Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"

Podczas obchodów upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westeplatte został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"
/ prezydent.pl

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu rozpoczęła się wojna, która stała się najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony nazistowskich Niemiec – i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale wiedzieliśmy, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć, a nie jednać go ustępstwami. To więc my, Polacy, mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już nie mogła się powtórzyć. Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej, jest symbolem walecznej polskiej obrony – tak jak napadnięty z powietrza Wieluń pozostaje symbolem męczeństwa cywilnej ludności i barbarzyńskich zniszczeń. Będziemy zawsze pamiętać o wszystkich naszych współrodakach, o wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskiego żołnierza, który w obronie Ojczyzny bił się z najwyższym poświęceniem.

 

Westerplatte to czyn, który stał się legendą. Obrońcy stawiający opór wielokrotnie liczniejszemu wrogowi w założeniu mieli wytrwać kilkanaście godzin, a walczyli zaciekle przez siedem dni. Powtarzany przez Polskie Radio komunikat: „Westerplatte broni się nadal” – dodawał sił i otuchy wszystkim Polakom. Wiele bitew września 1939 roku, także gdy na Rzeczpospolitą zwaliła się druga napaść ze strony Związku Sowieckiego, pozostaje w naszej historii przykładem ogromnego heroizmu. Mimo porażki, Polacy nigdy nie upadli na duchu.


Nigdy nie zaprzestaliśmy walki. Od początku do końca wojny pozostawaliśmy w szeregach aliantów, w zachodniej koalicji narodów wolnego świata. I chociaż dzień zwycięstwa miał dla nas gorzki smak, bo doznaliśmy nowego zniewolenia w uścisku komunistycznego systemu, nieugięte pragnienie wolności zawsze stanowiło główny wątek polskich losów. To ono składa się na naszą tożsamość, to ono pozwoliło odnieść ostateczny triumf. Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska, jedno z najważniejszych źródeł wolności, która rozlała się na całą Polskę i tę część Europy.

 

O tych historycznych lekcjach myślimy w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wypowiedziane w tym miejscu słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II o tym, że każdy ma swoje Westerplatte. Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za umacnianie niepodległego bytu Rzeczypospolitej, a także za przeciwstawianie się złu we współczesnym, ciągle jeszcze niespokojnym świecie. Chronić pokój i bezpieczeństwo można tylko w stanowczym sojuszu demokratycznych krajów, sprzeciwiających się łamaniu prawa międzynarodowego, naruszaniu terytorialnej integralności i podmiotowości państw. Powinniśmy także nieustannie wspierać i rozwijać własną armię, umacniać polskie zdolności obronne. Czujność, nieustępliwość i solidarność to gwarancja dobrej przyszłości. Tak jak obrońcy Westerplatte musimy trwać na straży wartości, które nadają sens życiu ludzi i narodów.

 

Polskiej suwerennej państwowości wiernie strzeże i dumnie ją reprezentuje Wojsko Polskie. Żołnierze Września 1939 i innych wojennych zmagań bronili Rzeczypospolitej za cenę własnej krwi, zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Spadkobiercami tych chlubnych tradycji, wartownikami naszej wolności oraz reprezentantami niepodległego polskiego państwa są żołnierze współczesnych sił zbrojnych. Nie do pomyślenia jest, aby mogłoby ich zabraknąć podczas tej doniosłej uroczystości na Westerplatte, która ma charakter państwowy, łączący wszystkich Polaków. Nie do pomyślenia jest, aby nie było tu wojskowego sztandaru i wojskowych szeregów w służbie na rzecz polskiego dziedzictwa i polskiej przyszłości.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tego szczególnego dnia przybyli na Westerplatte. We wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo hołd walecznym obrońcom Rzeczypospolitej oraz ofiarom wojny. Zastanawiają się również Państwo nad rozwijaniem dróg dialogu, które pozwolą nam razem żyć w świecie pełnym pokoju i pomyślności. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami i w modlitwie za bohaterów polskiej historii.

 

Chwała żołnierzom Westerplatte! Chwała wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny! Wieczna pamięć poległym!

 - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Przypomniano słowa Sienkiewicza: „Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec” z ostatniej chwili
Przypomniano słowa Sienkiewicza: „Jesteśmy wewnętrzną gospodarką Niemiec”

W artykule Konstantego Pilawy na portalu Klubu Jagiellońskiego zwrócono uwagę na istotne zmiany w postawie Bartłomieja Sienkiewicza oraz na jego konsekwencje w kontekście jego wcześniejszych poglądów.

Daniel Obajtek: Cały czas jestem inwigilowany z ostatniej chwili
Daniel Obajtek: Cały czas jestem inwigilowany

– Jestem śledzony. Jestem inwigilowany cały czas. Ja i moi znajomi. Pod moim domem non stop ktoś stoi z aparatem, cały czas ktoś jeździ za mną – twierdzi były prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Warszawa: Pożar samochodu elektrycznego  z ostatniej chwili
Warszawa: Pożar samochodu elektrycznego

Na skrzyżowaniu al. Niepodległości i ul. Madalińskiego spłonął samochód elektryczny – poinformował st. kpt. Krzysztof Wójcik ze stołecznej straży pożarnej. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w tym rejonie Mokotowa.

z ostatniej chwili
Projekty Domów – Murator – rzetelna wiedza z Facebooka MURATORA

Facebook to cenne źródło informacji dla wielu użytkowników Internetu. W mediach społecznościowych można bowiem znaleźć sporo przydatnych rad, a także podzielić się wiedzą, doświadczeniami z innymi osobami, zmagającymi się z podobnymi dylematami. Inwestorzy planujący budowę domu chętnie poszukują wskazówek na fanpage’u MURATORA – twórcy najpopularniejszego w Polsce miesięcznika budowlanego. Jakie nowinki czekają na facebookowym profilu tej marki?

Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos z ostatniej chwili
Burza w „Tańcu z gwiazdami”. Marcin Hakiel zabrał głos

Aktualna edycja „Tańca z gwiazdami” budzi wiele emocji i kontrowersji. W show Polsatu do niedawna występowała celebrytka Dagmara Kaźmierska, której umiejętności taneczne pozostawiały wiele do życzenia. Pomimo niedociągnięć technicznych w tańcu i niskich ocen od jury przechodziła dalej. Wszystko za sprawą głosów oddanych przez sympatyzujących z nią telewidzów.

Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Litewska policja: Zatrzymani to polscy obywatele

Dwie osoby zatrzymane w Polsce w sprawie ataku na Wołkowa to polscy obywatele – przekazała litewska policja.

Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje z ostatniej chwili
Atak nożownika we Francji. Tragiczne informacje

Zmarła 14-latka, która dostała ataku serca w wyniku ataku nożownika – poinformowała w piątek agencja AFP. Do ataku doszło w czwartek w okolicach szkoły w miejscowości Souffelweyersheim we wschodniej Francji.

Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada z ostatniej chwili
Rodzice przeciwni pomysłowi Nowackiej. Minister odpowiada

Od 1 kwietnia nauczyciele nie mogą zadawać prac domowych w klasach I–III. Mogą jedynie zlecać ćwiczenia usprawniające motorykę małą. Pomysł ten nie spodobał się wielu rodzicom, którzy są zdania, że nowe standardy przyczynią się do obniżenia poziomu wiedzy i zaangażowania wśród uczniów. Sytuacja wygląda podobnie w klasach IV–VIII, gdzie nauczyciel co prawda będzie mógł zadać uczniom pracę domową, jednak nie będzie ona obowiązkowa. Niezadowolonym rodzicom odpowiedziała minister Barbara Nowacka, która uważa, że brak prac domowych może pozytywnie wpłynąć na relacje rodzinne. 

Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek z ostatniej chwili
Atak na Leonida Wołkowa. Prezydent Litwy ujawnia polski wątek

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda poinformował w piątek, że w Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzewane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, dokonany 12 marca w Wilnie. Wypowiedź głowy państwa przytoczyła agencja BNS.

81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim z ostatniej chwili
81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

19 kwietnia 1943 roku słabo uzbrojeni żydowscy bojownicy stanęli do nierównej walki z niemieckim oprawcą. Powstanie w getcie warszawskim było rozpaczliwą próbą przeciwstawienia się ostatniej fazie jego likwidacji, która była równoznaczna z wymordowaniem całej mieszkającej w nim ludności.

REKLAMA

Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"

Podczas obchodów upamiętnienia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westeplatte został odczytany list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
 Prezydent Duda: "Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska"
/ prezydent.pl

Siedemdziesiąt dziewięć lat temu rozpoczęła się wojna, która stała się najtragiczniejszym doświadczeniem w historii ludzkości. Polska była pierwszą ofiarą wojennej agresji ze strony nazistowskich Niemiec – i pierwszym krajem, który zbrojnie stawił opór hitlerowskiej polityce przemocy. Nikt w Polsce nie dążył do wojny, ale wiedzieliśmy, że ze złem trzeba zdecydowanie walczyć, a nie jednać go ustępstwami. To więc my, Polacy, mamy szczególne prawo, ale i powinność, aby stać na straży pamięci. Jesteśmy zobowiązani nieustannie świadczyć wobec świata, jakie wartości muszą być chronione, by taka tragedia nigdy już nie mogła się powtórzyć. Westerplatte, gdzie padły jedne z pierwszych strzałów II wojny światowej, jest symbolem walecznej polskiej obrony – tak jak napadnięty z powietrza Wieluń pozostaje symbolem męczeństwa cywilnej ludności i barbarzyńskich zniszczeń. Będziemy zawsze pamiętać o wszystkich naszych współrodakach, o wszystkich obywatelach Rzeczypospolitej, którzy stracili życie z rąk najeźdźców i okupantów w strasznych latach wojny. Oddajemy cześć kombatantom i z dumą przywołujemy bohaterstwo polskiego żołnierza, który w obronie Ojczyzny bił się z najwyższym poświęceniem.

 

Westerplatte to czyn, który stał się legendą. Obrońcy stawiający opór wielokrotnie liczniejszemu wrogowi w założeniu mieli wytrwać kilkanaście godzin, a walczyli zaciekle przez siedem dni. Powtarzany przez Polskie Radio komunikat: „Westerplatte broni się nadal” – dodawał sił i otuchy wszystkim Polakom. Wiele bitew września 1939 roku, także gdy na Rzeczpospolitą zwaliła się druga napaść ze strony Związku Sowieckiego, pozostaje w naszej historii przykładem ogromnego heroizmu. Mimo porażki, Polacy nigdy nie upadli na duchu.


Nigdy nie zaprzestaliśmy walki. Od początku do końca wojny pozostawaliśmy w szeregach aliantów, w zachodniej koalicji narodów wolnego świata. I chociaż dzień zwycięstwa miał dla nas gorzki smak, bo doznaliśmy nowego zniewolenia w uścisku komunistycznego systemu, nieugięte pragnienie wolności zawsze stanowiło główny wątek polskich losów. To ono składa się na naszą tożsamość, to ono pozwoliło odnieść ostateczny triumf. Jest niezwykle wymowne, że w pobliżu Westerplatte znajduje się Stocznia Gdańska, jedno z najważniejszych źródeł wolności, która rozlała się na całą Polskę i tę część Europy.

 

O tych historycznych lekcjach myślimy w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wspominamy wypowiedziane w tym miejscu słowa naszego wielkiego Rodaka, św. Jana Pawła II o tym, że każdy ma swoje Westerplatte. Dzisiaj to my jesteśmy odpowiedzialni za umacnianie niepodległego bytu Rzeczypospolitej, a także za przeciwstawianie się złu we współczesnym, ciągle jeszcze niespokojnym świecie. Chronić pokój i bezpieczeństwo można tylko w stanowczym sojuszu demokratycznych krajów, sprzeciwiających się łamaniu prawa międzynarodowego, naruszaniu terytorialnej integralności i podmiotowości państw. Powinniśmy także nieustannie wspierać i rozwijać własną armię, umacniać polskie zdolności obronne. Czujność, nieustępliwość i solidarność to gwarancja dobrej przyszłości. Tak jak obrońcy Westerplatte musimy trwać na straży wartości, które nadają sens życiu ludzi i narodów.

 

Polskiej suwerennej państwowości wiernie strzeże i dumnie ją reprezentuje Wojsko Polskie. Żołnierze Września 1939 i innych wojennych zmagań bronili Rzeczypospolitej za cenę własnej krwi, zaświadczali, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Spadkobiercami tych chlubnych tradycji, wartownikami naszej wolności oraz reprezentantami niepodległego polskiego państwa są żołnierze współczesnych sił zbrojnych. Nie do pomyślenia jest, aby mogłoby ich zabraknąć podczas tej doniosłej uroczystości na Westerplatte, która ma charakter państwowy, łączący wszystkich Polaków. Nie do pomyślenia jest, aby nie było tu wojskowego sztandaru i wojskowych szeregów w służbie na rzecz polskiego dziedzictwa i polskiej przyszłości.

 

Dziękuję wszystkim, którzy tego szczególnego dnia przybyli na Westerplatte. We wspólnym kręgu wielu pokoleń i wielu środowisk składają Państwo hołd walecznym obrońcom Rzeczypospolitej oraz ofiarom wojny. Zastanawiają się również Państwo nad rozwijaniem dróg dialogu, które pozwolą nam razem żyć w świecie pełnym pokoju i pomyślności. Łączę się z Państwem serdecznymi myślami i w modlitwie za bohaterów polskiej historii.

 

Chwała żołnierzom Westerplatte! Chwała wszystkim walczącym o wolność naszej Ojczyzny! Wieczna pamięć poległym!

 - napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

 

adg

źródło: prezydent.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe