Prezydent po rozmowach z premier Nowej Zelandii

Przebywający z wizytą w Nowej Zelandii Prezydent RP spotkał się z Premier Jacindą Ardern. Na wspólnej konferencji prasowej, która odbyła się po rozmowach dwustronnych, Andrzej Duda poinformował, że jednym z tematów spotkania była współpraca gospodarcza, także w kontekście rozpoczętych negocjacji między Nową Zelandią a Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu.
 Prezydent po rozmowach z premier Nowej Zelandii
/ prezydent.pl
- Rozmawialiśmy o tej kwestii, także w kontekście Brexitu, bo trzeba pamiętać, że w momencie, kiedy Wielka Brytania wyjdzie z UE, Polska stanie się największym gospodarczo krajem, który nie należy do strefy euro, a więc nie ma dodatkowych zobowiązań związanych z uczestnictwem w tej strefie – wskazał Prezydent.

Jak dodał, po Brexicie Polska stanie się „największym rzecznikiem wolnego handlu i wolnego rynku”. - W związku z tym mamy poczucie szczególnej roli, którą być może, jeśli dojdzie do Brexitu, przyjdzie nam odgrywać i o tym m.in. rozmawialiśmy dzisiaj z Premier Ardern – powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska jest „rzecznikiem tej umowy”. - Chcemy, aby została ona jak najszybciej zawarta, żebyśmy mogli wzmacniać współpracę gospodarczą, również w oparciu o jej postanowienia – powiedział Prezydent.

Zwrócił uwagę, że obecnie obroty handlowe między Polską i Nową Zelandią to około 200 mln USD rocznie. - Ale patrząc na to, jakie są możliwości, można powiedzieć, że mnóstwo potencjału jest niewykorzystanego – wskazał. Przypomniał, że Polska jest dynamicznie rozwijającą się gospodarką, ze wzrostem gospodarczym na poziomie prawie 5 proc. PKB.

 W obecności Prezydenta RP i premier Ardern podpisano następujące umowy:

Umowę o lotnictwie cywilnym pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Nową Zelandią
Umowę o współpracy partnerskiej między miastami Kazimierz Dolny i Pahiatua 
Memorandum o porozumieniu pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Massey
Porozumienie o współpracy akademickiej pomiędzy Instytutem Spraw Międzynarodowych przy Uniwersytecie Warszawskim i Centrum Studiów Strategicznych przy Uniwersytecie Wiktorii w Wellingtonie. 
 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe