Jerzy Skolimowski współpracował z SB?

Dzisiejsza „Gazeta Polska Codziennie” informuje, że znany reżyser Jerzy Skolimowski został zarejestrowany przez SB jako tajny współpracownik o pseudonimie JO.
 Jerzy Skolimowski współpracował z SB?
/ wikipedia/ Kontrola / CC BY-SA 4.0

Wedle gazety "dokumentacja związana ze środowiskiem filmowym, zachowana w Instytucie Pamięci Narodowej odsłania ogromny zasięg współpracy jego przedstawicieli ze Służbą Bezpieczeństwa", a dokumenty "porażają swoją zawartością".

Wedle doniesień artysta miał zostać pozyskany do współpracy po tym jak Służba Bezpieczeństwa odkryła, że jest on dystrybutorem narkotyków. Filmowiec miał wwieść do Polski 7 kg haszyszu i nielegalnie handlować dolarami. SB zbierało tzw. kompromaty na filmowca – zatrzymano mu prawo jazdy za jazdę po pijaku, zajęto się również jego życiem obyczajowym.

"Zobowiązuję się niniejszym do zachowania tajemnicy faktu rozmowy i współdziałania z funkcjonariuszem organu Służby Bezpieczeństwa MSW. Używam pseudonimu JO" – taki dokument miał podpisać filmowiec.

Na informacje gazety oświadczeniem zareagował sam Skolimowski

Do mojego, zatrzymanego przez cenzurę w 1967 roku, filmu "Ręce do góry" dokręciłem w 1981 roku osobisty Prolog. Opowiedziałem w nim szczegółowo o próbie zwerbowania mnie do współpracy przez SB. W latach 70. byłem wielokrotnie nękany przez bezpiekę. Za pomocą szantażu wymuszono na mnie wówczas dwa spotkania oraz jedyny podpis na zobowiązaniu do zachowania w tajemnicy faktu rozmowy z funkcjonariuszem SB na temat, jak to sformułowano: "współdziałania" pod pseudonimem JO. Do żadnej współpracy, ani "współdziałania" w jakiejkolwiek formie nigdy nie doszło – napisał w swoim stanowisku reżyser.

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe