REKLAMA

Dziś odbył się pogrzeb żołnierzy AK na Wileńszczyźnie. Ich ciała znaleziono dzięki poszukiwaniom IPN

W Ejszyszkach na Wileńszczyźnie odbył się dziś pogrzeb polskich żołnierzy Armii Krajowej. Trzech Polaków po 70. latach pochowanych zostało na przykościelnym cmentarzu. Ceremonię z wojskową asystą poprzedziła msza św.
 Dziś odbył się pogrzeb żołnierzy AK na Wileńszczyźnie. Ich ciała znaleziono dzięki poszukiwaniom IPN
/ logo IPN

W uroczystości, zorganizowanej przez Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie i Instytut Pamięci Narodowej, wziął udział zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. W swoim wystąpieniu przypomniał o kataklizmach, których doświadczyła Polska w XX wieku  i o tym, jak wielu bohaterów utraciła nasza ojczyzna w wyniku działań reżimów totalitarnych. Szczątki wielu z nich spoczywają w nieznanych miejscach, także poza granicami kraju. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi prace poszukiwawcze, by te zapomniane mogiły odnaleźć i uhonorować bohaterów godnym pochówkiem. – Tworzymy listę takich miejsc. W tej chwili mówimy o tysiącach miejsc na terenie Litwy, Ukrainy, Białorusi, które powinniśmy przebadać – powiedział wiceprezes IPN podczas uroczystości. Dodał, że dotarcie do wielu z tych miejsc jest dzisiaj trudne. – Dlatego tak ważne jest, aby dotrzeć do ludzi, którzy w swojej pamięci zachowali wiedzę, gdzie jeszcze mogą być takie miejsca

- podaje Instytut Pamięci Narodowej.
 

Kapral Edward Buczek ps. Grzybek, poległy w walce z oddziałem strzelców górskich Wehrmachtu 1 sierpnia 1944 r., podporucznik Wojciech Stypuła ps. Bartek, oficer IV batalionu Nowogródzkiego Okręgu AK, 22 lipca 1944 r. zastrzelony przez sowietów w Puszczy Rudnickiej oraz nieznany z nazwiska polski żołnierz, zabity przez NKWD niedaleko Ejszyszek spoczęli dziś w kwaterze wojskowej cmentarza w Ejszyszkach.

 

adg

źródło: ipn.gov.pl, TT

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura