REKLAMA

Pensja nie może być tabu. Polacy oczekują jawności płac

Z najnowszej edycji badania „Candidate Experience”, przeprowadzonego przez eRecruiter i Koalicję na rzecz Przyjaznej Rekrutacji, wynika, że kandydaci unikają ogłoszeń, które nie zawierają informacji o wysokości wynagrodzenia. 71 proc. kandydatów oczekuje informacji o pensji, zanim w ogóle wezmą udział w rekrutacji.
W. Obremski Pensja nie może być tabu. Polacy oczekują jawności płac
W. Obremski / KK Solidarność

Jak pisze portal pulshr.pl, większość firm w Polsce nie zdradza jednak w ogłoszeniu wysokości proponowanego wynagrodzenia. Używają wyrażeń w rodzaju „atrakcyjne wynagrodzenie” lub „wysokie zarobki”. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji – kandydaci przechodzą wieloetapową rekrutację, by dowiedzieć się pod koniec, że wynagrodzenie nie spełnia ich oczekiwań finansowych. Dlaczego polskie firmy tak postępują? Specjaliści HR tłumaczą to…niechęcią do renegocjacji warunków płacowych osób już zatrudnionych, które, zobaczywszy, że nowi koledzy mają otrzymać wyższe pensje, mogliby żądać podwyżek.

Z badań Work Service wynika, że ponad 52 proc. pracowników oczekuje w przyszłym roku podwyżek. Jak widać, oczekują oni także jawności płac już na etapie rekrutacji.

nowyobywatel.pl

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura