Raport GUS: Coraz więcej Polaków wyjeżdża pracować w Niemczech

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o stanie polskiej emigracji zarobkowej. Najwięcej Polaków przebywa na Wyspach Brytyjskich, jednak coraz częściej za praca jeździmy za Odrę.
Raport przedstawia liczbę polaków przebywających za granicą na końcu danego roku, mówimy jednak o osobach, które zachowały polski meldunek, czyli można spodziewać się, że jest to emigracja czasowa, zarobkowa.
Najwięcej Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii, w 2015 r. było to łącznie 720 tysięcy osób. W poprzednich latach było to odpowiednio - 625 tysięcy (2011 r.), 637 (2012 r.), 642 (2013 r.), 685 (2014 r.). Coraz częstszym kierunkiem stają się Niemcy.
Pod koniec zeszłego roku, na terenie naszego zachodniego sąsiada przebywało 655 tysięcy Polaków. To o 185 tysięcy więcej niż w roku 2011. W poprzednich latach statystyka kształtowała się następująco - 614 tysięcy (2014 r.), 560 (2013 r.), 500 (2012 r.), 470 (2011 r.).
Poza omówionymi państwami najwięcej Polaków przebywa w Irlandii (111 tysięcy), we Włoszech (94 tysiące) i w Norwegii (84 tysiące).
Spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w Hiszpanii (-6,3%) i Grecji (-11%), czyli w krajach o wysokiej stopie bezrobocia (w grudniu 2015 r. w Hiszpanii stopa bezrobocia wynosiła 20,8%, w Grecji zaś 24,2%). Nieco mniej Polaków przebywało również w Irlandii (spadek o 1,8%).
Szacuje się, że około 80% czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy. Osoby te zaliczane są do emigrantów długookresowych i - razem z osobami, które wyemigrowały na stałe - powinny być uwzględnione w stanach ludności poszczególnych krajów (są rezydentami krajów przyjmujących).

Źródło: stat.gov.pl
telewizjarepublika.pl
Pod koniec zeszłego roku, na terenie naszego zachodniego sąsiada przebywało 655 tysięcy Polaków. To o 185 tysięcy więcej niż w roku 2011. W poprzednich latach statystyka kształtowała się następująco - 614 tysięcy (2014 r.), 560 (2013 r.), 500 (2012 r.), 470 (2011 r.).
Poza omówionymi państwami najwięcej Polaków przebywa w Irlandii (111 tysięcy), we Włoszech (94 tysiące) i w Norwegii (84 tysiące).
Spadek liczby emigrantów z Polski w stosunku do roku poprzedniego odnotowano w Hiszpanii (-6,3%) i Grecji (-11%), czyli w krajach o wysokiej stopie bezrobocia (w grudniu 2015 r. w Hiszpanii stopa bezrobocia wynosiła 20,8%, w Grecji zaś 24,2%). Nieco mniej Polaków przebywało również w Irlandii (spadek o 1,8%).
Szacuje się, że około 80% czasowych emigrantów z Polski przebywa za granicą co najmniej 12 miesięcy. Osoby te zaliczane są do emigrantów długookresowych i - razem z osobami, które wyemigrowały na stałe - powinny być uwzględnione w stanach ludności poszczególnych krajów (są rezydentami krajów przyjmujących).

Źródło: stat.gov.pl
telewizjarepublika.pl

Treść redakcyjna
Komentarzy: 0
Udostępnij:
Data publikacji: 07.09.2016 14:28
Komentarze
TSUE odmówił sędziwemu żołnierzowi AK ws. niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"
18.06.2026 13:54

Komentarzy: 1
Czy były żołnierz Armii Krajowej może skutecznie walczyć o dobre imię AK przed sądami w całej Unii Europejskiej? TSUE wydał właśnie ważny wyrok dotyczący serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”. Orzeczenie może mieć znaczenie nie tylko dla kombatantów, ale także dla przyszłych sporów o pamięć historyczną i wizerunek Polaków za granicą.
Czytaj więcej
Jest wniosek do RPO o podjęcie czynności ws. ataku niemieckiej policji na Polaków w Berlinie
17.06.2026 21:13
Wspólne oświadczenie Polski i Niemiec
17.06.2026 20:20

Komentarzy: 0
Naszym nadrzędnym celem pozostaje ochrona europejskich wartości, w tym rządów państwa prawa i transparentnych procesów wyborczych, a wreszcie trwały i sprawiedliwy pokój na Ukrainie – głosi środowe oświadczenie Polski i Niemiec w 35. rocznicę Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
Czytaj więcej
Nazistowska mentalność „przyjaciół” zza Odry
17.06.2026 17:24

Komentarzy: 0
Konstytucja RFN art. 8 ust. 1: „Wszyscy obywatele Niemiec mają prawo do pokojowego gromadzenia się, bez broni, bez konieczności uprzedniego zgłaszania tego władzom lub uzyskiwania pozwolenia”. Pokojowe demonstracje są w Niemczech dozwolone. Dlaczego zatem niemiecka policja pobiła członków Ruchu Obrony Granic?
Czytaj więcej
Kosiniak-Kamysz i Pistorius podpisali umowę o współpracy obronnej
17.06.2026 15:48

Komentarzy: 0
Ministrowie obrony Polski i Niemiec Władysław Kosiniak-Kamysz i Boris Pistorius podpisali w środę w Warszawie nową umowę dwustronną o współpracy obronnej. Dotyczy ona m.in. wspólnych ćwiczeń, rozwoju infrastruktury, cyberbezpieczeństwa, współpracy na Bałtyku.
Czytaj więcej
