REKLAMA

Polisy samochodowe OC rosną o 100 proc

Choć cena paliwa utrzymuje się na poziomie 4,50 zł i dalej będzie można kupić tanie części zamienne, to koszty użytkowanie samochodu gwałtownie wzrosną. Przyczyną są rosnące ceny ubezpieczeń.
fancycrave1 Polisy samochodowe OC rosną o 100 proc
fancycrave1 / pixabay.com
Skontaktowałem się z doradcą ubezpieczeniowym, aby dowiedzieć się, ile będzie kosztowało w przyszłym roku ubezpieczenie samochodu Ibiza z silnikiem 1,4. - Nikt nie zna cen ubezpieczeń, które będą obowiązywały za dwa miesiące – usłyszałem. - Wiadomo jednak, że wzrosną ogromnie.  Nie umiał przy tym podać mi przyczyn wzrostu wysokości składki. Polecił śledzić informacje w mediach. 
Cenę przyszłego ubezpieczenie potrafiła za to wyliczyć jedna z porównywarek internetowych. Okazuje się, że za OC zamiast 450, będę płacił ok. 917 złotych. Moja składka wzrośnie o prawie 100 proc. Podobny wzrost wysokości składki odczują wszyscy kierowcy. Wzrost będzie szczególnie dotkliwy dla osób, które utraciły prawo do ulg lub które kupią pierwszy samochód. 

Młody kierowca ze Szczecina, który stanie się posiadaczem używanego 9 letniego pojazdu średniej klasy będzie musiał zapłacić towarzystwu ubezpieczeniowemu ok 4 tys. zł rocznie tylko z tytułu OC. Będzie to prawie połowa wartości pojazdu.

Ceny ubezpieczeń samochodów rosną stale od 2015 roku. Dwa lata temu wzrosły o 20, 30 proc. ale były też towarzystwa, które podniosły stawki o 50 proc. W roku 2016 średnie ceny ubezpieczania samochodu osobowego w dużym mieście wzrosły o 120 proc. Gdybym dziś ubezpieczył mojego seata w Warszawie zapłaciłbym 690 zł. Praktycznie wszyscy ubezpieczyciele podwyższają składki. 
Posiadacz pojazdu mechanicznego (np. samochodu, motocykla) ma obowiązek wykupienia  ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC). Umowa z instytucją ubezpieczającą podpisywana jest na rok, a jeżeli właściciel pojazdu jej nie wypowie we właściwym terminie, automatycznie przedłuża się na następny. Przed końcem umowy firma, która ubezpieczyła  pojazd, wysyła klientowi informację o wysokość składki na następny rok. Umowa zawarta w trybie automatycznego przedłużenia może być przez konsumenta wypowiedziana, jeżeli ubezpieczył pojazd w innej firmie. 

Koszt użytkowania pojazdu jest znaczącą pozycją w każdym budżecie domowym. W zależności od rodzaju samochodu i sposobu użytkowania koszty wynoszą rocznie od 3 do 120 tysięcy złotych. 

Andrzej Berezowski

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura