„Dotrzymujemy słowa. To był dobry rok..." - premier Beata Szydło o rocznicy rządu

Programy Rodzina 500+ i Mieszkanie+, bezpłatne leki dla seniorów po 75. roku życia, podwyższenie minimalnej stawki godzinowej do 12 zł, minimalna pensja 2 tys. zł, ochrona polskiej ziemi, 15% CIT dla przedsiębiorców – to tylko niektóre z projektów zapowiedzianych w exposé, które zrealizował rząd PiS. Premier Beata Szydło podsumowała we wtorek w KPRM rok pracy swojego gabinetu.
 „Dotrzymujemy słowa. To był dobry rok..." - premier Beata Szydło o rocznicy rządu
/ fot. P. Tracz/KPRM
Trzy priorytety rządu: rodzina, rozwój i bezpieczeństwo

Rodzina, rozwój i bezpieczeństwo - to są trzy filary naszego programu, które każdego dnia naszej pracy wypełniały się kolejnymi realizowanymi zobowiązaniami - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Jak dodała to był rok ciężkiej pracy. W ciągu dwunastu miesięcy zrealizowaliśmy projekty, o których mówiłam w czasie swojego exposé rok temu, ale zajęliśmy się też sprawami, które wykraczały poza ówczesny plan.

Program mojego rządu to program napisany przez was - przez Polki i Polaków z całej Polski, z małych miast, miasteczek, wsi, różnych zawodów, starszych i młodszych – zaznaczyła premier Beata Szydło. Jak oceniła, kampania wyborcza była niezwykła, bo politycy PiS przez wiele lat jeździli po Polsce i rozmawiali z Polakami. Na spotkaniach mówili, że oczekują Polski bezpiecznej, stabilnej, wspierającej słabszych. Polski rozwijającej swój przemysł i produkcję, w której każdy może godnie żyć. Wreszcie polityków, którzy zajmą się sprawami zwykłych ludzi. Mówiliście o tym, że chcecie dobrej bezpiecznej szkoły, chcecie mieć pracę, blisko posterunki policji, pocztę, ośrodki zdrowia, w których otrzymacie pomoc i by leki nie były takie drogie – przypomniała premier.

Szefowa rządu podsumowując rok pracy swojego gabinetu podkreślała, że Polacy jej zaufali i to jest zaszczyt oraz wielka i odpowiedzialna służba. Jak dodała „przez ostatni rok nie uniknęliśmy błędów, ale potrafimy wyciągać wnioski i je korygować. Zajmowanie się sprawami zwykłych ludzi jest zobowiązaniem, którego musimy dotrzymać”.

Rządowe wsparcie dla polskich rodzin

Premier podkreśliła, że w 2016 r. rząd najwięcej uwagi poświęcił sprawom rodziny. To było największe nasze zobowiązanie i oczekiwanie Polaków, którzy mówili: chcemy godnie żyć - powiedziała premier Beata Szydło. Jak dodała jej rząd realizuje wielki plan godnościowy, wyrównywania szans i niwelowania różnic.

Wśród prospołecznych projektów zrealizowanych przez rząd PiS w ostatnim roku premier wymieniła programy Rodzina 500+ oraz Mieszkanie+.

Wśród nich są także darmowe leki dla seniorów czy zakaz odbierania dzieci rodzinom z powodu biedy. Premier przypomniała, że od 2017 r. najniższe wynagrodzenie będzie wynosiło 2000 zł, a minimalna stawka godzinowa 12 zł.

Reforma edukacji i służby zdrowia

Chcemy szkoły bezpiecznej, dobrej, która będzie wychowywała i uczyła. Szkoły opartej na wartościach, w której współgospodarzami będą rodzice, a godnie będzie można wykonywać zawód nauczyciela – mówiła premier Beata Szydło o przygotowanej przez jej rząd reformie oświaty.

Rok 2017 będzie stał również pod znakiem dużych zmian w służbie zdrowia.

Rozwój gospodarczy i odbudowa polskiego przemysłu

Polska musi się szybciej rozwijać. Polska musi postawić na przemysł, na produkcję. Polska musi dać dobrą pracę Polakom. Polska musi być w awangardzie najszybciej rozwijających się państw – akcentowała premier.

Nie będzie ambitnych programów społecznych, jeśli nie będzie rozwoju, szybkiego rozwoju. Został przygotowany „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który teraz jest już gotów i w tej chwili wdrażamy jego kolejne ustawy, rozwiązania. Plan odpowiedzialnego rozwoju, który daje szansę na dobrą przyszłość dla Polski - podkreśliła. Wskazała przy tym, że ów plan został przygotowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Rozpoczęliśmy odbudowę polskiego przemysłu. Zakłady takie, jak Autosan wznawiają produkcję. Przyjęliśmy ustawy stoczniowe, już niebawem przywrócimy produkcję na wybrzeżu, został otwarty gazoport, rozpoczęliśmy plan przekopu Mierzei Wiślanej - powiedziała premier Beata Szydło. Przypomniała, że rząd postawił pierwszy krok w celu wspierania przedsiębiorców wprowadzając 15% CIT dla mikroprzedsiębiorstw. Polska musi być w awangardzie najszybciej rozwijających się państw, to jest nasz cel – zaznaczyła.

Premier mówiła, że realizowany jest program budowy autostrad i linii kolejowych. Stawiamy na bardzo poważne i ambitne projekty infrastrukturalne. Ostatnie dni to decyzje dotyczące Via Baltica i Via Carpatia - podkreśliła.

Rządowe wsparcie dla polskiej wsi

Premier Beata Szydło wśród priorytetów rządu wyliczyła również rolnictwo. Wśród osiągnięć jej gabinetu w tej sferze wymieniła ustawę o ubezpieczeniach czy podniesienie stawki zwrotu części akcyzy do paliwa rolniczego na 1 zł. Dodatkowo blisko 10 mld zł trafi na konta rolników do końca roku. Chronimy polską ziemię, produkty, otwieramy rynki zbytu na polskie produkty. Wieś to również infrastruktura, jakość życia, szkoły, posterunki policji – zaznaczyła premier Beata Szydło.

Wielkim, cywilizacyjnym krokiem naprzód jest to, że przywracamy właśnie na polską wieś polskie państwo poprzez na przykład odtwarzanie zamkniętych przez naszych poprzedników, przez rząd Platformy i PSL-u, posterunków policji - powiedziała premier. Przywracamy na polską wieś polskie państwo – podkreśliła.

Bezpieczeństwo wewnętrzne i silna pozycja Polski na arenie międzynarodowej

Polska wreszcie może czuć się bezpiecznie, polska armia jest modernizowana, odbudowywana i wzmacniana – powiedziała. Premier przypomniała też, że w Warszawie odbył się bardzo ważny szczyt NATO, na którym podjęte zostały przełomowe decyzje dotyczące obronności Polski.  Jak mówiła, wielkie dzieło odbudowy polskiego wojska, które realizuje minister obrony Antoni Macierewicz, ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa Polski.

Polska, jako lojalny członek międzynarodowych sojuszów, jest zobowiązana do tego, by wypełniać deklaracje, które wcześniej składaliśmy i zabiegać o to, aby bezpieczeństwo Polski łączyło się z bezpieczeństwem Europy i świata - podkreśliła premier. Dodała, że Polska chce mieć partnerów na całym świecie, ale rząd nie zrezygnuje z ochrony interesów państwa na rzecz układów czy kompromisów międzynarodowych.

Odnosząc się do kwestii polityki migracyjnej szefowa rządu zaznaczyła, że jej rząd konsekwentnie promował rozwiązywanie tego problemu poza granicami UE, kładąc akcent na wsparcie humanitarne. Swoje wspólne stanowisko w sprawie kryzysu migracyjnego zaprezentowała również Grupa Wyszehradzka. Teraz UE mówi głosem Polski. Coraz więcej państw przyznaje nam rację - mówiła premier.

Sukces organizacyjny Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) i wizyta papieża Franciszka w Polsce

Młodzi ludzie opuszczali Polskę w poczuciu, że to piękny kraj, bezpieczne miejsce na ziemi. Będą mówić, że warto tu do nas przyjeżdżać –  oceniła premier. Przy tej okazji podziękowała organizatorom ŚDM oraz polskim rodzinom, które przyjęły pielgrzymów i wspaniale włączyły się w przygotowanie tego wydarzenia.

#DobryRok

Wszyscy mamy poczucie tego, że jesteśmy tutaj po to, żeby państwu służyć, żeby każdego dnia z pokorą sięgać do tych zobowiązań, które wobec was złożyliśmy, do tego programu, który wy dla nas napisaliście i żebyśmy każdego dnia przypominali sobie, że jesteśmy tutaj właśnie po to, żeby realizować piękne marzenie nas wszystkich, jakim jest Polska - powiedziała szefowa rządu. W jej opinii rząd PiS dotrzymuje słowa. Zrealizowaliśmy zobowiązania, które podjęliśmy na ten rok – zaznaczyła premier Beata Szydło.

To był dobry rok, liczę na to, że następny będzie równie dobry. Dziękując wam, że jesteście razem z nami, chcę jeszcze raz powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości jest po to, żeby służyć Polakom - powiedziała szefowa rządu. Podziękowała też członkom swojego gabinetu za rok współpracy i  mierzenia się często z trudnymi wyzwaniami.

Źródło: premier.gov.pl


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe