na polskich rodzinach się nie oszczędza, bo te pieniądze zostaną w kraju, nie są inwestowane na giełdzie w Nowym Jorku czy kontach w Szwajcarii. Polacy tutaj nimi obracają i olbrzymia część tych środków wraca do budżetu. Te pieniądze nakręcają koniunkturę gospodarczą, nakręcają popyt. Te 30 mld złotych z 500+ okazało się być kołem zamachowym polskiej gospodarki. Ale nie oznacza to, że nie mamy myśleć o ambitniejszych celach. 

Kiedy zatem zrealizujemy te ambitne cele?
Tu nie możemy żadnych konkretów wymienić. To pewna wizja przyszłości, decyzja rządu, premiera Mateusza Morawieckiego, minister Rafalskiej, ale też wyborców. W mojej ocenie ludzie zdają sobie sprawę z tego, kto troszczy się o ich interesy materialne, o przyszłość naszego narodu. Bez młodych ludzi nie ma co liczyć na sukcesy  gospodarcze czy wybicie się na suwerenność finansową. Już dziś brakuje nam rąk do pracy. Przypomnę, że w rodzinach muzułmańskich tych dzieci rodzi się nieraz nawet siedmioro, a więc widać, że aby populacja europejska, chrześcijańska przetrwała, musimy zadbać o przyszłe pokolenia. I stąd słuszne było postawienie na 500+, ale można przecież myśleć – pod pewnymi warunkami – o rozszerzeniu tego programu. Kolejna kadencja PiS, wysoki wzrost gospodarczy, uszczelnianie systemu podatkowego, oszczędności w zakresie systemów biurokratycznych – to wszystko razem daje taką szansę. Ale to melodia przyszłości. 

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe