REKLAMA

[Tylko u nas] Barbara Piela: Wytoczono przeciwko mnie dwa tarany bojowe: faszyzm i antysemityzm

– Zawsze podkreślam, że we mnie jest zero antysemityzmu, nigdy nie było i nigdy nie będzie. W życiu nie podejmowałam tego tematu, choćby przekopali wszystkie moje polubienia, wypowiedzi i wypytali znajomych to zobaczą, że w moim życiu ani jednej antysemickiej wypowiedzi nie było – mówi w rozmowie z Tysol.pl Barbara Piela, autorka „Plastusiów”, czyli satyrycznych figurek przedstawiających postacie z polskiej sceny politycznej, w ciągu ostatnich dni atakowana za rzekome „wątki żydowskie” w swoich pracach. Rozmawiał Robert Wąsik.
 [Tylko u nas] Barbara Piela: Wytoczono przeciwko mnie dwa tarany bojowe: faszyzm i antysemityzm
/ fot. archiwum prywatne
Czytaj więcej: Konrad Piasecki [TVN24] przypisuje "Plastusiom" naszej blogerki Barbary Pieli "wątki żydowskie"

Czytaj więcej: Kolejni "wiodący" dziennikarze kompromitują się poszukiwaniem "wątków żydowskich" w "Plastusiach" Pieli


Czytaj więcej: Matczak o "Plastusiach": "Dehumanizacja przeciwników politycznych typowa dla myślenia faszystowskiego"

Pani Barbaro, dlaczego lepi Pani figurki Żydów z plasteliny?
(śmiech) Niech Pan napisze śmiech, to chyba najlepsza odpowiedź. 

A czy czuje się Pani antysemitką?
Nie. Zawsze podkreślam, że we mnie jest zero antysemityzmu, nigdy nie było i nigdy nie będzie. W życiu nie podejmowałam tego tematu, choćby przekopali wszystkie moje polubienia, wypowiedzi i wypytali znajomych to zobaczą, że w moim życiu ani jednej antysemickiej wypowiedzi nie było. I to nawet w gorącym okresie kryzysu między Polską, a Izraelem, nie ulepiłam figurki pani ambasador Izraela. Mogłam to zrobić, miałabym większą oglądalność, publiczność byłaby zachwycona, bo temat był na czasie, a ja tego nie zrobiłam, pominęłam tę sprawę.

Skąd się zatem wziął ten atak na Panią?
Chcieli się czegoś czepić. Po pierwsze oskarżano mnie, że telewizja zleca mi wykonywanie tych prac, że to propaganda. To upadło, bo okazało się, że za własne pieniądze wykonuję Plastusie.

Czyli nie otrzymuje Pani za nie żadnego wynagrodzenia?
Żadnego. Następnie pojawił się temat czasu emisji, czasu antenowego, że przecież to za publiczne pieniądze. No ale przecież wiadomo, że satyra polityczna jest rodzajem komentarza, co prawda innego niż komentarz słowny, ale to jednak komentarz. Jeśli zaprasza się do studia dziennikarza, to czy on płaci za to, że komentuje wydarzenia? 

Nie płaci.
To dlaczego ja mam płacić za to, że ktoś pokaże minutę mojego komentarza? A druga rzecz, dlaczego akurat mój komentarz jest pokazywany? Ponieważ ludzie tak zdecydowali. Lajkując w Internecie te filmy. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Domyśla się Pani kto za tą aferą stoi? To zorganizowana akcja?
Proszę zauważyć, że figurkę Farmazona ulepiłam już w grudniu. Ona występowała już wcześniej w dwóch filmach, była pokazana na trzech scenach i nigdy nie padło posądzenie o antysemityzm z niczyich ust. I nagle coś takiego się pojawia, to jakiś kompletny nonsens. Tym bardziej, że Farmazon był podpisany. Atakowali wyłącznie dziennikarze lewicowi, którzy powtarzali tę samą tezę, jakby się zmówili. Jakby ten film aż tak ich ubódł, że postanowili zniszczyć i ośmieszyć te Plastusie, by nie można było ich pokazywać w telewizji, a mnie wykończyć.

Jaki jest zatem cel tworzenia Plastusiów? 
Celem jest pokazanie rzeczywistości w takim trochę krzywym zwierciadle. Tak, jak ja to widzę, to moja interpretacja tego, co się dzieje. Dziennikarz komentuje to co widzi, a ja wypowiadam się w ten sposób. 

Czyli mamy do czynienia z satyrą. Na drugim biegunie sceny oglądamy „Ucho prezesa”, które także bezpardonowo atakuje różne osoby z życia publicznego. Tamta produkcja nie jest jednak w żaden sposób atakowana. Dlaczego tak się dzieje? Z "totalnych" nie wolno żartować?
Oni do tej pory tak sądzili. A teraz pojawił się ktoś, kto żartuje na tyle celnie, że wszyscy to oglądają. Dodatkowo te osoby mogą siebie zobaczyć w krzywym zwierciadle. Obraz jest silniejszy od słowa, więc może daje im do myślenia? To drażni, w oczy kole, z tym trzeba walczyć. Ja wprost mówię jak jest, bez owijania w bawełnę. Jak pan Wojtek Cejrowski mówi wprost, tak ja mówię podobnie. 

Czy doczekała się Pani przeprosin ze strony osób, które oskarżają Panią o twórczość antysemicką?
Pan Piasecki napisał, że gotów jest przeprosić za pisanie o wątku żydowskim. 

Jest gotów przeprosić, ale czy przeprosił?
Nie, nie przeprosił. Napisał, że jest gotów. To jedyna osoba spośród tych, inne dalej idą w zaparte.

W oskarżeniach pojawia się nie tylko wątek antysemityzmu, ale i faszyzmu. 
Profesor Matczak popełnia bardzo duży błąd logiczny w swojej wypowiedzi. Pisze o dehumanizacji, że ci, którzy dehumanizują, mają myślenie faszystowskie. Ale proszę zobaczyć: ja nie dehumanizuję. Ja pokazuję jak dehumanizują ci, którzy organizują te demonstracje. To jak nazwać kogoś, kto pokazuje morderstwo mordercą. To manipulacja do granic posunięta, bo ja nie jestem autorką dehumanizacji, ja o niej mówię i pokazuję. 

Pani Holland również stwierdziła, że materiał jest faszystowski. Jak Pani by się do tego odniosła?
Podobnie jak do tych wszystkich oskarżeń. Jeśli Plastusie są satyrą, za własne pieniądze, nie na zlecenie, no to trzeba jakoś inaczej z nimi walczyć. Wytoczono przeciwko mnie takie dwa tarany bojowe: antysemityzm i faszyzm. I to bez żadnego pokrycia zupełnie. Pani Holland mówiła o jakimś podobieństwie do karykatur przedwojennych… w ten sposób zawsze się można czegoś doszukać. Poza tym pamiętajmy, że to karykatura, a nie rewia mody, czy salon piękności. 

#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#

Za co jeszcze spotkała Panią krytyka?
Przyczepili się do karykatury Ewy Kopacz. No ja ją tak widzę, ona dla mnie taka jest, to też rodzaj komentarza do tego, co ona robi. A proszę zauważyć: karykatura Trzaskowskiego, Komorowskiego, Bolka, Balcerowicza, nawet Gronkiewicz-Waltz, są bardzo sympatyczne. Naprawdę budzą sympatię. Ja nie lubię tych brzydkich karykatur. Kopaczowej czy Olejnik w ogóle nie wykorzystuję, one pokazują się tylko w jednym, może w dwóch filmach. To też warto podkreślić, że te filmy bazują na karykaturach, których wizerunek jest wręcz ocieplony. Bo wszyscy pytają: dlaczego ten Bolek jest taki fajny? Dlatego to, że oni tak Kopaczową wyciągnęli… no musieli coś wyciągnąć. Albo pani Lubnauer, przypominająca taką Balbinę. Przede wszystkim oni przypominają siebie, są rozpoznawani błyskawicznie. Co ja poradzę, że jedni wyglądają tak, a drudzy inaczej? 

Są jednak środowiska, które wspierają "Plastusie".  
Tak, i chciałabym bardzo podziękować za wsparcie. Ja oczywiście mogę się bronić, ale jak nikt za mną nie stoi… a tu w zasadzie cały prawicowy Internet to na nogi postawiło i wszyscy twardo stanęli wobec tych absurdalnych zarzutów. I myślę, że nie tylko z naszej, ale także z tej drugiej strony także mają wątpliwości, co oni gadają. Niedługo nie będzie można wyjść w czarnej kurtce i z białą brodą, bo zostanie się posądzonym o antysemityzm i naśmiewanie się? To jest jakiś niesamowity absurd. 

#REKLAMA_POZIOMA#

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Tygodnik

Opinie

Popkultura