Marcin Tarczyński : Podwyżki cen ubezpieczeń spowodowane są wzrostem wysokości wypłat

Marek Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń tłumaczy dlaczego rosną ceny ubezpieczeń. Jego zdaniem podwyżki cen ubezpieczeń spowodowane są niekontrolowanym i nieprzewidywalnym wzrostem wysokości wypłat i świadczeń dla poszkodowanych w ciągu ostatnich kilku lat.
fot. fignetto Marcin Tarczyński : Podwyżki cen ubezpieczeń spowodowane są wzrostem wysokości wypłat
fot. fignetto / pixabay.com
Tarczyński  uważa, że tą nieprzewidywalność generują regulacje prawne i orzecznictwo sądów. Mówiąc bardziej zrozumiale nie można przewidzieć, jakie sąd zasądzi odszkodowanie z tytułu konkretnego zdarzenia, i jakie będą wytyczne Komisji Nadzoru Finansowego, która nadzoruje ubezpieczycieli. Przyczyną wzrostu cen są właśnie m.in. już wydane rekomendacje KNF.  Np. roku 2015 wytyczne tej instytucji dla ubezpieczeń komunikacyjnych spowodowały wzrost kosztów wypłat o kilkaset milionów. Na wzrost ceny ubezpieczeń może też wpłynąć likwidacja zwolnienia z VAT tzw. usług pomocniczych do likwidacja szkody np. assistance. Projekt zmiany stosownej ustawy jest obecnie w sejmie.

Do tej chwili ubezpieczyciele nie zarabiali na OC. Strata z tego tytułu za ostatnie kilka lat wynosi kilka miliardów. Tylko w pierwszym półroczu 2016 roku to  600 mln – podkreśla Tarczński

Specjalista wskazuje, że prawie wszyscy ubezpieczyciele mają w swej ofercie OC i konkurują przede wszystkim ceną. Dzięki tej konkurencji skutki wzrostu cen związane z wypłatami świadczeń odczuwamy dopiero teraz. Przez ostatnie lata nie rosły one, mimo wyższych wypłat dla poszkodowanych. 

UOKiK w podwyżkach nie widzi nic niestosownego. Uważa, że są one następstwem wytycznych zaleconych przez urzędy zajmującą się regulacją rynku ubezpieczeniowego w Polsce. 

Andrzej Berezowski

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe