REKLAMA

Przedstawiciel elity III RP prof. Rzepliński w "Newsweeku": Mamy demokrację Kiepskich

- Mamy demokrację Kiepskich. Rzeczywistość przelała się z ekranu do realu. Główni aktorzy tego kiepskiego przedstawienia robią to, co chcą, według zasady: jak to nie można, skoro można? - mówi kończący swoją kadencję szef Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński w wywiadzie dla "Newsweeka".
M. Żegliński Przedstawiciel elity III RP prof. Rzepliński w "Newsweeku": Mamy demokrację Kiepskich
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność

Prof. Andrzej Rzepliński, w wywiadzie dla tygodnika Lisa przekonuje – odpowiadając na pytanie o to, czy w Polsce mamy demokrację –


"nowa demokracja może być nazwą partii, a demokracja jest albo jej nie ma. Rządzący psują prawo, bo chcą pozostać bezkarni".

Rzepliński stwierdza, że "dzisiejsza władza to ten palec, który dość często oglądamy w telewizji, pokazujący premierowi, marszałkowi i innym, co mają robić". W jego odczuciu to nie są rządy prawa.

"Amerykanie są wkurzeni, bo dawali Polskę za przykład transformacji do demokracji i rządów prawa"

– przekonuje prezes TK, którego kadencja kończy się w grudniu.

Rzepliński tłumaczy ryzyka związane ze zwiększeniem kompetencji prokuratorów, którzy będą mogli podważać przebieg procesów sądowych:

Nietrudno sobie wyobrazić sytuację, w którym ważny funkcjonariusz polityczny z terenu stwierdzi: sąd wydał zły wyrok, zniszczył naszego człowieka, doprowadził go do bankructwa. I choć sędzia bronił tylko wolnego rynku, okaże się winnym.


Rzepliński ma nadzieję, że gdy w grudniu jego kadencja dobiegnie końca, władza zostawi go w spokoju, bo koszty byłyby politycznie zbyt duże. Dodaje jednak:


- Przewrotnie można powiedzieć, że ja nawet oczekuję, żeby ta władza zapłaciła taki koszt.  


W niedzielę szef Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński otrzymał nagrodę "Newsweeka" im. Teresy Torańskiej w kategorii działalność społeczna.

"Newsweek"

 

 

 

 


Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?

 

POLECANE
Wydarzenia

Związek

Ankieta
Czy Polska powinna budować mur na granicy?
Tygodnik

Opinie

Popkultura