Krzysztof Świątek dla "TS": Gest victorii w sejmie

Przegłosowanie przez sejm ustawy przywracającej poprzedni wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – to zwycięstwo Solidarności i społeczeństwa obywatelskiego. Nie przyszło jednak łatwo. To Solidarność zainicjowała ruch protestu przeciwko antyspołecznej reformie rządu Donalda Tuska. Organizowała miasteczka namiotowe pod sejmem, gdzie odbywały się debaty ekonomistów, socjologów i demografów, gdzie przychodzili parlamentarzyści i zwykli Polacy.
M. Żegliński Krzysztof Świątek dla "TS": Gest victorii w sejmie
M. Żegliński / Tygodnik Solidarność
To Związek zebrał ponad 2,5 mln podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego ws. wieku emerytalnego. Pamiętamy, jak hardo z mównicy sejmowej wypowiadał się wtedy Donald Tusk. Podpisy poszły to kosza, ale przewodniczący „S” Piotr Duda wówczas, w 2012 roku, zapowiedział: „I tak wygramy”. Hasło stało się leitmotivem całego związku. 16 listopada 2016 roku zapowiedź się urealniła. Sejm – głosami posłów PiS i części klubu Kukiz’15 – przywrócił poprzedni wiek emerytalny. I znamienny był gest victorii wymieniony pomiędzy prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i przewodniczącym „S” Piotrem Dudą. Uchwyciły to kamery telewizyjne. Prezes PiS wie, że masowe poparcie dla protestów „S” w ostatnich latach budowało też świadomość Polaków i przyczyniło się do tzw. dobrej zmiany.

Oczywiście, Solidarność nie rezygnuje z zabiegów o wprowadzenie drugiego kryterium – tak, by mężczyźni po 40 latach pracy (a precyzyjniej – po takiej liczbie lat opłacania składek emerytalnych) i kobiety – po 35 latach – mogli przechodzić na emeryturę. Potrzebny jest także przegląd całego systemu, bo wiele w nim nadal niesprawiedliwości – są grupy niesłusznie uprzywilejowane, a dobrze sytuowane, które nie płacą składek ubezpieczeniowych albo płacą, ale bardzo niskie. Jednak pierwszy krok do naprawy systemu zrobiono. I udział w tym „S” jest niezaprzeczalny.

Krzysztof Świątek

 

Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe