REKLAMA

Witold Waszczykowski: Nie wydaje mi się, aby Trump chciał kolejnej Jałty na terenie EŚW

– Nie wydaje mi się, aby Republikanie, nawet pod wodzą Donalda Trumpa, wrócili do polityki resetu, dogadywania się, kolejnej Jałty na terenie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział w „Kwadransie politycznym” TVP 1 szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.
zrzut ekranu Witold Waszczykowski: Nie wydaje mi się, aby Trump chciał kolejnej Jałty na terenie EŚW
zrzut ekranu / TVP 1
Minister spraw zagranicznych odniósł się w TVP1 do obaw niektórych ekspertów, którzy uważają, że istnieje niebezpieczeństwo zawarcia przez Amerykanów porozumienia z Rosją. Ceną tego byłaby demilitaryzacja wschodniej flanki NATO oraz oddanie Ukrainy pod wpływ Moskwy.

Szef polskiej dyplomacji przyznał, że były takie podejrzenia w czasie kampanii wyborczej w USA.

– Dzisiaj patrząc na to, jak Donald Trump buduje swoją administrację, jak powraca ekipa republikańska, think tanki i eksperci republikańscy zajmujący się polityka zagraniczną oraz bezpieczeństwem, to wydaje mi się, że niebezpieczeństwo dogadania się z Rosją kosztem naszej części Europy maleje

– ocenił gość TVP 1.

Jego zdaniem jest raczej możliwość wypracowania modus vivendi między nową administracją amerykańską a Rosjanami na Bliskim Wschodzie, w Syrii.

– Nie wydaje mi się, aby Republikanie, nawet pod wodzą Donalda Trumpa, wrócili do polityki resetu, dogadywania się, kolejnej Jałty na terenie Europy Środkowo-Wschodnie

– dodał Waszczykowski.

Minister odniósł się też do przedwyborczej obietnicy Donalda Trumpa, odnośnie wsparcia starań polskiego rządu o odzyskaniue wraku Tupolewa. Przyznał, że nie oczekuje, iż sam prezydent Trump będzie o to zabiegał u Rosjan, ponieważ ma od tego specjalistów. Dodał, że przede wszystkim oczekujemy pomocy i wsparcia technicznego administracji amerykańskiej.

– Mamy nadzieję, że po latach powie nam, czy cokolwiek wie na temat tej katastrofy i czy może nam pomóc w jej wyjaśnieniu.

– Oczekujemy także pewnej presji i wsparcia w relacjach z Rosjanami. Chcemy doprowadzić do tego, by oddali wrak, czarne skrzynki i zaczęli współpracować przy śledztwie

– mówił gość programu „Kwadrans polityczny”.

TVP1

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura